Rugby

Rugby Europe Championship// Rezumat Video – România învinge Belgia. Urmează meciul cu Portugalia!

Published on

Naţionala României a obţinut o victorie importantă în faţa formaţia Belgiei, cu scorul de 33-18 (14-6), sâmbătă, pe Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf din Bucureşti, în Grupa B din Rugby Europe Championship 2024.

Belgia, autoarea unei mari surprize în etapa de debut, 10-6 cu Portugalia, a început bine meciul şi a presat mai mult, reuşind să marcheze din două lovituri de pedeapsă (0-6), prin Jordan Gott (6, 10).

„Stejarii” au echilibrat partida și în minutul 26 au trecut în avantaj, prin eseul lui Alexandru Savin (26), transformat de Ionel Melinte (26). Belgienii au primit un cartonaş galben la aceeaşi fază.

foto// news.ro

România a încheiat în forță prima repriză, eseu Alin Conache (40), transformat de Melinte, astfel că scorul la pauză a fost 14-6.

La cinci minute de la reluarea partidei, Tevita Manumua a culcat balonul în terenul de țintă al belgienilor, dar Melinte a rata transformarea.

România a beneficiat de un eseu de penalitate, minutul 55, și s-a făcut 26-6. Belgienii nu au abandonat lupta, un eseu de penalitate readucându-i în meci. Astfel, în minutul 61, ecartul României s-a redus la 13 puncte, scor 26-13.

Câteva greşeli tehnice ale jucătorilor români a făcut ca XV-le României să devină XIII. Belgia a profitat de cele două eliminări din naționala României și a reuşit o încercare, prin Simeon Soenen (73), transformarea fiind ratată de Gott.

Finalul a aparţinut „Stejarilor”, care au mai marcat un eseu, prin Florian Roşu (80+3), transformat de Melinte (80+4).

Grație acestui ultim eseu, România a obținut și punctul bonus ofensiv,  menținându-se astfel pe primul loc în Grupa B.

Echipa României: 1. Alexandru Savin (CS Rapid), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo; căpitan), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Ionuţ Lucian Mureşan (SCM USV Timişoara), 5. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 6. Dragoş Ser (SCM USV Timişoara), 7. Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua), 9. Florin Surugiu (CS Rapid), 10. Alin Conache (CSA Steaua), 11. Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), 12. Fonovai Tangimana 13. Mihai Graure (CS Dinamo), 14. Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare), 15. Ionel Melinte (RC Hyeres Carqueiranne La Crau).

Rezerve: 16. Robert Irimescu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 17. Vasile Bălan (CSA Steaua), 18. Costel Burţilă (RC Hyeres Carqueiranne La Crau), 19. Johan van Heerden (CS Dinamo), 20. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 21. Gabriel Rupanu (SCM USV Timişoara), 22. Ovidiu Neagu (CS Dinamo), 23. Alexandru Bucur (SCM USV Timişoara).

Staff: David Gerard – antrenor principal, Jonathan Edward Brooks Callard – antrenor cu treisferturile şi atac, Simon Maisuradze – antrenor înaintare, Raphael Francois Saint-Andre – antrenor asistent cu treisferturile şi îndemânare (skills), Michael Dallery – antrenor principal cu pregătirea fizică, Paul Cere-Labourdette – antrenor secund cu pregătirea fizică & GPS, Daniel Carpo – antrenor secund cu pregătirea fizică & GPS, Daniel Răzvan Wanya Crîngu – medic, Marius Lică Todosi – kinetoterapeut, David Popa – analist video.