SuperLiga – Play-out// Video Gol/ „U” Cluj vs Poli Iași 1-0 (0-0)/ Daniel Popa – la al 10-lea gol pentru „U” Cluj

Universitatea Cluj s-a impus la limită în fața Politehnicii Iași, scor 1-0, și a urcat provizoriu pe locul 8 în clasamentul general, după o serie de rezultate negative, care au culminat cu eliminarea din semifinalele Cupei României. Unicul gol al partidei a fost marcat în debutul reprizei secunde, în minutul 52, de Daniel Popa, aflat la a 10-a reușită în acest sezon.

Poli Iași, formație pregătită de portughezul Tony da Sila, s-a prezentat modest pe Cluj Arena, nereușind să expedieze niciun șut pe spațiul porții clujene. Fotbaliștii ieșeni încheie runda VI-a pe locul 14, cu 21 de puncte.

foto/ „U” Cluj vs Poli Iași – ultras24.ro

MOMENTE IMPORTANTE:

Statistica partidei// Posesia: 51%-49%; Șuturi pe poartă: 4-0; Șuturi pe lângă poartă: 3-5; Cornere: 10-3; Cartonașe galbene: 3-2

A marcat: Daniel Popa (52)

MVP – Daniel Popa – 6,5

Minutul 90+7 – Fluier final.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 7 minute.

Minutul 86 – Schimbări în formația clujeană.

Minutul 70 – Silaghi a fost schimbat cu Chinteș și gazdele execută consecutiv două cornere.

Minutul 65 – Samayoa, din postura de ultim apărător, îl faultează pe Daniel Popa și este eliminat! Faza este verificată la VAR. Daniel Popa se afla în poziție de offsaid și Samayoa rămâne pe teren.

Minutul 61 – Dublă schimbare în formația moldoveană, cu profil ofensiv. Vezi caseta tehnică.

Minutul 52 – GOOOLL UNIVERSITATEA CLUJ – Daniel Popa înscrie din pasa lui Silaghi. Inițial, asistentul George Neacșu a semnalizat offsaid, însă golul a fost validat în urma analizei VAR!

Minutul 47 – Prima ocazie de gol a partidei aparține Universității Cluj, la lovitura de cap expediată de Thalisson și respinsă in-extremis de Lung jr.

Minutul 46 – S-a reluat partida. Schimbare la Politehnica. A ieșit Kabran, inexistent pe durata primei reprize, și a intrat Bettaieb.

Minutul 45+1 – Szabolcs Kovacs pune capăt plictiselii!

Minutul 28 – Lung jr respinge în lateral mingea șutată de Simion, apoi Silaghi și Roguljic, ambii aflați în poziții de offsaid, se încurcă reciproc.

Minutul 8 – Chipciu obține o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 3 – Poli Iași execută primul corner din meci.

Minutul  – A început partida.

Echipele de start:

„U” Cluj: Gertmonas 6 – Oancea 5, Masoero 6, Thalisson 6, Chipciu 5 (90+2, Pițian) – Silaghi 4,5 (70, Chinteș), Simion 6, Bic 6, Roger 5,5 (86, V. Gheorghe) – Roguljic 5 (86, Doukoure), Popa 6,5 (90+2, Anselmo)

Rezerve: Gorcea, Peteleu, Chinteș, Pițian, Techereș, Grobry, Pănoiu, V. Gheorghe, Teșcan, Ilie, Anselno, Chirilă
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

POLI Iași: Lung 6 – Todoroski 5 (81, Mota), Samayoa 4,5, F.Ilie 6, Garobbio 5, Ispas 4,5 (90+1, Bouhenna) – Roman 4,5, Jatoba 4,5 (61, Harrison 4), Ștefanovici 4,5 (61, Gheorghiță 4,5) – Kabran 4 (46, Bettaieb 4,5), S. Buș 4

Rezerve: Ailenei, Niga, Martac, Katanec, Saghiri, Itu, Bettaieb, Mota, Harrison, Gheorghiță, Ciobanu, Allanzinho
Antrenor Tony da Silva

Arbitru Szabolcs Kovacs (Carei). Asistenți George Neacșu (Câmpulung Muscel), Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR Sorin Costreie (Voluntari). Asistent VAR Raul Ghiciulescu (Lugoj)

PLAY-OUT/ Programul și rezultatele etapei a 6-a:

FC Voluntari – FC U Craiova 1948 0-0

FC Botoșani – Dinamo București 2-1 (1-1)/ Au marcat: Moura (13), Mailat (90+1) – Selmani (45+3)

Universitatea Cluj – Politehnica Iași 1-0 (0-0)/ A marcat: Daniel Popa (52)