Fotbal Intern

SuperLiga// CFR vs Sepsi 3-3/ Rezumat Video/ Postolachi – salvatorul lui Dan Petrescu!

Published on

Etapa cu numărul 14 a SuperLigii a început furibund, cu 6 goluri în meciul din cartierul clujean Gruia, dintre CFR și Sepsi, scor 3-3, după ce covăsnenii au condus cu 1-0 și 3-1.

Pentru a doua oară titular în această ediție de campionat, Virgiliu Postolachi și-a redescoperit calitățile de golgeter, pe finalul jocului, când nici cei mai fideli suporteri ai echipei clujene nu mai visau la o remontada în fața lui Sepsi. Dimpotrivă, îi cereau demisia lui Dan Petrescu!

Marius Coman, cu 5 apariții în tricoul CFR-ului în sezonul 2017-2018, a deschis scorul în minutul 37, șut în diagonală, la colțul lung, pe jos, după o acțiune personală pornită din flancul stâng.

La pauză, Dan Petrescu a a renunțat la Deac și Keita, pentru Adrian Păun și Korenica. Viteza de joc a clujenilor a crescut vizibil și Kamara a restabilit egalitatea, în minutul 52.

Bucuria clujenilor a durat trei minute. Denis Ciobotariu, un alt ex-ceferist, a marcat din două încercări și Sepsi a preluat din nou conducerea. În încercarea de a nu le permite mijlocașilor clujeni să ocupe poziții ofensive, Valentin Suciu a recurs la Kallaku și Oroian, iar Petrescu a răspuns cu Tachtsidis și Mogoș.

Finalul a fost dramatic. În minutul 84, Florin Ștefan – al treilea jucător legitimat pentru o scurtă perioadă la CFR – a prins un șut de zile mari, de la aproximativ 22 de metri, și Sepsi a pus 3-1 pe tabelă.

Încolțit de spectatori, puțini dar zgomotoși, Dan Petrescu a fost „resuscitat profesional” de Postolachi, care a marcat în minutele 86 și 90+3.

Cu cele 20 de puncte acumulate, dar cu un meci mai puțin jucat, în deplasare cu Oțelul, CFR se situează provizoriu pe locul 4, dar finalul etapei o poate găsi sub linia de 6, în timp ce Sepsi (18 puncte) rămâne în zona de mijloc a clasamentului.

CFR vs SEPSI 3-3  (0-1)

Au marcat: Kamara (52). Postolachi (86, 90+3) – M. Coman (37), Ciobotariu (55), Fl. Ștefan (84)

CFR CLUJ: Mihai Popa 5 – Simao Rocha 4,5, Bolgado 4,5, M. Ilie 4,5 (90+2, R. Filip), Camora 4,5 (78, Mogoș) – Fică 5 (71, Tachtsidis), Keita 4,5 (46, Păun 5), Djokovic 5 – Deac 4,5 (46, Korenica 5), Postolachi 7, Kamara 5

Rezerve: Hindrich, Abeid, Mogoș, György, Boben, Graovac, Artean, R. Filip, A. Păun, Tachtsidis, Korenica, P. Michael
Antrenor: Dan Petrescu

SEPSI: Gyenge 5 – Ciobotariu 5, Ninaj 5, Fl. Șefan 6 – Haruț 6, Alimi 5,5 (68, Kallaku 5), Mino Sota 6, Dumitrescu 5,5 – C. Matei 6 (76, Sieger), M. Coman 6 (85, Hajdin), El Sawy 5,5 (68, Oroian 5)

Rezerve: Niczuly, Bardea, Hajdin, Neskovic, Breij, D. Oroian, Kallaku, Sieger
Antrenor: Valentin Suciu

Arbitru: George Găman // Asistenți: Adrian Popescu, Mihăiță Necula
Arbitru VAR: Radu Petrescu // Asistent VAR: Ciprian Danșa
Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)

PROGRAMUL și REZULTATELE ETAPEI a 14-a/ 25-28 octombrie

Vineri, 25 octombrie

CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-3 (0-1)/ Au marcat: Kamara (52). Postolachi (86, 90+3) – M. Coman (37), Ciobotariu (55), Fl. Ștefan (84)