SuperLiga – Etapa 1// FC Botoșani vs Oțelul Galați 2-3/ Rezumat Video/ Bogdan Andone – incapabil să-și stăpânească nervii

Oţelul Galaţi a învins-o în deplasare pe FC Botoşani cu scorul de 3-2 (1-1), în prima etapă a ediţiei 2024-2025 a Superligii de fotbal.

Oţelul a deschis scorul prin Alexandru Pop, care a finalizat un contraatac în minutul 6. FC Botoşani a egalat prin Friday Adams, în minutul 33.

Sebastian Mailat le-a adus pe gazde în avantaj, în minutul 56. irosind apoi șansa de a face 3-1.

Oţelul a înscris două goluri foarte asemănătoare, în minutele 65 şi 67, prin Zivulic, cu lovitură de cap în urma unor cornere.

În minutul 84, Bogdan Andone, tehnicianul gazdelor, a făcut o criză de nervi împotriva unei decizii a arbitrului și a fost eliminat.

foto – FC Botoșani vs Oțelul/ Superbet.ro (arhivă)

Au marcat: Friday (33), Mailat (56) – A. Pop (6), Zivulic (65, 67)

Statistici partidă: Posesia: 51%-49; Șuturi pe poartă: 5-7; Șuturi pe lângă poartă: 4-4; Cornere: 7-4; Cartonașe galbene: 3-2; Eliminat: Bogdan Andone (antrenor FC Botoșani)

FC BOTOȘANI: Pap – Petro, Țigănașu, Celea, Miron, Țigănașu – David Gabriel (46, Mitrov), Aldair – Friday (46, Chapi) Mouaddib (63, Florescu), Mailat (75, Bodișteanu) – Chică Roșă (63, E. Lopez)

Rezerve: Kukic, A. Ciobanu, Sadiku, Pavlovic, G. Romano, E. Florescu, D. Șerban, Z. Mitrov, Enzo Lopez, Bodișteanu, L. Fulop
Antrenor: Bogdan Andone

OȚELUL GALAȚI: I. Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stefanovic, A. Rus (60, R. Tănasă) – Cisotti, Zivulic, J. Pedro (90+6, N. Roșu) – Frederic (90+6, Chira), A. Pop (85, Teles), Duric (60, Zhelev)

Rezerve: Kovalov, Yabre, Farcaș, Zhelev, Tănasă, Samuel Teles, I. Neagu, C. Chira, Gallo, Hofman, N. Roșu, D. Maftei
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)/ A1: Radu Ghinguleac (București), A2: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe)/ VAR: Sorin Costreie (Voluntari), AVAR: Vlad Baban

SUPERLIGA – ETAPA 1 – PROGRAM și REZULTATE:

Etapa 1

Vineri, 12 iulie

Farul Constanța – Unirea Slobozia 0-1 (0-1)/ A marcat: F. Purece (19)

FC Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-0

Sâmbătă, 13 iulie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Politehnica Iași 1-0 (1-0)/ A marcat: C. Matei (23)

UTA Arad – FC Rapid 1923 1-1 (0-1)/ Au marcat: Cîmpanu (61) – Braun (23)

FCSB – Universitatea Cluj 1-1 (0-0)/ Au marcat: Musi (50) – D. Nistor (57 – penalty)

Duminică, 14 iulie

CFR 1907 Cluj – Dinamo București 3-2 (1-2)/ Au marcat: Deac (42 – penalty), Bîrligea (52), Tachtsidis (90+3) – Cîrjan (14), Abdallah (34)

Luni, 15 iulie

FC Botoșani – Oțelul Galați 2-3 (1-1)/ Au marcat: Friday (33), Mailat (56) – A. Pop (6), Zivulic (65, 67)