Connect with us

Fotbal Intern

SUPERLIGA// Etapa a VIII-a// LIVE// Rapid – Dinamo 4-0 (1-0)// Rrahmani face „dubla” și devine noul idol al Giuleștiului

Rapid câștigă fără drept de apel partida cu Dinamo, după o primă repriză modestă din partea ambelor formații. După pauză, rapidiștii au mărit ritmul de joc, centrul terenului le-a aparținut în totalitate, de unde au dezvoltat faze rapide și periculoase de atac.

Dinamo nu a mai avut agresivitatea aratată în primele 45 de minute și a trecut rareori centrul terenului. Golul de 3-0 marcat de Petrila i-a băgat pe dinmoviști într-o profundă stare de…GROGGY, pe care și-au păstrat-o până la final.

Rahmani (foto) a marcat două goluri, devine noul idol al Giuleștiului, și-i face viața un chin croatului Marko Dugandzic.

Minutul 90+4 – FLUIER FINAL. Rapid bate Dinamo cu 4-0 (1-0).

Arbitrul H. Feșnic arată 4 minute de prelungiri.

Minutul 90 – Ultima schimbare și la Dinamo. Bena părăsește terenul accientat. A intrat I. Roșu.

Minutul 84 – Intră Pănoiu și Papeau, ies Petrila și Funsho.

Minutul 82 – GOOOOLL RAPIDFunsho îi pasează lui Rrahmani în marginea careului de 16 metri, preluare scurtă, șut și…4-0.

Minutul 80 – Politic este înlocuit cu Bordușanu.

Minutul 77 – Săpunaru părăsește terenul accidentat. Este înlocuit cu Cristea. Oaidă, marcatorul golului pentru 2-0, este schimbat cu M. Kait.

Minutul 72 – Neluț Roșu este avertizat cu „galben” si va fi suspendat pentru următorul joc de campionat. A acumulat deja patru avertismente.

Minutul 70 – Bergodi îl schimbă pe Borja V. cu A. Ioniță.

Minutul 61 – GOOOLL RAPID. Petrila driblează elegant doi adversari și înscrie cu toată opoziția lui Golubovic.

Minutul 56 – Ovidiu Burcă (Dinamo) îi retrage de pe teren pe Laruccea și Gregorio. Intră N. Roșu și Ghezali.

Minutul 55 – GOOOLL RAPID – Petrila execută un corner de pe partea dreapta, iar Oaidă, scăpat din marcaj, înscrie cu capul din 6 metri. 2-0 pentru Rapid.

Minutul 53 – Ilic este avertizat cu cartonaș galben.

Min 46 – Înlocuire la Dinamo. Amzăr este înlocuit cu Bani.

În legătură cu meciul de fotbal dintre echipele FC Rapid București și FC Dinamo 1948 București, Direcția Generală de Jandarmi a Municipiului București face următoarele precizări:

Pe timpul accesului în arena sportivă, suporterii oaspeți au solicitat pătrunderea cu o coregrafie de mari dimensiuni.

Minutul 45+1. S-a fluierat finalul primei reprize. Rapid conduce cu 1-0. Fotbal modest, arbitraj pe măsură jocului prestat de ambele formații.

Aceasta nu a fost permisă de către organizatorul competiției sportive și de către observatorul de joc din cauza dimensiunii acesteia, care putea pune în pericol siguranța spectatorilor, mai ales în contextul folosirii concomitente a unor materiale pirotehnice.

Din acest motiv, suporterii oaspeți au refuzat să mai asiste la partida de fotbal, părăsind arena sportivă„, au transmis forțele de ordine.

Minutul 39 – Săpunaru încasează un cartonaș galben din partea lui Feșnic.

Minutul 34 – GOOOOLL RAPID – Rrahmani transformă elegant penalty-ul și Rapid deschide scorul.

Minutul 33 – PENALTY pentru RAPID. Amzăr îl faultează pe Funsho în suprafața de pedeaspsă.

Arbitrul Horațiu Feșnic ia câteva decizii care au darul de a irita ambele formații.

Minutul 25 – Jocul este dominat de Rapid, însă lipsesc fazele de poartă.

Minutul 18 – Amzăr este avertizat cu cartonaș galben.

Comentatorul Bogdan Cosmescu (Orange Sport)  susține că suporterii dinamoviști au părăsit stadionul în semn de protest față de refuzul Jandarmeriei de a le permite să-și desfăsoare coregrafia pregătită.

Min 10 – Rrahmani ratează uluitor din 8 metri.

Minutul 7 – Iacob șutează de la aproximativ 25 de metri si Golubovic reține fără probleme. Șutul a fost pe centrul porții.

Minutul 1 – A început partida.

La partidă asistă și antrenorul Marius Șumudică.

foto arhivă

RAPID: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers, Oaidă – Funsho, B. Valle, Petrila – Rrahmani
REZERVE: Drăghia – I. Cristea, Onea, Kait, Al. Albu, Pănoiu, Papeau, Al. Ioniță II, Cîrjan
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

DINAMO: Golubovic – Patriche, Bena, Homawoo – De Moura, Larrucea, Ilic, Amzar – C. Costin, Gregorio, Politic
REZERVE: Dujmovic – I. Roșu, Abdallah, Bordușanu, Bani, Giafer, N. Roșu, Ghezali, D. Irimia
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Stadion: Superbet Arena – Giulești (Bucureşti)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca) / Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti), Arbitru AVAR: Lucaciu Doru Claudiu (Cluj-Napoca)