Alte Sporturi

România și-a încheiat participarea la JO 2024 – 9 medalii cucerite, locul 23 în clasamentul general!/ Cursă și rezultat fabulos a atletei Delvine Reline Meringor (România) – locul 7 la maraton!

În ultima zi de JO 2024 Paris, Delvine Relin Meringor (32 de ani), de origine keniană, din Team Romania a încheiat pe locul 7, cu cel mai bun timp pentru ea (2:24:56), cursa de maraton!

Foto – Delvine Relin Melingor – COSR

Cealaltă reprezentantă a României, Joan Chelimo Melly a abandonat din motive medicale.

TEAM ROMÂNIA a obținut 9 medalii la JO 20024 Paris!

Foto – David Popovici – campion olimpic în proba 200 m liber

3 medalii de AUR

Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

Foto – Echipaj 8+1 rame – România – TVR2

4 medalii de ARGINT

Argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.

Foto – Mihaela Cambei – haltere categoria 49 kg – COSR

2 medalii de BRONZ

Bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol, în urma deciziei TAS.

Foto – Ana Maria Bărbosu – gimnastică artistică – COSR

În urma acestor rezultate, România ocupă locul 23 în clasamentul pe medalii, fiind depășită în ultima zi de Iran. În ierarhia oficială nu figurează încă medalia obținută la TAS de Ana Maria Bărbosu, dar și când aceasta va fi adăugată nu va schimba nimic.

CIO a început procedurile pentru acordarea medaliei de bronz gimnastei Ana Maria Bărbosu!/ Va avea loc o ceremonie specială!

Nadia Comăneci nu o lasă fără medalie de bronz pe Sabrina Voinea!/ Propunere surprinzătoare din partea marii campioane mondiale!