Rugby

News Rugby// Finală vestică în Liga Kaufland: Baia Mare vs Timișoara/ Dinamo și Steaua joacă pentru bronz/ CSU ELBI Cluj – locul 5!

Liga de Rugby Kaufland și-a aflat sâmbătă, 31 august, echipele care vor juca pentru titlul de campioană a rugbyului românesc.

CSM Știința Baia Mare s-a calificat pentru a 15-a oară consecutiv în finală după ce a învins pe CS Dinamo, cu 20-10 (17-10), iar SCM USV Timișoara a urcat în ultimul act al competiției după ce a trecut de CSA Steaua cu 20-17 (8-10).

Prima semifinală a avut loc la Baia Mare, între CSM Știința Baia Mare și CS Dinamo, practic reeditarea finalei competiției din sezonul trecut. Dinamo începe mai bine meciul și domină primele cinci minute, având posibilitatea să deschidă scorul, însă balonul trimis de Jondre Williams din lovitură de pedeapsă nu prinde spațiul buturilor. Jocul se echilibrează, Baia Mare iese la atac și în minutul 15, Paul Popoaia deschide tabela, 3-0, dintr-o lovitură de pedeapsă. Zece minute mai târziu, Dinamo are o lovitură de pedeapsă în 22-ul maramureșean pe care o joacă la mână, fortând marcarea primului eseu, însă zimbrii se apără bine. Balonul rămâne în continuare la oaspeți, care pun presiune și Santiago Werkalec culcă balonul în terenul de țintă, după o pasă foarte bună a lui Hinckley Vaovasa. Williams transformă și Dinamo trece la conducere, 7-3, minutul 27.

Maramureșnii luptă pentru fiecare balon și mută jocul în 22-ul dinamovist, unde obțin o tușă. Molul de margine se oprește în terenul de țintă, însă balonul este culcat pe mâna unui adversar. Un minut mai târziu reușesc să puncteze, prin Kefentse Mahlo care recepționează un balon trimis tactic de Danny Mokhoabane, Popoaia transformă pentru a-și readuce echipa în avantaj, 10-7. Jondre restabilește imediat egalitatea, dintr-o penalitate, 10-10. Înainte de intrarea la vestiare, Baia Mare se desprinde, după un eseu marcat de Taliauli Sikuea care a găsit breșa în apărarea dinamovistă. Popoaia transformă pentru 17-10, scorul pauzei.

Repriza secundă începe cu noi puncte puse pe tabelă de Paul Popoaia, Baia Mare mărind ecartul la 20-10. În următoarele 20 de minute ambele echipe încearcă să treacă de apărarea adversă, însă fără a reuși. Popoaia are posibilitatea de a pune noi puncte, însă balonul trimis spre buturi, nu prinde spațiul acestora. Dinamo nu renunță la luptă, pune presiune și mută jocul în 22-ul maramureșan, însă zimbrii închid toate culoarele spre terenul de țintă. În minutul 74, bucureștenii ratează o lovitură de pedeapsă trimisă la buturi de Helarius Kisting. Meciul se termină cu victoria maramureșenilor care se califică astfel, pentru a 15-a oară consecutiv în finala competiției.

Timișoara, calificare cu emoții în fața Stelei

În cea de-a doua semifinală, pe Stadionul Gheorghe Rășcanu din Timișoara, SCM USV Timișoara a întâlnit pe CSA Steaua. Militarii au deschis scorul încă din primul minut, prin Alin Conache, care a transformat o lovitură de pedeapsă, 3-0. Bănățenii răspund imediat, Tiqe Iliesa culcă balonul în terenul de țintă, recepționând o pasă sărită trimisă de Manuma Tevita, însă în urma consultării cu arbitrul video, centralul Nicolae Frațilă anulează eseul, ultima pasă fiind considerară înainte. În minutul 5, Daniel Plai restabilește egalitatea, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, 3-3. Steaua este mai prezentă în joc și reușește să preia din nou conducerea, după ce Bogdan Doroftei culcă balonul în terenul de țintă, iar Conache transformă pentru 10-3.

