SuperLiga – Play-out// Rezumat Video – Oțelul vs „U” Cluj 1-0 (1-0)/ Oțelul – coșmarul lui „U” Cluj în acest sezon!

În acest sezon de SuperLiga, Oțelul Galați – nou-promovată în SuperLiga – a devenit „bestia nera” a Universității Cluj. Trei victorii, dintre care una obținută în semifinala Cupei României, și o remiză este bilanțul „brigadierilor” gălățeni în fața fotbaliștilor clujeni.

Oțelul a bifat a patra victorie în play-out și ocupă locul 7 în casamentul general, cu 30 de puncte, iar Universitatea staționează provizoriu pe poziția a 10-a. În cazul unei victorii a Petrolului în fața UTA, clujenii vor coborâ pe locul 11.

MOMENTE IMPORTANTE:

Statistica partidei// Posesia: 42%-58%; Șuturi pe poartă: 2-1; Șuturi pe lângă poartă: 4-6; Cornere: 1-4; Cartonașe galbene: 3-1; Eliminat: Maciel (cumul de două cartonașe galbene – 87)

A marcat: Maciel (39)

MVP – Cisotti – 6,5

Minutul 90+12 – Final de meci.

Minutul 90+9 – Nistor părăsește terenul pe picioare, bandajat la nas!

Minutul 90+6 – Partida este întreruptă. Nistor primește îngrijiri medicale pe teren!

Minutul 90+4 – Teles îl lovește cu piciorul în față pe Nistor și îl umple de sânge. Gălățeanul este avertizat doar cu cartonașul galben!

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 87 – Maciel primește al doilea cartonaș galben și este eliminat!

Minutul 70 – Sabău l-a introdus pe Anselmo în locul lui Doukoure. Modificare cu profil ofensiv. În minutul 75, Pțian a fost schimbat cu Masoero.

Minutul 68 – Ocazie pentru Oțelul.

Minutul 66 – Nistor execută un corner, însă formația clujeană nu este periculoasă la fazele fixe.

Minutul 62 – Trei modificări în formația clujeană și una în cea gălățeană. Vezi caseta tehnică.

Minutul 58 – Thalisson, din poziție bună, trimite mingea peste poarta Oțelului.

Minutul 54 – Lameira ne oferă o trecere spectaculoasă a balonului peste Pițian, ratând apoi voleul.

Minutul 51 – Prima modificare în formația gălățeană. Tănasă l-a înlocuit pe Bodișteanu.

Minutul 50 – Nistor încearcă să-l învingă pe Pap, dar mingea nu prinde spațiul porții.

Minutul 48 – Vali Gheorghe trimite primul șut pe poarta Oțelului.

Minutul 46 – A fost reluată partida. Nicio modificare în cele două formații.

Minutul 45+1 – S-a fluierat finalul primei reprize.

Minutul 40 – Formația gălățeană a înscris la primul șut pe poarta Universității.

Minutul 39 – GOOOLL OȚELUL – Thalisson respinge cu capul până la Maciel și lusitanul înscrie cu un șut plasat la colțul lung.

Minutul 36 – „U” Cluj beneficiază consecutiv de două cornere, însă fără impact.

Minutul 32 – Meci plictisitor!

Minutul 31 – Universitatea beneficiază de un corner, însă acesta s-a transformat imediat într-o aruncare de la margine.

Minutul 13 – Lovitura de cap a lui Alexandru Pop trece pe lângă poarta lui Gorcea.

Minutul 1 – A început partida. Ambii antrenori au efectuat modificări în formațiile de start, comparativ cu meciul din cupă.

Echipele de start:

OȚELUL: Pap 6 – Zhelev 6, Cisse 6, Yabre 6, Gomes 6 – Lameira 6 (90+3, Farcaș), Zivulic 6, Cisotti 6,5 (90+3, Malle)- Maciel 3, A. Pop 4,5 (63, Teles), Bodișteanu 4,5 (51, Tănasă 5,5)

Rezerve: Stoian, Rus, Panait, Farcaș, Tănasă, Malle, Rusevic, I. Neagu, Jardan, Adascăliței, Teles, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

„U” Cluj: Gorcea 5,5 – Chinteș 6, Pițian 5 (75, Masoero), Kelven 5, Chipciu – Bic 4,5 (61, Simion 5), Doukoure 4,5 (70, Anselmo 4) – Roguljic 4,5 (61, Oancea 4), Nistor 4,5, V. Gheorghe 4,5 (61, Roger 4) – D. Popa 4,5

Rezerve: Gertmonas, Oancea, Peteleu, Masoero, G. Simion, Techeres, Silaghi, Anselmo, Pănoiu, Roger
Antrenor: Ovidiu Sabău

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare). A1: Sebastian Gheorghe (Suceava); A2: Adrian Popescu (Craiova)/ Arbitru VAR: Andrei Antonie (București)/ Asistent VAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț)

PLAY-OUT  – PROGRAM – REZULTATE – RUNDA a 5-a:

FC Hermannstadt vs FC Botoșani 1-1 (0-0)/ Au marcat: Neguț (90+2) – Mailat (61)

Poli Iași vs FC Voluntari 3-1 (1-0)/ Au marcat: S. Buș (13), Ștefanovici (65), Harrison (83) – Nemec (50)

FCU 1948 Craiova vs Dinamo București 1-1 (0-1)/ Au marcat: Blănuță (90) – Milanov (43)

Oțelul Galați vs „U” Cluj 1-0 (1-0)/ A marcat: Maciel (39)