Rugby

News Rugby XV – Liga Kaufland// A fost etapa oaspeților!

Published on

Runda a II-a a Ligii de Rugby Kaufland a aparținut în totalitate echipelor oaspete care s-au impus în cele trei partide, CSM Știința Baia Mare, SCM USV Timișoara și CSA Steaua fiind câștigătoarele rundei.

DINAMO BUCUREȘTI vs CSM ȘTIINȚA BAIA MARE 24-30/ Campionii – niciun punct în partea secundă!

Campionii au dominat prima repriză, cu eseu în minutul 3 marcat de Justin Theys și transformat de Williams Jondre, 7-0. Alb-roșii au continuat să pună puncte, o lovitură de pedeapsă transformată de Jondre, 10-0 și un eseu reușit de Silvanus Godwin în urma unei pătrunderi individuale, Jondre, transformând pentru 17-0 în minutul 16.

Replica băimărenilor a venit abia abia în minutul 23, Revazi Dugladze concretizând efortul înaintării, iar Mureșan a transformat pentru 17-7. În ultimele 10 minute ale primei părți, ambele echipe au mai punctat din lovituri de pedeapsă, 20-10, scorul pauzei.

foto/ frr.ro

Repriza secundă a fost dominată de maramureșeni, care au marcat nu mai puțin de 24 de puncte, fără ca gazdele să mai pună ceva pe tabelă. În primele zece minute după reluarea jocului, Baia Mare a atacat continuu reușind să puncteze prin Taliauli Sikuea, după o pasă frumoasă a lui Alexandru Țiglă, Mureșan transformând pentru 20-17.

Zimbrii și-au  continuat ofensiva și în două minute au reușit să egaleze, prin Mureșan, care a transformat o lovitură de pedeaspă și apoi să preia conducerea pe tabelă, după eseul lui Luka Dvalishvili, transformat de Mureșan, 27-20. Baia Mare s-a impus cu punct bonus ofensiv, Levan Papidze reușind o nouă încercare, pe care Mureșan a transformat-o.

CSU ELBI CLUJ vs SCM USV TIMIȘOARA 10-45/ Șapte eseuri marcate de bănățeni

Partida a debutat cu un moment de reculegere ținut în memoria fostului jucător Sergiu Buzea (CSU Elbi Cluj) trecut în neființă la începutul lunii aprilie.

Clujenii au început bine meciul și au fost au pus primele puncte pe tabelă, dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de căpitanul Toma Mîrzac, 3-0 în minutul 4.

foto – Brădeanu – facebook – „U”ElbiCluj

Treptat, Timișoara a început să-și impună jocul și să concretizeze pe tabelă incursiunile în 22-ul advers. Corrado Ștețco, Kemal Altinok, Manumua Tevita și Andrei Mureșan au culcat balonul în terenul de țintă, două încercări fiind transformate de Gabriel Rupanu, 24-3.

Repriza a doua a început cu un joc mai echilibrat în primele 10 minute, atât oaspeți, cât și gazdele reușind să marcheze câte o încercare, Timișoara prin Ștețco, transformată de Rupanu, respectiv Teo Ursu, eseu transformat de Mîrzac, 31-10.

Partida s-a încheiat cu victoria bănățenilor care au mai punctat două eseuri, prin Ștețco și Malvin Mumbi, ambele transformate de Dănuț Jipa.

CS RAPID vs CSA STEAUA BUCUREȘTI 14-21/ A fost 0-0 la pauză (!), iar Steaua a câștigat la ultima fază a meciului!

În cel mai disputat meci al rundei a doua, CS Rapid a întâlnit pe CSA Steaua București. O partidă echilibrată care s-a reflectat și în scorul pauzei, 0-0, ambele echipe având șansa de a pune puncte pe tabelă însă neconcretizând niciuna.

În partea a doua cei care reușesc să spargă gheața sunt steliștii care culcă balonul în terenul de țintă prin Andi Radu, eseu transformat de Alin Conache.Rapidul a egalat imediat prin cel mai experimentat jucător, Marian Ispir care a marcat eseu și l-a și transformat, 7-7. C

Câteva minute mai târziu, scenariul s-a repetat cu Steaua marcând din nou, prin Ionuț Donici, iar Conache transformând, 14-7. Căpitanul Rapidului, Răzvan Pasnicu culcă și el balonul în terenul de țintă, Ispir transformă pentru 14-14. La ultima fază a jocului, Steaua joacă repede, la mână, o lovitură de pedeapsă în 22-ul oaspeților, iar Davit Abashidze reușește eseul și Conache a transformat pentru 21-14.