SuperLiga – Play-out// Rezumat Video – FC Botoșani vs FCU Craiova 4-1 (0-1)// Botoșani o spulberă pe FCU Craiova!

Incredibil, dar adevărat! Condusă la pauză de FCU Craiova, scor 0-1, FC Botoșani a reușit o a doua repriză de senzație și astfel s-a reînscris în lupta pentru salvarea de la retrogradare directă.

La pauză, Bogdan Andone a înțeles că Mitrov și Eduard Florescu nu ar fi trebuit să lipsească din formația de start. Și-a reparat greșeala, iar aceștia au dat tonul la o spectaculoasă remontada, pentru ca din minutul 68 să li se alăture și Mailat, MVP-ul meciului!

Craiova lui Adrian Mititelu a fost întoarsă pe toate fețele, nervii lui Chițu au cedat, și defensiva condusă de Gurău a cedat în patru rînduri.

Formația din nordul Moldovei a acumulat 17 puncte și a urcat provizoriu pe locul 14 în clasamentul general, ultimul care îi permite să dispute barajul pentru râmânerea în SuprLigă.. Până la meciul dintre Dinamo vs Poli Iași, FCU Craiova ocupă penultimul loc, cu 17 puncte.

MOMENTE IMPORTANTE:

Statistica// Posesia: 54%-46; Șuturi pe poartă: 4-2; Șuturi pe lângă poartă: 4-2; Cornere: 2-4; Cartonașe galbene: 3-3; Eliminat: Chițu (70 -cumul de două cartonașe galbene)

Au marcat: E. Lopez (57 – penalty, 77), Mailat (75), E. Florescu (90+1) – Blănuță (21)

MVP – Mailat – 6,5

Minutul 90+5 – Fluier final.

Minutul 90+1 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Eduard Florescu înscrie cu ajutorul portarului Gurău. În timp ce faza este analizată în cabina VAR, Florescu invocă divinitatea, în genunchi, cu brațele ridicate spre cer. Ne abținem să „analizăm” gestul jucătorului!

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 77  – GOOOLL FC BOTOȘANI – Mailat trimite în transversală și Enzo Lopez înscrie pentru 3-1, printr-o foarfecă pe spate, din 2 metri!

Minutul 75 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Mailat, la 7 minute de la intrarea în teren, înscrie din marginea careului de 6 metri!

Minutul 70 – Chițu este eliminat! Atacantul FCU Craiova a încasat două cartonașe galbene în 5 minute!!!

Minutul 68 – Mailat a intrat în locul lui Ofosu. Bogdan Andone joacă totul pe cartea atacului.

Minutul 64 – După înscrierea golului de 1-1, gazdele au încercat să înscrie rapid și golul 2, însă defensiva Craiovei a făcut față atacurilor.

Minutul 57 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Enzo Lopez transformă penalty-ul dictat de arbitrul Iulian Călin, după intervenția VAR.

Minutul 56 – Penalty pentru FC Botoșani!

Minutul 53 – Fază fierbinte în careul FCU Craiova, la pătrunderea lui Ofosu. A fost penalty? Arbitrul Iulian Călin este chemat să revadă faza la monitorul VAR!

Minutul 52 – Ofosu obține pentru Botoșani primul corner din meci.

Minutul 46 – S-a reluat meciul.

foto – arhivă – lpf.ro

Minutul 46 – Trei modificări în formația botoșăneană! Au intrat Florescu, Mitrov și Aldair.

Minutul 45+3 – Final de primă repriză. Evoluție sub așteptări a FC Botoșani, luând în calcul miza partidei!

Minutul 45 – Oltenii obțin o nouă lovitură de la colțul terenului, după un atac prelungit.

Minutul 32 – Mouaddib este avertizat cu cartonașul galben. Cu patru minute în urmă, Eugen Trică a văzut și el cartonașul galben.

Minutul 30 – FC Botoșani nu are reacție după primirea golului. FCU Craiova deține posesia și controlează partida.

Minutul 20 – GOOOLL FCU CRAIOVA – Blănuță înscrie printr-o plasată lovitură de cap, centrarea venind din corner.

Minutul 15 – Penalty pentru FC Botoșani! Arbitrul Iulian Călin consideră că Mouaddib ar fi fost agățat în careu. După verificarea fazei la monitorul VAR, arbitrul își schimbă decizia. Nu este penalty!

Minutul 8 – Formația olteană execută primul corner din acest joc.

Minutul 6 – Ocazie importantă a FC Botoșani. Sadiku a reluat cu capul, din 6 metri, peste poarta lui Gurău.

Echipele de start:

FC BOTOȘANI: Ducan 6 – Benzar 5,5 (84, Petro), Sadiku 5,5, Miron 5,5, Țigănașu 6 – David 4,5 (46, Mitrov 5,5), Dican 5,5 , I. Filip 4,5 (46, Aldair 5)– Mouaddib 4,5 (46, Florescu 5,5), E. Lopez 6, Ofosu 5,5 (68, Mailat 7)

Rezerve: Kukic, Petro, E. Florescu, L. Fulop, Mailat, Aldair, Gligor, Șeroni, Adams, Kaprof, Mitrov, Margiotta
Antrenor: Bogdan Andone

FCU CRAIOVA: Gurău 4 – Compagnucci 5 (81, Ibrahim), Lacroix 4, Lekiatas 4, Padula 5 – D. Albu 4,5, V. Pop 5 (63, V. Achim 4,5) – Baeten 5 (81, Bahassa), Chițu 3, Sidibe 5 (73, Negru) – Blănuță 5

Rezerve: R. Popa, Kvakic, Mascarenhas, R. Negru, V. Achim, Blidar, M. Ilie, Bahassa, Ibrahim
Antrenor: Eugen Trică

PLAY-OUT – REZULTATE – PROGRAM – RUNDA a 4-a:

UTA vs FC Hermannstadt 1-3 (0-1)/ Au marcat: Micovschi (63) – Paraschiv (20 – penalty, 46, 49)

FC Voluntari – Oțelul 1-1 (1-0)/ Au marcat: Dumiter (21) – Lameira (90+4)

Universitatea Cluj vs Petrolul 1-2 (0-0)/ Au marcat: Roguljic (55) – Irobiso (62), Jyry (64)

FC Botoșani vs FCU Craiova 1948 4-1 (0-1)/ Au marcat: E. Lopez (57 – penalty, 77), Mailat (75), E. Florescu (90+1) – Blănuță (21)