„Roș-albii” visează la o victorie cu Farul Constanța/ Poate Kopic să o ducă pe Dinamo la victorie?/ Dennis Politic e apt de joc!

Zeljko Kopic vrea facă o figură frumoasă la Ovidiu si sa învingă echipa antrenată de Gică Hagi. Antrenorul croat și-a făcut analiza înaintea meciului dintre Farul Constanța și Dinamo București. Kopic a declarat într-o conferință de presă că jocul împotriva unei echipe conduse de Gică Hagi va fi o sarcină dificilă.

Partida dintre Farul și Dinamo se va disputa vineri, 4 octombrie 2024, de la ora 21.00, în cadrul rundei a 12-a. Dinamo a acumulat 17 puncte până acum și ocupă locul cinci în clasamentul general, în timp ce Farul Constanța ocupă locul 12 în Liga 1, cu 12 puncte.

Dinamo este neînvinsă în ultimele trei meciuri, câștigând cu Unirea Slobozia și remizând cu Oțelul Galați și FC Botoșani.

”În această săptămână am analizat jocul din etapa trecută, cu Botoşani, dar şi pe următorul, cu Farul. Încă nu am decis primul ”unsprezece”, cred că echipa este într-o formă bună şi am încredere în jucători. Rezultatul celor de la Farul cu Gloria Buzău a fost într-adevăr surprinzător (0-1).

Toate echipele luptă, dau tot ce pot în acest campionat. Cei de la Farul au avut ocazii, cred că au fost echipa mai bună, dar nu au punctat. Ştim că acum vor încerca să dea totul, pentru că joacă acasă, pentru a obține aceste trei puncte, dar avem şi noi ambițiile noastre de a juca un fotbal bun şi de a obține rezultate bune”, a declarat antrenorul „câinilor”.

Antrenorul croat a declarat că nu a fost ușor pentru echipa sa să accepte rezultatul final în ultimul meci, 2-2 cu FC Botoșani, după ce Dinamo în minutul 74 avea avantaj de două goluri pe tabelă.

”A fost o dezamăgire foarte mare la meciul cu Botoşani, pentru că a existat acea lipsă de concentrare şi de greşeli tehnice. Dar acesta este fotbalul, trebuie să înțelegem întotdeauna importanța acestor minute de prelungire.

Atunci când conducem pe tabela de marcaj, când reuşim să înscriem, trebuie să ne păstrăm stabilitatea, să menținem posesia.Dar asta este nu este atât de important, va fi mai important finalul acestui campionat, chiar dacă, desigur, fiecare punct contează.

Toate meciurile din Superligă sunt grele, valorile sunt apropiate şi trebuie să lupți cu toată lumea”, a mai spus Kopic.

La conferința de presă a participat și Dennis Politic, care a anunțat că e apt din punct de vedere fizic și speră să prindă toate minutele pe teren, în confruntarea de la malul mării cu trupa lui Gică Hagi.

Noi (n.r. Dinamo) tratăm cu respect fiecare adversar. Mergem totodată la Constanța cu motivația de a câștiga cele trei puncte. Mă simt bine din punct de vedere fizic și sper să fiu în formă vineri.

Suntem motivați să nu mai trecem prin ce am trecut sezonul trecut, iar secretul nostru este unitatea grupului.

Din păcate am pierdut două puncte în ultimul meci (n.r. cu FC Botoșani), însă ne concentrăm acum pe duelul cu Farul”, a declarat Dennis Politic, în cadrul conferinței de presă.

Material scris de: Givan Amet – DINAMO FOTBAL CLUB ’48