Rugby

News Rugby// C.E. 2024 – România învinge Polonia, la Gdynia

„Stejarii” debutează cu o victorie în Campionatul European. În această seară, la Gdnyia, România a învins Polonia cu 20-8 (17-3), partida disputându-se pe Narodowy Stadion Rugby.

În prima repriză, rugby-iștii pregătiți de antrenorul David Gérard au culcat de trei ori balonul în terenul de țintă al polonezilor, prin Strătilă (minutul 8), Savin (18) și Manumua (34) + Bolddor (transformare). Polonia a egalat la 3 în minutul 13, prin lovitura de pedeapsă transformată de Piotrowicz.

În partea secundă, Boldor i-a adus României alte trei puncte, prin transformarea unei lovituri de pedeapsă, în minutul 64. La 3-20, în minutul 72, polonezii Stejarii debutează cu victorie în Campionatul European. În această seară, la Gdnyia, România a învins Polonia cu 20-8 (17-3), partida disputându-se pe Narodowy Stadion Rugby.

În prima repriză, tricolorii au culcat de trei ori balonul în terenul de țintă al polonezilor, prin Strătilă (minutul 8), Savin (18) și Manumua (34) + Bolddor (transformare).

În partea secundă, Boldor i-a adus României alte trei puncte, prin transformarea unei lovituri de pedeapsă, în minutul 64. La 3-20, în minutul 72, polonezii au reușit rularea un mol până ân zona terenului de țintă și J. Tebbatt a culcat balonul pentru eseul de onoare.

În următoarea partidă, ce va avea loc pe 10 februarie, la București, România va întâlni Belgia.