SuperLiga – Play-out// Rezumat Video – UTA vs FC Hermannstadt 1-3 (0-1)/ Sibienii câștigă și urcă pe prima treaptă a play-out-ului!

Cu siguranță, Mircea Rednic nu se aștepta să piardă în fața lui Marius Măldărășanu, pe teren propriu, în fața a peste 7.000 de copii trup și suflet alături de UTA.

Marius Măldărășanu – foto – FC Hermannstadt

În ziua despărțirii oficiale de președintele Dani Coman, Paraschiv a semnat „tripla”, într-un interval de 30 de minute, al doilea gol la doar 23 de secunde de la începutul reprizei a doua.

Reușita lui Micovschi, din minutul 63, a isterizat tribunele și au aprins speranțele unei reveniri de senzație, dar aceasta nu a mai venit. Elanul arădenilor s-a stins relativ repede, deși Rednic a aruncat în teren tot ce avea mai bun pe bancă.

Cu cele trei puncte cucerite pe malul Mureșului, FC Hermannstadt a urcat provizoriu pe locul 1 în clasamentul play-out-ului, la egalitate de puncte cu UTA, respectiv pe poziția a 7-a în clasamentul general.

MOMENTE IMPORTANTE:

Statistica partidei// Posesia: 51%-49%; Șuturi pe poartă: 7-4; Șuturi pe lângă poartă: 5-3; Cornere: 4-2; Cartonașe galbene: 3-2

Au marcat: Micovschi (63) – Paraschiv (20 – penalty, 46, 49)

MVP – Paraschiv – 8

Minutul 90+5 – Fluier final.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 63 – GOOOLL UTA – Micovschi trimite mingea sub transversala sibiană. Este 1-3!

Minutul 52 – Două schimbări la UTA. Vezi caseta tehnică.

Minutul 49 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Paraschiv semnează TRIPLA, printr-o plasată lovitură de cap, din marginea careului de 6 metri.

Minutul 46 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Paraschiv înscrie după 23 de secunde de la reluarea partidei. Atacantul sibian a marcat din interiorul careului mic, în urma centrării lui Balaure.

Minutul 46 – La pauză, nicio schimbare la UTA. În schimb, Mâldărășanu la înlocuit pe Bejan, accidentat cu Ionuț Stoica.

Minutul 45+2 – Pauză. UTA este condusă de Hermannstadt, scor 0-1.

Minutul 45+2 – Șutul lui Vulturar este reținut în doi timpi de Căbuz.

Minutul 37 – Căbuz intervine la șutul lui Murgia.

Minutul 27 – Ianis Stoica șutează de la aproximativ 20 de metri, lateral stânga, însă mingea trece pe lângă poarta gazdelor.

Minutul 20 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Paraschiv transformă penalty-ul.

Minutul 18 – Penalty pentru formația sibiană. Arbitrul Bogdan Dumitrache consideră că Luckassen l-a lovit cu capul în față pe Gabi Iancu. Decizie discutabilă!

Minutul 5 – Fabry execută o lovitură liberă, dar mingea nu prinde spațiul porții.

Minutul 1 – A început partida. Cristi Mihai –  absență de ultim moment în formula de start a formației arădene.

Echipele de start:

UTA: Kucher 5 – T. Căpușă 4 (74, C. Rodrigues), Benga 4, Conte 4, Trif 4 – Vulturar 5,5 (78, R. Pop), Joao Pedro 4,5 (52, M. Freitas 4,5), Fabry 4,5 (52, Ezekiel 4,5) – Micovschi 5, Luckassen 4 (74, Tudorie), Omondi 4,5

Rezerve: Fl. Iacob – Stolnik, Diogo Rodrigues, De Freitas, A. David, Rareș Pop, D. Iurasciuc, Vl. Morar, Al. Tudorie, Ariel Lopez, Ezekiel
Antrenor: Mircea Rednic

FC HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Butean 6, V. Găman 7, Bejan 6 (46, Ionuț Stoica 6), Opruț 6,5 – Balaure 7 (90, Oroian), Mino Sota 6,5, Murgia 6,5, Ianis Stoica 4,5 (73, D. Iancu) – G. Iancu 4,5 (73, Biceanu), Paraschiv 8 (83, Neguț)

Rezerve: Muțiu – Pop, Medina, I. Stoica, A. Oroian, Cr. Neguț, Biceanu, K. Ciubotaru, NGoma, D. Iancu, R. Fonseca, A. Jipa, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Dumitrache Bogdan (Bucureşti). A1: Necula Mihaita (Bucureşti), A2: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)
Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

PLAY-OUT – PROGRAM  – RUNDA a 4-a:

UTA vs FC Hermannstadt 1-3 (0-1)/ Au marcat: Micovschi (63) – Paraschiv (20 – penalty, 46, 49)