SuperLiga – Etapa 1// FCSB vs „U” Cluj 1-1 (0-0)/ Rezumat Video/ „Șepcile roșii” – neînvinse de FCSB în ultimele cinci „directe”!

FCSB, campioana en-titre, nu reușește să învingă Universitatea Cluj de la revenirea acesteia în SuperLigă. Patru rezultate de egalitate (n.red. inclusiv cea din această seară) și o victorie în dreptul „U” Cluj, scor 2-1, pe Cluj Arena, este bilanțul ultimelor cinci întâlniri directe.

După o primă repriză fadă, lipsită de ritm și agresivitate, FCSB a abordat actul secund fără Daniel Popa, autorul unei mari ratări în minutul 11, și Lixandru. De partea cealaltă, Ioan Ovidiu Sabău a preferat să nu schimbe.

În minutul 48, Miculescu a trimis mingea în poarta clujenilor, dar golul a fost anulat pentru offsaid. Apoi, în minutul 50, under-ul Musi a prins un stâng de excepție, de la aproximativ 18 metri, mingea oprindu-se în poarta lui Gertmonas.

Introdus la pauză, Edjouma a avut o intrare necontrolată asupra lui Bettaieb și „U” Cluj a revenit în joc, Dan Nistor transformând penalty-ul dictat de Adrian Cojocaru la sesizarea VAR.

Finalul a fost presărat de o serie de greșeli individuale și colective. Mai întâi, Masoero l-a scăpat din marcaj pe Miculescu, însă mingea nu a prins spațiul porții clujene, iar Târnovanu a reținut pe linia porții șutul lui Ovidiu Bic, din interiorul careului de 16 metri.

FCSB vs „U” Cluj 1-1 (0-0)

Au marcat: Musi (50) – D. Nistor (57 – penalty)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+3 – Oancea își bate joc de un contraatac și apoi primește cartonașul galben.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute

Minutul 90 – Târnovanu reține pe linia porții mingea șutată de Bic. Ocazie mare a echipei clujene.

Minutul 88 – Gertmonas deviază în corner centrarea expediată de Olaru.

Minutul 84 – Ocazie imensă irosită de Miculescu, care a trimis cu capul pe lângă poarta Universității Cluj.

Minutul 82 – Ioan Ovidiu Sabău face ultima schimbare. Ovidiu Popescu i-a lăsat locul lui Dorinel Oancea.

Minutul 80 – FCSB execută un corner de pe flancul drept.

Minutul 70 – Patru schimbări în formația clujeană și ultima în tabăra FCSB.

Minutul 63 – Alte două schimbări la FCSB. Vezi caseta tehnică.

Minutul 57 – GOOOLL „U” CLUJ – Dan Nistor transformă lovitura de la 11 metri!

Minutul 55 – Penalty pentru Universitatea Cluj, după un fault comis de Edjouma asupra lui Bettaieb.

Minutul 50 – GOOOLL FCSB – Musi înscrie printr-un șut de excepție, cu stângul, de la aproximativ 18 metri.

Minutul 48 – David Miculescu înscrie, dar atacantul FCSB se afla în poziție de offsaid.

Minutul 46 – Modificări la Steaua. Au ieșit Daniel Popa și Lixandru.

foto – captură video – FCSB vs „U” Cluj – Digi Sport

Minutul 45+3 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute și FCSB execută un corner.

Minutul 39 – Daniel Popa se intercalează între Cristea și Chipciu, însă mingea trimisă cu capul trece pe lângă poarta fostei sale echipe, în urma centrării lui Darius Olaru.

Minutul 31 – Gazdele execută un corner de pe flancul stâng și apoi de pe cealalată parte a terenului.

Minutul 27 – Nocturna din Ghencea are probleme. Scade intensitatea luminii în timpul jocului!

Minutul 26 – Olaru îl mai încearcă o dată pe portarul clujenilor.

Minutul 22 – Gertmonas respinge în lateral șutul lui Darius Olaru.

Minutul 14 – FCSB beneficiază de primul corner din acest meci. Radunovic reia imprecis de lângă Rață.

Minutul 12 – Bic șutează din interiorul careului, însă mingea este blocată.

Minutul 11 – Chipciu greșește în marginea careului și migea ajunge la Daniel Popa, dar șutul este blocat de Masoero.

Minutul 5 – Târnovanu reușește să rețină mingea din fața lui Silaghi.

foto – captură video – FCSB vs U Cluj – Digi Sport

FCSB: Târnovanu 6 – Crețu 4,5 (71, Antwi 5), Ngezana 6, Dawa 6, Radunovic 5,5 – Lixandru 4,5 (46, Edjouma 4), Șut 5 (63, Alhassan 4,5)  – Ștefănescu 4,5 (63, Băluță 4,5), Olaru 5,5, Musi 6 – D. Popa 4,5 (46, Miculescu 6)

Rezerve: Vlad, Haruț, Miculescu, Kiki, Edjouma, Antwi, Alhassan, Chiricheș, Toma, Pandele, Băluță, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

„U” CLUJ: Gertmonas 6 – Boboc 5,5 (70, Codrea 5), Masoero 5,5, I. Cristea 6 (70, Mitrea 5), Chipciu 5,5 – Silaghi 5,5 ( 70, Blănuță 5), Bic 6,5, Ovidiu Popescu 6 (82, Oancea), Rață 4,5 (70, Tchassem 6) – Nistor 5, Bettaieb 6

Rezerve: Gorcea – Oancea, Ștefan, Mitrea, D. Codrea, L. Moraru, Sfait, Suciu, Blănuță, Thcassem
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) / A1: Ovidiu Artene (Vaslui) / A2: Alexandru Filip (Constanța) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș)

SUPERLIGA – ETAPA 1 – PROGRAM și REZULTATE:

Etapa 1

Vineri, 12 iulie

Farul Constanța – Unirea Slobozia 0-1 (0-1)/ A marcat: F. Purece (19)

FC Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-0

Sâmbătă, 13 iulie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Politehnica Iași 1-0 (1-0)/ A marcat: C. Matei (23)

UTA Arad – FC Rapid 1923 1-1 (0-1)/ Au marcat: Cîmpanu (61) – Braun (23)

FCSB – Universitatea Cluj 1-1 (0-0)/ Au marcat: Musi (50) – D. Nistor (57 – penalty)