Europa League

„Scooter – Maria” se fredonează și pe alte stadioane!/ Glasgow Rangers vs FCSB 4-0/ Rezumat Video/ FCSB a căzut pe locul 13!

FCSB a pierdut fără drept de apel confruntarea cu Glasgow Rangers, scor 0-4, într-o partidă din cadrul etapei a 3-a din faza finală a Europa League.

• Arbitrul italian Marco Di Bello i-a anulat campioanei României un gol perfect valabil, în chiar debutul partidei, Toate reluările au arătat că David Miculescu nu a comis nici „cel mai mic fault” asupra portarului Butland. Era minutul 2, iar după 8 minute scoțienii au deschis scorul!

Pe Ibrox – arena protestanților din Glasgow – „Scooter – Maria” a răsunat de patru ori, de două ori în fiecare repriză, salutând golurile marcate de Lawrence, Cerny (2) și Igamane, în ciuda tuturor „steliștilor/fecesebiștilor” români, câțiva dintre acesția înghesuiți în sectorul rezervat oaspeților.

Rangers, în seara de joi dedicată Europa League, a fost fratele mai mare al Oțelului Galați: zdravăn, agresiv, predispus la efort și disciplinat tactic. Totuși, luată la bani mărunți, echipa scoțiană este mediocră, ceea ce spune multe despre SuperLiga, FCSB și, de ce nu, Ianis Hagi!

Lipsit de Olaru (n.red. exclusiv din vina lui!), Șut, Tănase și Lixandru, Gigi Becali a trimis în teren o echipă fără fundași laterali de travaliu. Radunovic a fost ținut pe bancă 45 de minute, iar Crețu tot meciul. Așa au ajuns să joace Pantea și Mihai Popescu, pe postul muntenegreanului.

Foto – ultras24.ro – captură video

La pauză, când de regulă cei mai slabi sunt băgați sub para de la duș, închipuitul Ferguson a uitat să-l schimbe pe cel mai „mort” dintre toți „morții” din echipă, pe Malcolm Edjouma.

Partida cu Rapidul lui Șumudică e de vină și mai importantă revanșa față de Șucu!

În urma acestei înfrângeri, FCSB ocupă locul 13, cu 6 puncte. Pe primele trei locuri, cu 9 puncte, se află Lazio, Tottenham și Anderlecht, urmate de un grup de 6 echipe cu 7 puncte: Galatasaray, Frankfurt, Midtjylland, Bilbao, Bodo/Glimt.

RANGERS vs FCSB  (2-0)

Au marcat: Lawrence (10), Cerny (31, 55), Igamane (71)

RANGERS: Butland – Tavernier, Souttar, Balogun (68, Propper), Jefte – Barron, Raskin – Cerny (74, Kasanwirjo) , Lawrence (46, Diomande), Bajrami (74, Lovelace)- Dessers (57, Igamane)

Rezerve: Kelly, Propper, Diomande, Dowell, Sterling, Kasanwirjo, Igamane, McCausland, Fraser, McKinnon, Rice, Lovelace
Antrenor: Philippe Clement

FCSB: Târnovanu – Pantea (46, Radunovic), Dawa, Ngezana, M.Popescu – Alhassan, Edjouma (60, Musi) – Miculescu (63, Baeten), L.Phelipe (46, Oct. Popescu), Ștefănescu (46, Băluță) – Bîrligea

Rezerve: Vlad, Crețu, Panțîru, Oct.Popescu, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Băluță, Musi, Radunovic
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Marco Di Bello/ Asistenți de margine: Davide Imperiale şi Alessio Berti/ Arbitru VAR: Luca Pairetto/ Arbitru AVAR: Valerio Marini.