Connect with us

Echipe Nationale

Sabău afirmă că Nistor și Chipciu ar fi trebuit convocați// Prunea și I. Dumitrescu critică selecționerul, tactica, jucătorii și rezervele intrate pe teren după minutul 61!

Fostele glorii ale fotbalului românesc – Ilie Dumitrescu și Florin Prunea – nu au avut milă de tricolorii lui Iordănescu, după rezultatul de egalitate, scor 0-0, cu Belarus. Spre deosebire de cei doi, Ioan Ovidiu Sabău nu a folosit cuvinte dure, ci doar a explicat că experiența și forma fizică în care se află Dan Nistor și Chipciu i-ar fi recomandat pentru echipa națională.

„În prima repriză, am avut situații de gol. Situația lui Stanciu, foarte mare ocazie, aia e ocazie mare. Prima repriză a fost bună. Cred că pe fondul ăsta, în care au fost spațiile mai mari. În repriza a doua, adversarul schimbă în 5-3-2. Edi Iordănescu a mutat în minutul 61, dar a mutat post pe post.

Cred că aici trebuia să riște. A riscat din minutul 72. Din minutul 61 trebuia să facă lucrul ăsta. Mutarea ofensivă a venit în minutul 77, Screciu cu Olaru. Foarte târziu au fost acele mutări ofensive.

Am suferit mult în ultimii 20 de metri. Chiar dacă am avut posesie, am controlat jocul, dar am suferit în ultimii 20 de metri. Nu am avut un aport bun al fundașilor laterali, Rațiu și Bancu nu au fost într-o seară foarte bună.

Din minutul 70, am simțit că e foarte greu să marcăm. Am văzut presiune, am văzut foarte multe greșeli. Alibec a fost extrem de activ, chiar dacă nu a avut reușite. În ultimii 20 de metri, echipa noastră nu a avut acea luciditate. Nu am avut ultima pasă. Singurul șut pe poartă în repriza a doua a fost al lui Răzvan Marin.

Cei care au intrat de pe bancă au încercat, au vrut, dar după ce nu au avut două-trei reușite au început să greșească ușor. Hagi, Moruțan, Olaru, Munteanu, Mihăilă n-au adus un plus de tonus. Au fost câteva acțiuni în care Moruțan a creat dezechilibru, dar fără consistență. Nu vorbim despre o situație clară de gol în repriza a doua. După un început bun, nici Moruțan nu s-a mai ridicat la un nivel bun, a afirmat Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Lui Florin Prunea nu i-au plăcut schimbările și nici evoluțiile celor introduși pe teren.

„Noi am avut un singur șut pe poartă în repriza a doua împotriva celei mai slabe echipe din grupă, că e mai slabă decât Andorra. Dacă ei au trei fundași centrali, noi cum să schimbăm amândoi atacanții, și Alibec, și Drăguș?

Cei de pe bancă nu au adus nimic. Zero! Schimbările au fost făcute foarte târziu și anapoda. Să schimbi amândoi atacanții mi se pare prea mult, împotriva unui adversar foarte slab”, a spus Prunea.

Ioan Ovidiu Sabău susține că Nistor și Chipciu ar fi trebuit convocați

Antrenorul Universității Cluj este de părere că experiența și forma sportivă în care se află Dan Nistor și Alex Chipciu i-ar fi recomandat pentru Naționala României, dar selecționerul nu s-a interesat deloc de ei.

Sigur că la cât de inventiv este și ce execuții are, dar e greu în momentul de față să vii să-l iei pe Nistor să-l pui la echipa națională să joace, după atâta timp. Dar e jucător care inventează în orice moment ceva. La fel, finalizează. În momentul de față are 7 goluri, în formă, e foarte bine pregătit.

A trecut destul de mult timp de când n-a mai fost la națională, are puține selecții, dar în astfel de jocuri ai nevoie de jucători cu personalitate, cu experiență. Te gândești în momentul de față nu să construiești, să pregătești echipa pentru ce urmează. Ai nevoie de jucătorii cei mai în formă.

L-aș fi văzut în dreapta pe Chipciu. Dacă Rațiu n-a jucat, Manea e accidentat… Sau măcar convocat, să fie acolo. Îmi dau seama cât e de puternic în momentul de față. Ceilalți nu sunt atât de puternici defensiv. În duelurile unu la unu, pe Alex e greu ca cineva să-l depășească, să-l iei unu la unu. E foarte bine pregătit și arată foarte bine, fizic.

E foarte puternic. Văd toți cum arată Chipciu în momentul de față. A jucat cu jucători importanți din campionatul nostru, cei mai în formă jucători, care atunci când s-au lovit de Chipciu au făcut foarte puțin, n-au putut să joace împotriva lui. E greu să-l depășești unu la unu”, a declarat tehnicianul Universității Cluj