SuperLiga – Etapa 1// Farul vs Unirea Slobozia 0-1 (0-1)/ Rezumat Video/ Debut de senzație pentru nou promovata Unirea Slobozia!

SuperLiga a început cu o surpriză. Nou-promovata Unirea Slobiozia, câștigătoarea îigii 2, a învins-o pe Farul Constanța, ex-campioana din 2023, la Ovidiu, scor 1-0.

Veteranul Florin Purece a înscris unicil gol al meciului, în minutul 19, după o pasă primită de la S. Camara.

În ultimele minute alte partidei, Farul a irosit două mari ocazii de gol. Bara și portarul M. Rusu s-au opus șuturilor lui I. Doicaru, din interiorul careului mare.

A marcat: F. Purece (19)

Statistici partidă/ Posesia: 70%-30%; Șuturi pe poartă: 6-2. Șuturi pe lângă poartă: 8-4; Cornere: 8-5; Cartonașe galbene: 2-3

foto/ captură video – Farul vs Unirea Slobozia/ Digi Sport

FARUL: Buzbuchi 6 – Sîrbu 4,5, M. Popescu 4,5 (75, I. Doicaru 6), G. Marins 4,5, Cr. Ganea 5 – Vînă 4,5 (46, Ciobanu 5), Queiros 4,5 (61, Dican 5), Grameni 4 – Cojocaru 4,5 (75, Radaslavescu 4,5), Rivaldinho 4,5 (46, G. Iancu 5), Grigoryan 4,5

Rezerve: Ducan, Cercel, Duțu, Dănuleasa, Grosu, N. Popescu, Casap, Ciobanu, G. Iancu, Doicaru, Dican, Radaslavescu
Antrenor: Gheorghe Hagi

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu 6,5 – P. Medina 6, P. Antoche 6, D. Pospielov 6, C. Toma 6 – A. Lopez 6, Ov. Perianu 5,5 (55, Vlăsceanu 6,5) – S. Camara 6 (72, Bărbuț 5,5), F. Purece 7 (72, Aganovic 6), C. Nkama 6 – J. Gele 4,5 (55. I. Coadă 5)

Rezerve: Krell, Șerbănică, Dorobanțu, I. Dinu, Lemnaru, Pacionel, Coadă, Barbuț, Aganovic, Vlăsceanu, Ilie
Antrenor: Adrian Mihalcea

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca)/ A1. Valentin Avram (București); A2. Ioan Corb (Satu Mare)/ Arbitru VAR: Ionuț Coza (Cernica)/ Arbitru AVAR: Cristina Trandafir (București)