Rugby

News Rugby// Lupii câștigă și vor juca pentru locul 1 în Grupa B a Super Cup, cu Delta

Selecționata Romanian Wolves a învins sâmbătă, 28 septembrie, pe Arcul de Triumf, în cel de-al treilea meci al Grupei B, din Rugby Europe Super Cup, pe Brussels Devils, cu 44-22 (18-15).

Lupii vor juca astfel pentru locul 1 în Grupa B, cu Delta, meciul fiind programat pe 19 octombrie, în Țările de Jos. Câștigătoarea acestei partide va juca finala competiției cu câștigătoarea Grupei A.

Meciul a început în forță, cu Brussels Devils punând primele puncte pe tabelă după o acțiune rapidă, jucată la mână, căpitanul lor, Felipe Gerachty marcând eseu, 5-0. Un minut mai târziu, și Lupii reușesc să puncteze, după o lovitură de pedeapsă transformată de Plai, 5-3. Aceștia continuă presiunea și îi determină pe adversari să greșească, Plai fructificând o nouă lovitură de pedeapsă pentru a-și aduce echipa în avantaj, 6-5.

În minutul 20, Lupii înscriu primul eseu prin Marius Simionescu care rezistă placajelor a trei jucători si plonjează în terenul de țintă, 11-5. Un minut mai târziu, Corrado-Ștețco marchează un nou eseu, după o pasă sărită primită de la Simionescu, Plai transformă pentru 18-5. Cu 10 minute înainte de finalul primei părți, Martin Denis Marenne profită de o neînțelegere în apărarea Lupilor și reușește un nou eseu, iar Mattheo Van Holsbeke transformă pentru 18-12. Până la pauză, oaspeții reușesc să reducă ecartul, după ce Cristi Chirică primește cartonașul galben și este eliminat temporar, iar echipa este penalizată cu o lovitură de pedeapsă transformată de Van Holsbeke, 18-15.

Primele puncte după reluarea jocului sunt reușite de Lupi, care se distanțează pe tabelă. Profitând de eliminarea lui Simon Rimac, Lupii marchează rapid două eseuri prin Damian Bonaparte, care a recepționat o pasă sărită dată de Simionescu și Dylan Schwartz, care a găsit perfect culoar pentru a culca balonul la centru. Alin Conache transformă ambele eseuri, 32-15. Lupii continuă să domine jocul și în minutul 69, Vlad Neculau face o cursă frumoasă, fiind placat in extremis în terenul de 22 belgian, Conache scoate rapid balonul, îi pasează lui Carp care îl vede foarte bine pe Schwartz, acesta marcând din nou, 37-15. Î

În ultimele cinci minute de joc, fiecare selecționată mai reușește câte un eseu, Jean – Sebastien De Halleux concretizând efortul pachetului de înaintare, după un mol de margine bine rulat. Van Holsbeke a trannsformat pentru 37-22, în timp ce eseul Lupilor este reușit de Corrado-Ștețco, care a făcut o cursă de câțiva zeci de metri, rezistând placajelor, iar Conache a transformat pentru 44-22, scor final.

Cu această victorie, Lupii ocupă locul 2 în Grupa B, urmând să joace meciul de clasament în grupă cu Delta. În partida pentru locurile 3-4 se vor întâlni Brussels Devils cu Bohemia Warriors.