Bănățenii mută jocul în 22-ul stelist, forțează eseul însă de fiecare dată când se află în apropierea terenului de țintă, greșesc și pierd balonul. În minutul 29, Damian Strătilă este eliminat temporar, iar Timișoara speculează imediat momentul și Tiqe Iliesa marchează un eseu la colț, reducând ecartul 10-8, care este și scorul pauzei.

Partea a doua începe cu Timișoara în atac, însă Daniel Plai ratează o lovitură de pedeapsă, scorul rămânând 10-8 pentru Steaua. În minutul 48, Timișoara rămâne în 14 jucători după eliminarea temporară a lui Gabriel Rupanu. Oaspeții au șansa de a mări ecartul însă Conache ratează transformarea a două lovituri de pedeapsă. Militarii schimbă șuteorul însă nici Manuel Frutos nu reușește să transforme în puncte o nouă lovitură de pedeapsă.

Gazdele trec pentru prima dată în avantaj în această partidă după ce Daniel Plai transformă o lovitură de pedeapsă, 11-10, în minutul 61. Gazdele pun presiune și reușesc să se desprindă, dintr-o nouă lovitură de pedeapsă, transformată de Plai, 14-10. Pe finalul partidei Timișoara este mai prezentă în joc și reușește să se desprindă la 20-10, după punctele puse pe tabelă de Rupanu din două lovituri de pedeapsă. Steaua continuă luptă și cu un minut înainte de fluierul final marchează un eseu prin Emilian Ilincuță, Conache transformă pentru 20-17, scor final.

Astfel, în finala competiției care va avea loc duminică, 8 septembrie, de la ora 19:00, pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, CSM Știința Baia Mare va întâlni pe SCM USV Timișoara. Meciul pentru medaliile de bronz va avea loc în aceeași zi și locație, de la ora 16:00 și le va aduce față în față pe eternele rivale, CS Dinamo și CSA Steaua.

CSU ELBI Cluj a terminat pe locul 5!

În primul meci de clasament al ediției 2024 a Ligii de Rugby Kaufland, CSU ELBI Cluj a învins pe CS Rapid cu 16-11 (6-6) și a terminat astfel competiția pe locul 5.

Meciul disputat la București, pe Stadionul Olimpia s-a aflat în permanență sub semnul echilibrului. Rapidul a început mai bine partida și după un pressing de câteva minute în 22-ul advers a reușit să pună primele puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Ștefan Cojocariu, 3-0, minutul 7. Imediat, Clujul a răspuns tot cu o lovitură de pedeapsă, prin Ionuț Mazăre, 3-3. Deși ambele echipe au mai avut câteva incursiuni în terenul advers, care puteau aduce puncte, până la pauză, atât Rapidul, cât și Clujul, au punctat numai din lovituri de pedeapsă, Cojocariu, respectiv Mazăre fiind autorii punctelor, 6-6. Gazdele termină prima parte în forță, la fel cum au început, punând presiune minute în șir pe apărarea clujeană care a închis toate culoarele. La pauză, scorul este egal, 6-6, însă ardelenii rămân în 14 jucători după eliminarea temporară a lui Davit Tedeluri.

Repriza secundă începe cu o serie de cartonașe galben pentru ambele echipe, fiind eliminați temporar întâi Alexandru Savin, respectiv Marius Banu, după care urmează Mariano Radu, respectiv Șerban Dădăcuș de la Cluj. În minutul 56, după mai multe acțiuni în apropierea liniei terenului de țintă, gazdele reușesc prima încercare a partidei, prin Kuselo Moyake deschis foarte bine de Marian Ispir, 11-6. Ardelenii reduc diferența prin Mazăre, dintr-o lovitură de pedeapsă, 11-9. Mai mult, aceștia reușesc să preia pentru prima dată conducerea în meci, după eseul reușit de Teo Ursu, care a interceptat un balon și a sprintat spre terenul de țintă. Mazăre transformă pentru 16-11, scor final.