SUPERLIGA// Etapa a 9-a// UTA vs „U” Cluj 0-1 (0-0)// Daniel Popa a „semnat” pentru trei puncte// Câmpanu, gest golănesc și roșu!

Lipsa lui Mircea Rednic pe banca UTA s-a văzut în atitudinea de ansamblu a jucătorilor, care au fost lipsiți de luciditate, inspirație în elaborarea fazelor de atac și agresivitate, chiar și atunci când Universitatea a rămas în inferioritate numerică.

În schimb, „U” Cluj, deși a fost lipsită de aportul unor jucători importanți (n.red. i-am enumerat la începutul cronicii live), a evoluat dezinvolt, preocupată să dețină controlul mingii.

Simion și Doukoure au evoluat impecabil la mijlocul terenului, cu multă răbdare și tact, Bic a arat terenul în lung și lat, iar defensiva nu s-a mai întrecut în greșeli colective sau individuale.

Daniel Popa (foto) a marcat la prima ocazie de gol pe care a avut-o și cele trei puncte au plecat spre Cluj-Napoca.

In minutul 64, Rareș Vidican, arbitrul VAR, le-a refuzat clujenilor o lovitură de la 11 metri, la un henț comis în suprafața de pedeapsă. Toate reluările au demonstrat că decizia lui Vidican a fost eronată.

Statistica partidei// Posesie: 46% – 54%; Șuturi pe poartă: 3-5; Șuturi pe lângă poartă: 5-6; Cornere: 7-4; Cartonașe galbene: 3-3; Cartonaș roșu: 0-1

Fluier final. Universitatea Cluj câștigă la Arad și acumulează 10 puncte.

Minurtul 90+4 Radu Petrescu îl taxează pe Gorcea cu cartonașul galben pentru trageri repetate de timp.

Minutul 90+3 – Schimbări la Universitatea. Silaghi și Pițian pentru Ianis Stoica și Simion.

Partida a fost prelungită cu 6 minute, iar Cooper vede cartonașul galben.

Minutul 90 – Oancea („U” )  îl înlocuiește pe Peteleu.

Minutul 88 – UTA forțează golul egalizator, însă defensiva clujeană reușește să facă față atacurilor.

Minutul 86 – Prima schimbare la Universitatea. Tescan i-a luat locul lui Daniel Popa, marcatorul golului din minutul 71.

Minutul 85 – Două schimbări la UTA. Au ieșit Rareș Pop și Freitas și au intrat Stahl și C. Mihai.

Minutul 80 – Câmpanu urma să fie schimbat cu Tescan, dar Radu Petrescu este chemat la monitorul VAR pentru a revedea o fază. Jucătorul clujean l-a scuipat pe Dumitrașcu și este eliminat!!!

Minutul 77 – Vucenovic (UTA) îl înlocuiește pe Fabry.

Minutul 71 – GOOOLL Universitatea – Simion șutează puternic de la aproximativ 23 de metri, Iacob respinge în lateral, iar Daniel Popa reia cu stângul în poarta arădeană.

foto// captură video Orange Sport

Minutul 68 – Doukoure („U” Cluj) este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 64 – VAR-ul intervine la o fază în careul UTA! Nu este penalty!!!

Minutul 63 – Ritmul de joc a crescut vizibil.

Minutul 61 – Corner pentru formația arădeană.

Minutul 60 – Ocazie de gol UTA. Gorcea își ia revanșa și intervine miraculos la devierea lui Micovschi.

Minutul 59 – Lucas Masoero primește primul cartonaș galben în Superliga.

Minutul 57 – Universitatea beneficiază de a treia lovitură de colț.

Minutul 53 – Gorcea gafează la o centrare ușoară, scapă balonul în față, și Cooper cerșește 11 metri. Radu Petrescu nu se lasă păcălit.

Minutul 48 – Gazdele beneficiază de o lovitură de colț.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Duimtrașcu l-a înlocuit pe Abeid la UTA.

Statistica primelor 45 de minute// Posesie balon: UTA 42% – „U” Cluj 58%; Șuturi pe poartă: 1-2; Șuturi la poartă: 1-4; Cornere: 2-2

Minutul 45+4 – Radu Petrescu fluieră finalul primei reprize.

Prima repriză a fost prelungită cu patru minute.

Minutul 45 –  Sarabandă de ocazii la poarta UTA. Freitas gafează în două rânduri, iar Bic nu-l poate învinge pe Iacob din 6 și 7 metri!

Minutul 44 – Sutul lui Bic este blocat de Stolnik.

Minutul 35 – Ianis Stoica nu reușește să-l păcălească pe Stolnik. Corner Universitatea.

Minutul 34 – Posesia balonului: UTA 43% – Universitatea Cluj 57%

Minutul 28 – Câmpanu șutează la colțul lung, însă balonul trece pe lângă poarta lui Iacob. Ocazie Universitatea.

Minutul 21 – Ocazie de gol UTA, în urma unei lovituri de cap expediată de Carp.

Minutul 15 – Rareș Pop (UTA) este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 10 – Rareș Pop șutează defectuos din interiorul careului de 16 metri. Mingea a ieșit în aut!

Minutul 5 – Este rândul formației gazdă să beneficieze de o lovitură de colț.

Minutul 3 – Corner Universitatea.

Mircea Rednic, în convalescență după operația pe cord suferită, nu se află pe banca tehnică a UTA.

Trei jucători indisponibili și la UTA, iar Benga, accidentat în meciul cu Sepsi, se află pe banca de rezerve.

Universitatea Cluj are infirmeria plină: Chipciu, V. Gheorghe, Nistor, Popadiuc, Calcan (accidentați). Primul, potrivit declarației antrenorului I.O. Sabău, va absenta cel puțin două săptămâni. În aceste condiții, la Universitatea Cluj își fac debutul Peteleu, Lucas Masoero, Doukoure și Cîmpanu.

UTA (4-3-3): Fl. Iacob (cpt.) – Diogo Rodrigues, Stolnik, Carp, Abeid – Freitas, Fabry, Marku – R. Pop, Cooper, Micovschi
Rezerve: Kucher – Benga, P. Mihai, Iurasciuc, Holst, Stahl, R. Stanciu, Vucenovic, Dumitrașcu
Absenți: Markov (accidentat), Ekmekci, Stroungis (în recuperare)
Antrenor: Mircea Rednic

U Cluj (4-4-2): Gorcea – Peteleu, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu – Bic (cpt.), Doukoure, Simion, Cîmpanu – D. Popa, I. Stoica
Rezerve: Iliev – Oancea, Pițian, Miron, I. Filip, Perianu, Silaghi, Tescan, Fl. Ilie
Absenți: Chipciu, V. Gheorghe, Nistor, Popadiuc, Calcan (accidentați)