SuperLiga – Play-off// Rezumat Video – FCSB vs Rapid 2-2 (1-2)/ Derby cu greșeli de arbitraj!

Partidă spectaculoasă oferită de FCSB și Rapid, peste media campionatului, în ultima etapă din turul play-off-ului. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-2), cu trei goluri înscrise în primele 16 minute și alte două anulate în prima repriză. Niciuna dintre formații nu s-a declarat mulțumită de arbitraj, Rapidul având toate motivele să reclame și faza care a dus la restabilirea egalității. Reluările au demonstrat că Olaru a șutat în minge după ce aceasta a ieșit din teren.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 10, însă kosovarii Krasniqi și Rrahmani au întors rezultatul în doar 4 minute. Pe finalul reprizei, FCSB l-a pierdut pe Vlad Chiricheș, accidentat la mână. Dawa i-a luat locul și a făcut-o bine, reușind în repriza a doua să-l țină la respect pe Rrahmani.

La pauză, David Miculescu, autorul unei ratări monumentale, cu capul, din trei metri, i-a lăsat locul lui Alex Băluță, iar olteanul a marcat pentru 2-2, în minutul 57.

Viitoarea campioană a încercat să câștige partida, însă șuturile lui Florinel Coman, patru la număr, nu au prins cadrul porții rapidiste, care l-a pierdut la mijlocul reprizei pe Hromada, fractură de claviculă.

foto – platsport.ro

Au marcat: D. Olaru (10). A. Băluță (57) – Krasniqi (12), Rrahmani (16)

MVP – Braun – 7

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu 6 – V. Crețu 5,5, Chiricheș 5 (42, Dawa), Ngezana 5,5, Radunovic 6 – Lixandru 6 (77, Alhassan), Ad. Șut 5,5, Olaru 6,5 – Oct. Popescu 5 (77, Radaslavescu), Miculescu 6 (46, A. Băluță 6), Fl. Coman 5,5

Rezerve: M. Udrea, A. Vlad – Panțîru, Dawa, Haruț, Pandele, Antwi, M. Toma, Al. Băluță, Alhassan, Radaslavescu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

RAPID: Aioani 6 – Braun 7, Săpunaru 5,5, P. Iacob 5,5, Borza 6 – Hromada 6 (51, Emmers 5,5), Oaidă 5,5, Hasani 5,5 (72, Burmaz) – Krasniqi 6, Rrahmani 5,5, Petrila 5,5 (72, Funsho)

Rezerve: Drăghia – Onea, I. Cristea, Dr. Grigore, Bădescu, Emmers, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Papeau, Burmaz, Cepoi
Antrenor: Bogdan Lobonț

Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti)/ A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel). A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti). Asistent VAR: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

PLAY-OFF  – REZULTATE – PROGRAM – RUNDA a 5-a:

Farul vs CFR 5-1 (2-0)/ Au marcat: L. Munteanu (22), I. Cojocaru (41, 78), Grameni (67), C. Ganea (83) – Otele (76)

FCSB vs Rapid (2-2) (1-2)/ Au marcat: D. Olaru (10). A. Băluță (57) – Krasniqi (12), Rrahmani (16)