Divizionarele secunde, partenere de amicale pentru formațiile din Superliga

În pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale, UTA și Universitatea Craiova, Oțelul Galați au disputat partide de verificare în compania CSM Reșița, respectiv Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

CSM Reșița – UTA 1-4 (0-1)

Joi, la Sânnicolaul Mic, UTA a întâlnit divizionara secundă CSM Reșița, pe care a învins-o cu 4-1 (1-0). Golurile formației arădene au fost marcate de Cooper, Cornel Ardei, Andrei David și Albert Sthal. Pentru CSM Reșița, antrenor Flavius Stoican, a înscris Tudor Cociș.

UTA: Kucher (L. Roșu 78′) – Rodrigues (Căpușă 46′), Conte (Iurasciuc 61′), Markov (Fabry 46′), Dumitrașcu – Carp – Micovschi (Stahl 46′), Marku, Holst, Ofosu (A. David 46′) – Cooper (Leidsman 46)
Antrenor: Mircea Rednic

CSM Reșița: I. Rus (Căpățînă 46′) – Cega (Ndiaye 75′), Ardei, Andr. Răuță (Lascu 75′), Al. Sabău (Chera 46′) – Dudea (Andr. Burlacu 75′) – Laur. Maxim (Cociș 46′), Fărăgau (Domil 46′), Velcotă (Fr. Cristea 46′, I. Popescu 55′), Al. Negru (Gomboș 55′) – Cip. Rus (Godwin 46′)
Antrenor: Flavius Stoican

Universitatea Craiova vs Pandurii Tg. Jiu 3-1 (0-0)

Ieri, vineri 13 octombrie, în Complexul Ilie Balaci din Lunca Jiului, Universitatea Craiova a întâlnit Viitorul Paandurii Tg Jiu (Liga 2). Contrar așteptărilor, divizionara secundă a deschis scorul în minutul 55, prin Alex Gârbiță, care  a transformat o lovitură de la 11 metri. Universitatea Craiova a egalat prin Ișfan, tot în urma unei lovituri de la 11 metri, iar Koljic a marcat în minutul 68 pentru 2-1. Universitatea Craiova a câștigat cu 3-1, ultima reușită aparținându-i lui Danciu, în minutul 86.

Ceahlăul vs Oțelul 3-4 (2-2)

La Piatra Neamț, Ceahlăul și Oțelul Galați au oferit un joc cu numai puțin de 7 goluri, gălățenii impunându-se cu 4-3, după ce gazdele au condus în două rânduri. Golurile Ceahlăului au fost marcate de Cortelezzi (2) și Vișinar, iar ale Oțelului de Teleș, Ionuț Neagu, Al. Pop (11 metri) și Cîrjan.

Farul – CSA Steaua 3-2 (2-1)

Conducerea campioanei nu a oferit informații oficiale despre acest meci amical disputat vineri seara.

În schimb, clubul bucureștean a comunicat că „Steaua București a cedat în amicalul din această seară, disputat în deplasare, scor 2-3 (1-2), în fața campioanei Farul Constanța. Partida s-a jucat la Ovidiu. Farul a început mai bine și a condus cu 2-0. Maftei (40) a redus din diferență până la pauză, iar Boiciuc a egalat în minutul 85. Din păcate, în minutul 87 Farul a punctat încă o dată și s-a terminat 3-2 pentru trupa pregătită de Gică Hagi.

Daniel Oprița a început în formulat: I. Pop – Dav. Maftei, Vîrtej, Beța, A. Ilie– Dobrescu, Mancuso, Rober Sierra, Raicu – Buziuc, Chunchukov. Au mai jucat: H. Iancu – C. Avram, Enceanu, Bărbulescu, M. Popescu, Boiciuc, Walace, Dumitru, Glonț, Cristea, Chiriac.”

CSM Reșița – „U” Cluj 1-2 (0-2)

În această dimineață, la Alba Iulia, stadionul Cetate, s-a desfășurat amicalul dintre CSM Reșița și Universitatea Cluj. Formația clujeană s-a impus cu 2-1 (2-0), prin golurile marcate de Ianis Stoica (minutul 13) și Alex Cîmpanu (32).

Ioan Ovidiu Sabău, tehnicianul Universității, a început partida cu: Chirilă – Oancea, Simion, Miron, Peteleu – Cîmpanu, Silaghi, Fossati, Vali Gheorghe – Manu, Stoica.
Pe parcursul reprizei au mai intrat: Gorcea, Vitan, Pojar, Popadiuc, Perianu, Bota, Crișan, Hofman.