SUPERLIGA// Etapa a 9-a// Dinamo – FCU 1948 Craiova 0-1 (0-0)// Fotbal servit cu pipeta. Baeten a marcat un gol fabulos!

Fotbal mediocru spre dezastruos practicat de cele două formații pe Național Arena. Încet, încet, aura lui Ovidiu Burcă începe să pălească. S-a alergat mult, însă fazele de poartă s-au lăsat așteptate. A rezultat un meci de luptă, mai corect spus un hei-rup continuu cu și fără minge. Ni s-a servit fotbal cu pipeta, aceasta ar fi concluzia finală despre aceast joc.

Statistica meciului: Posesia mingii: 61%- 39%; Șuturi pe poartă: 1-3; Șuturi la poartă 11-5; Cornere: 6-2; Cartonașe galbene: 1-2

Fluier final. FCU 1948 Craiova învinge Dinamo prin golul fabulos marcat de belgianul Baeten!

Minutul 90 +2 – Costin șutează în transversala Craiovei!

Minutul 78 – Politic șutează și Popa deviază mingea în corner.

Minutul 60 – GOOOOLL FCU – Baeten șutează fenomenal cu stângul, de la aproximativ 28 de metri, și deschide scorul!

Minutul 46 – R. Negru (FCU) l-a înlocuit pe Compagnucci.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Este pauză.

Minutul 40 – Corner obținut de Baeten.

Minutul 34- Ritmul de joc este alert, însă lipsesc fazele de poartă.

Minutul 18 – Denis Politic trecere spectaculoasă pe lîngă un adversar, piruetă în apropiere de tușă, însă este deposedat în marginea careului de 6 metri.

Minutul 12 – Albu (FCU) șutează puternic, de la aproximativ 18 metri, peste poarta dinamovistă.

Juan Bauza nu se află în echipa de start, nici pe banca de rezerve a FCU 1948 Craiova. Absență importantă în garnitura olteană, la care se adaugă și cea a francezului Bahassa, lăsat în afara lotului pe motive de indisciplină.

Dinamo: A. Golubovic – Lucas, Bena, Homawoo – Cr. Costin, A. Bani, Larrucea, C. Ilic, Amzăr – Ghezali, Politic
Rezerve: Dujmovic – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Țîră, V. Borcea, Abdallah, Giafer, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

FCU Craiova: R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, V. Achim – Sidibe, Baeten, Van Durmen – A. Chițu
Rezerve: Gurău – R. Negru, Padula, V. Pop, Asamoah, Blidar, V. Blănuță, Buta, Ibrahim
Antrenor: Florin Drăgan

Stadion: Arena Națională, București (capacitate: 55.000 de locuri)
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Adrian Vornicu (Iași) / A2: Alexandru Vodă (Alba-Iulia) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu (București) / R1: Vlad Baban (Iași) / Observator arbitri: Adrian Vidan (București)