Handbal

News Handbal// UPDATE// România a câștigat cu Grecia și fără Cristina Neagu//Liga Zimbrilor – Rezultatele Rundei a 8-a// Vaslui, prima victorie din campionat. Clasament actualizat!

Naționala feminină de handbal a României a învins Grecia, în deplasare, scor 32-20 (15-8), în cel de-al doilea meci din preliminariile campionatului European 2024.

Cristina Neagu nu a făcut deplasarea pentru acest meci, antrenorul Florentin Pera declarând că vedeta naționalei este accidentată, însă își va relua pregătirile în urmîtoarele cinci zile.

Următorul joc din cadrul preliminariilor pentru European 2024 va avea loc la anul, până atunci, în decembrie, România va evolua la Campionatul Mondial, adversarele din grupă fiind Chile, Danemarca și Serbia.

LIGA ZIMBRILOR, Runda a 8-a

Programarea partidelor din Liga Națională de Handbal Masculin este dificil de urmărit. Șapte partide din cadrul rundei a 8-a au fost întinse pe durata a 5 zile!

UPDATE duminic[, ora 20.15// În penultima partidă a etapei, Buzău și CSM București au terminat la egalitate, scor 24-24 (15-11). După o prima repriză controlată și adjudecată de gazde, CSM București a reușit să egaleze în minutul 50, scor 20-20, și chiar să emită pretenții la câștigarea jocului. Buzău a egalat la ultimul atac!

Vaslui a obținut la Cluj-Napoca, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, primul succes din această ediție de campionat, scor 32-27 (19-11).

Etapa a început miercuri, la București, cu partida dintre Steaua și CS Minaur Baia Mare. Au câștigat băimărenii cu 35-31 (21-16). Apoi, joi 12 octombrie, CSM Constanța a jucat și caștigat partida disputată la Bacău, scor 36-26 (20-14).  Ziua de vineri i-a aparținut lui Dinamo, care s-a impus doar la 8 goluri diferență în meciul cu Buzău, scor 34-26 (19-14).

Ieri, sâmbătă 14 octombrie, CSM Sighișoara a reușit o victorie de senzație la Timișoara, la un gol diferență, scor 22-21 (9-9).

Potaissa Turda și-a făcut norma de 35+ goluri/meci și în deplasarea de la Suceava, dispunând de CSU cu 37-31 (16-14).

foto// facebook – CSUSuceava

Focșani – CSM București 24-24

“U” Cluj – Vaslui 27-32

Clasament

1. Dinamo București – 24p (321-216) – 8
  2. CSM Constanța – 19p (226-191) – 8
  3. Minaur Baia Mare – 19p (238-216) – 8
  4. CSM București – 16p (218-212) – 8
  5. Potaissa Turda – 14p (272-246) – 8
  6. CSU Suceava – 12p (270-287) – 8
  7. CSM Focșani – 11p (220-235) – 8
  8. ACS HC Buzău – 10p (236-235) – 8
  9. CSM Bacău – 10p (239-265) – 8
  10. “U” Cluj-Napoca – 7p (239-271) – 8
  11. CSM Sighișoara – 6p (203-233) – 8