Rugby

România – învinsă de Canada, în cel de-al doilea meci din Summer Tour

Naționala de rugby a României a pierdut cel de-al doilea meci din Summer Tour, fiind învinsă la Ottawa, de echipa Canadei cu 35-22 (13-10). Stejarii încheie astfel turneul cu o victorie, 22-20, cu SUA, partidă jucată pe 5 iulie, la Chicago, și o înfrângere.

Canada a început mai bine jocul disputat pe TD Place Stadium, punând presiune pe apărarea României și după câteva minute de dominare, a pus primele puncte pe tabelă, prin Peter Nelson, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Nelson a dublat avantajul gazdelor câteva minute mai târziu prin același procedeu.

Stejarii au replicat imediat și Alin Conache a trimis printre bețe, pentru 6-3.

Gazdele au revenit la conducerea ostilităților și după o succesiune de pase în 22-ul nostru, Cooper Coats trimite un balon de urmărire pentru Nic Benn care plonjează în eseu. Nelson a transformat pentru 13-3, minutul 26. Mai mult, România rămâne în 14 jucători, după ce Jason Tomane este eliminat temporar pentru o obstrucție.

Deși in inferioritate numerică, Stejarii reușesc să domine următoarele 10 minute și după un mol de margine bine rulat, Vlad Neculau culcă balonul în terenul de țintă, Conache transformă pentru 13-10.

În debutul reprizei a doua, gazdele marchează un eseu, Lucas Rumball profitând de o neatenție a apărării României, Nelson transformând pentru 20-10.

Stejarii răspund repede cu un eseu, Buruiană îi pasează lui Yanis Horvat, care face o cursă bună și îi pasează la rându-i lui Alin Conache venit în suport, mijlocașul la grămadă al României marcând eseu, pe care tot el l-a transformat, 20-17. România are șansa de a egala, dar Conache a trimis pe lângă butul stâng balonul șutat dintr-o lovitură de pedeapsă.

foto – Canada vs România – Rugby Canada

Surprinzător, în minutul 61, România a preluat pentru prima dată conducerea, după ce Tevita Manumua marchează un eseu, 22-20 pentru România.

Canadienii le dau replica „stejarilor” cu un nou eseu, după un mol de margine, marcat de Andrew Quattrin, Nelson transformă pentru 27-22.

România rămâne din nou în inferioritate numerică după ce Tevita Manumua este eliminat temporat pentru un placaj înalt. Canada marchează un nou eseu, după ce Andrew Quattrin intercepționează balonul aruncat în tușă de Robert Irimescu, 32-22, la 5 metri de linia terenului nostru de țintă. Gazdele închid meciul cu o lovitură de pedepsă, 35-22, adjudecându-și victoria.