SuperLiga – Play-off// Rezumat Video – Sepsi vs FCSB 2-2 (1-2)/ „Steliștii” mai fac un pas spre titlu

Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2), în runda a 6-a din play-off-ul Superligii.

Viitorii campioni au plecat ca din blocstaruri și după cascada de ocazii, printre care și o bară, pe fondul unor mari erori în jocul defensiv al gazdelor, Florinel Coman a deschis scorul, în minutul 9, din pasa lui Olaru. După 10 minute, Florinel Coman s-a accidentat, întindere la inghinali, și Miculescu i-a luat locul.

Sepsi a simțit că adversara a rămas fără stăpân și, ajutată de fundașii centrali adverși, a restabilit egalitatea în minutul 22, prin Roland Varga, bine angajat de Alimi. Presiunea la poarta lui Târnovanu a continuat, dar covăsnenii nu s-au descurcat la niciunul din cele patru cornere obținute.

În minutul 34, Băluță a inventat o pasă pentru Miculescu și bucureștenii au trecut din nou în avantaj.

În partea secundă, FCSB a slăbit ritmul și s-a angrenat într-un joc de uzură – exersat în ultimele etape – iar Sepsi a încercat să găsească soluții. A ajutat-o Târnovanu, în minutul 67, printr-o ieșire de om trezit brusc din somn, și Florin Ștefan a punctat cu stângul.

La final, cele două echipe au părut mulțumite de rezultat.

Au marcat: R. Varga (22), Ștefan (70) – F. Coman (9), Miculescu (34)

MVP – Olaru – 6

Echipele de start:

SEPSI: Niczuly 5,5 – Aganovic  5,5 (73, A. Dumitrescu), Ciobotariu 5, Kecskes 4 (46, Ninaj 5,5), Fl. Ștefan 5 – R. Varga 5.5 (60, Kallaku 5), Alimi 5,5, Rența 4,5 (46, Oroian 5), K . Varga 5 (60, C. Matei 4,5)- Debeljuh 4,5, Ștefănescu 4,5

Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Ninaj, Oroian, C. Matei, Kallaku, Popsa, Dumitrescu, Batzula, Safranko
Antrenor: Bernd Storck

FCSB: Târnovanu 5 – Crețu 5,5, Ngezana 5,5, Dawa 6, Radunovic 6 – Lixandru 5,5 (80, Alhassan), Șut 5,5, Olaru 6 – Oct. Popescu 5,5 (67, Radaslavescu), Băluță 6, Coman 6 (19, D. Miculescu 6)

Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Miculescu, Pandele, Antwi, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești)/ A.1: Mircea Grigoriu (București), A2: Ovidiu Artene (Vaslui)/ Arbitru VAR: Horia Mladinovici (București)/ Arbitru AVAR: Ionel Dumitru (Gheorghița – Prahova)

PLAY-OFF/ Programul și rezultatele etapei a 6-a:

Farul Constanța – FC Rapid 1923 3-1 (1-1)/ Au marcat: Louis Munteanu (40), Andronache (67), Benchaib (69)  – Rrahmani(45+4 – penalty)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FCSB 2-2 (1-2)/ Au marcat: R. Varga (22), Ștefan (70) – F. Coman (9), Miculescu (34)