SUPERLIGA// Etapa a 10-a// „U” Cluj – Universitatea Craiova 1-1 (0-1)// Fiecare echipă a câștigat o repriză. Statistica partidei confirmă rezultatul de egalitate înregistrat

Universitatea Craiova a dominat prima repriză, iar Universitatea Cluj pe a doua. Statistica înregistrată la finalul partidei ne scutește de alte comentarii, cu mențiunea că ratarea lui Koljic, din minutul 89, va rămâne mult timp întipărită în memoria suporterilor olteni. Iar cum „jocul greșeală  așteaptă” sau „ocaziile se răzbună”… s-a făcut 1-1.

Statistica meciului: Posesie: 50%-50%; Șuturi pe poartă: 5-5: Șuturi pe lângă poartă: 5-5; Cornere: 4-3; Cartonașe galbene: 1-3; Eliminat: A. Ivan (cumul de cartonașe galbene)

Fluier final.

Minutul 90+4 – A. Ivan primește al doilea cartonaș galben, pe primul l-a încasat în minutul 71, și este eliminat.

Minutul 90+3 – Mitrea vede galben pentru proteste.

Minutul 90+2 – Koljic primește cartonașul galben.

Minutul 90+1 GOOOLL „U” Cluj – Nistor înscrie cu un șut din interiorul careului de 16 metri, la colțul lung, bară-gol. Oaspeții au acuzat că în prealabil Silaghi ar fi atins mingea cu mâna.

foto// ultras24.ro// H.M.

Minutul 89 – Ocazie rarisimă pentru Universitatea Craiova. Danciu centrează de pe dreapta și Koljic se încurcă în minge la un metru și jumătate de linia porții clujene.

Minutul 85 – Mitriță este schimbat cu Koljic.

Minutul 83 – I. Popescu intervine salvator la șutul lui Vătăjelu din lovitură liberă.

Minutul 79 – Oancea șutează din interiorul careului de 16 metri, lateral dreapta, și I. Popescu deviază mingea în lateral. A fost cea mai mare ocazie de gol consemnată în dreptul echipei clujene.

Minutul 74 – Oancea centrează și F. Ilie nu ajunge la întâlnirea cu balonul la 6 metri de poarta olteană.

Minutul 73 – Ultima schimbare la gazde. Silaghi l-a înlocuit pe D. Popa.

Minutul 71 – Mateiu este înlocuit de Kurtic, iar A. Ivan încasează un cartonaș galben.

Clujenii obțin două cornere la un interval scurt de timp.

Minutul 68 – Mateiu îl trage de tricou pe Chipciu și primește cartonașul galben.

Minutul 64 – Căpățînă l-a schimbat pe Houri.

Cele patru schimbări efectuate de Sabău au adus un nou suflu echipei, care a devenit mult mai prezentă în joc.

Minutul 62 – Mitrea execută o lovitură liberă de la aproximativ 25 metri, pe colțul scurt, însă I. Popescu reține.

Minutul 57 – Trei schimbări la „U” Cluj. Chipciu, Oancea și F. Ilie i-au înlocuit pe Popadiuc, Peteleu și Doukoure.

Minutul 48 – Craiova obține primul corner în partea secundă a partidei.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Nistor l-a înlocuit pe Simion, iar A. Ivan pe Markovic.

Statistica primei reprize: Posesie: 47%-53%; Șuturi pe poartă: 1-5; Șuturi la poartă: 2-2; Cornere: 1-1

Este pauză.

foto// facebook UCVOficial

Minutul 42 – Markovic scapă singur cu Gorcea și șutul oltanului este deviat în corner. Ocazie imensă de 2-0 pentru formația oaspete.

Minutul 35 – „U” beneficiază de un corner.

Minutul 31 – GOOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Bancu reia din voleu, de la aproximativ 14 metri, și trimite mingea în poarta clujenilor. Gorcea are pe conșțiință golul primit! Șutul expediat de Bancu a fost pe centrul porții și nu a avut forță.

Minutul 29 – Craiova expediază al doilea șut pe poarta clujeană.

Minutul 27 – Crețu șutează de la aproximativ 23 de metri și Gorcea reține fără probleme. A fost primul șut pe spațiul porții.

Ritmul de joc a mai scăzut.

foto ultras24.ro// H.M.

Minutul 15 – Danciu simte că Vătăjelu pune o mână pe el și cade ușor în careu. Iulian Călin indică aut de poartă.

Minutul 12 – Universitatea Craiova lasă impresia că deține controlul partidei.

Debut alert de partidă. Se joacă pe contre.

„U” Cluj: Gorcea – Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – D. Popadiuc, G. Simion, K. Doukoure, O. Bic – D. Popa, I. Stoica
Rezerve: Iliev – Oancea, Pițian, A. Miron, Perianu, Chipciu, R. Silaghi, F. Ilie, D. Nistor
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, R. Silva, Bancu – A. Crețu, Mateiu – Danciu, L. Houri, Mitriță, Markovic
Rezerve: D. Lazar – J. Mendy, Ndong, Căpățînă, D. Sala, J. Kurtic, Roguljic, A. Ivan, Koljic
Antrenor: Corneliu Papură

Stadion: Cluj Arena, Cluj-Napoca
Arbitru: Iulian Călin / Asistenți: Radu Ghinguleac și Mihai Marica