SuperLiga – Runda a 14-a/ Petrolul vs Poli Iași 3-1/ Rezumat Video/ „Lupii” au urcat pe locul 2!/ Selecționerul Mircea Lucescu a asistat la victoria Petrolului

Petrolul Ploiești câștigă în fața Politehnicii Iași, scor 3-1, într-o partidă din cadrul etapei cu numărul 14 din SuperLiga, prin golurile marcate de Gicu Grozav, Al. Tudorie și M. Bratu.

În prezența a 4.600 de spectatori, potrivit oficialilor ploieșteni, printre care s-a numărat și selecționerul Mircea Lucescu, „Lupii galbeni” au bifat cel de-al 5-lea succes stagional și au urcat provizoriu pe locul 2, cu 22 de puncte, producându-i lui Emil Săndoi prima înfrângere pe banca tehnică a Politehnicii Iași.

Echipa moldoveană a deschis scorul în minutul 20, prin „căpitanul” Bordeianu, din lovitură liberă, dar avantajul nu a durat decât cinci minute, Grozav, șeful haitei, restabilind egalitatea.

În ultimele minute ale primei reprize, albanezul Kamberi din atacul echipei lui Săndoi l-a lovit cu pumnul în stomac pe Huja și a fost eliminat de arbitrul Sorin Vădana, după intervenția VAR.

Foto – ultras24.ro/ Petrolul vs Poli Iași

Eliminarea lui Kamberi s-a dovedit decisivă în stabilirea câștigătoarei, Petrolul înscriind două goluri în partea secundă a întâlnirii.

PETROLUL vs POLI IAȘI 3-1 (1-1)

Au marcat: Grozav (25), Tudorie (53), M. Bratu (89) – Bordeianu (20)

PETROLUL: Zima 6 – Ricardo 6, Roche 6, Huja 6, Dumitriu 6 – Mateiu 6 (82, D. Radu), Keita 6 – M. Rădulescu 5,5 (83, M. Bratu), Jyry 5,5 (90+2, Stancovici), Grozav 6 (90+2, Boțogan) – Tudorie 6 (74, Moussaki)

Rezerve: Eșanu – Stănică, Jahic, Tolea, Moussaki, D. Ilie, D. Radu, Irobiso, M. Bratu, Boțogan, D. Ilie, Bucur, Stancovici
Antrenor: Mehmet Topal

POLI IAȘI: J. Fernandez 6 – Todoroski 5, Guilherme Soares 5, Moreira da Silva 5, Atanaskoski 5 (87, Teixeira)– V. Gheorghe 4,5 (46, Itu 5), Bordeianu 5,5, Marchioni 4,5 (Gouet 5), Gheorghiță 5 – Roman 4,5 – Kamberi 3

Rezerve: Ailenei – Niga, Tănasă, Ilie, D. Popa, Ștefanovici, Miskovic, Gouet, Itu, Teixeira, Harrison, Goncalves
Antrenor: Emil Săndoi

Arbitru: Vadana Sorin (Cluj-Napoca)/ A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca) și A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)/
Arbitru VAR: Barbu Marian (Făgăraş)/ Arbitru AVAR: Marinescu Vasile (Bucureşti)

PROGRAMUL și REZULTATELE ETAPEI a 14-a/ 25-28 octombrie

Vineri, 25 octombrie

CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-3 (0-1)/ Au marcat :Kamara (52). Postolachi (86, 90+3) – M. Coman (37), Ciobotariu (55), Fl. Ștefan (84)

Sâmbătă, 26 octombrie

UTA Arad – Gloria Buzău 1-0 (1-0)/ A marcat: Diego Scheda (30 – autogol)

Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 3-1 (1-1)/ Au marcat: Grozav (25), Tudorie (53), M. Bratu (89) – Bordeianu (20)