Echipe Nationale

Preliminarii U21 – EURO 2025// România a zdrobit Muntenegru!/ Rezumat Video/ Marți, în Giulești, meci decisiv cu Elveția

Tricolorii U21 s-au impus categoric în Muntenegru, scor 6-2, și rămân în cursa pentru calificarea la EURO 2025, cu doar o etapă înainte de finalul preliminariilor.

Vezi rezumatul video!

Foto FRF/ Muntenegru U21 vs România U21

Louis Munteanu a marcat trei dintre cele șase goluri ale echipei naționale, în minutele 16, 27 și 74, după care a fost înlocuit cu Blănuță.

Foto FRF/ Muntenegru U21 vs România U21/ Louis Munteanu

Celelalte goluri au fost înscrise de Rareș Ilie, Octavian Popescu și Mihnea Rădulescu.

Foto FRF/ Muntenegru U21 vs România U21/ Rareș Ilie

Primul gol al muntenegrenilor a fost marcat direct din corner, de Janzic, în minutul 21!

Cu cele trei puncte câștigate în Muntenegru, România U21 a urcat provizoriu pe primul loc, însă până la disputarea partidei dintre Elveția și Finlanda, programată de la ora 21.00 (ora româniei).

Marți, 15 octombrie, sunt programate ultimele două meciuri din Grupa E. România vs juca împotriva Elveției, pe Superbet Giulești, de la ora 19.00, iar Finlanda va întâlni, pe teren propriu, Muntenegru.

Locul 2 poate asigura calificarea, însă doar pentru cele mai bune 3 echipe din toate cele 9 grupe ale preliminariilor.

MUNTENEGRU vs ROMÂNIA 2-6 (1-2)

Au marcat: Janzic (21), Mrvaljevic (69) – Louis Munteanu (16, 27, 74), R. Ilie (52), Oct. Popescu (59, M. R[dulescu (89)

MUNTENEGRU U21: Ivezic – Pajovic (85, N. Vukovic), Duric, Malentijevic, Gasevic – Cetkovic (67, Bajovic), Bulatovic (46, D. Vukovic) – Janjic (85, Jukovic), Bakic, Cavor (46, Mrvaljevic) – Perisic.

Rezerve: Joksimovic, Dakic, Franeta, D. Vukovic, Mrvaljevic, N. Vukovic, Bajovic, Jukovic, Gjelaj.
Selecționer: Nikola Rakojevic

ROMÂNIA U21: Sava – Pantea (68, Maftei), Dănuleasa, Akdag, Borza – Perianu, Grameni – Rareș Ilie (68, Corbu)- Ianis Stoica (68, M. Rădulescu), L. Munteanu (78, Blănuță), Oct. Popescu (68, R. Silaghi)

Rezerve: Popa, Amzăr, Licsandru, Silaghi, Corbu, Maftei, Rădulescu, Mihai, Blănuță.
Selecționer: Daniel Pancu