Superliga// Restanță – Runda a 5-a// VIDEO GOLURI// Farul – UTA 2-2 (1-2)// Campioana nu mai sperie pe nimeni

UTA obține cel de-al 5-lea rezultat de egalitate consecutiv și al treilea la scorul de 2-2, însă fotbaliștii arădeni ar fi putut obține mai mult din deplasarea la Ovidiu. Farul Constanța, campioana en-titre, a devenit o echipă de pluton, care nu mai sperie pe nimeni.

Spre deosebire de golurile marcate de UTA, create și nu picate din cer, Farul a punctat cu multă șansă.

Trupa lui Hagi va începe etapa a 14-a de pe locul 5, cu 20 puncte, iar UTA, 12 puncte, de pe antepenultimul loc.

Statistica partidei// Posesia: 61%-39%; Șuturi pe poartă: 6-3; Șuturi pe lângă poartă: 10-8; Cornere: 10-3; Cartonașe galbene: 2-1

CRONICA LIVE

Fluier final.

Partida a fost prelungită cu 4 minute și raportul cornerelor este 11-3.

Minutul 89 – A zecea lovitură de la colțul terenului pe care o execută Budescu. Artean șutează imprecis.

Minutul 83 – L. Munteanu primește doar cartonașul galben pentru o intrare cu cotul în fața unui adversar. Găman a revăzut faza și a considerat că atacantul Farului nu trebuie eliminat. Oare?

Minutul 80 – Kiki obține a 8-a lovitură de la colțul terenului.

UTA a renunțat la ofensivă!

Minutul 68 – Iacob respinge șutul lui Budescu.

Minutul 62 – UTA a efectuat trei schimbări, dintre care una în minutul 55.

Minutul – 54 – Se joacă pe contre. Rivaldinho nu reușește să ajungă la o minge aruncată în careul arădean.

Minutul 51 – Dublă ocazie pentru UTA, care obține doar o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 50 – GOOOOLL FARUL – Budescu execută un corner și Artean reia nemarcat în poarta lui Iacob de la aproximativ 10 metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Două modificări la Farul.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 44 – Ofosu ezită la o minge centrată pe colțul lung.

Minutul 38 – Defensiva arădeană a început să tremure. Farul înscrie, dar golul este anulat pentru offsaid.

Minutul 36 – UTA beneficiază de primul corner.

Minutul 27 – GOOOOLL UTA – Ofosu driblează doi afversari în careu și Fabry șutează din alergare pentru 1-2!!!

Minutul 24 – GOOOOLL FARUL – Rivaldinho restabilește egalitatea cu largul concurs al portarului Iacob. Tontogol!

Minutul 23 – A patra lovitură de colț pentru Farul.

Minutul 17 – Corner pentru Farul.

Minutul 10 – Ratare uriașă a lui Fabry, care trimite cu capul din 6 metri pe lângă poartă. Este una dintre marile ratări ale campionatului!

Minutul 7 – GOOOOLL UTA – Fază simplă și eficientă de atac a formației arădene. Micovschi deschide scorul cu un șut din unghi, la colțul lung. Micovschi este la primul gol pentru UTA!

Oaspeţii sunt fără victorie pe teren advers în ediţia curentă, palmaresul acestora cuprinzând trei rezultate de egalitate şi trei partide pierdute.

De la revenirea arădenilor în prima ligă, în 2020, Farul şi UTA s-au mai întâlnit de şapte ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus constănţenii, un joc s-a terminat cu victoria vizitatorilor din această rundă, iar alte patru partide s-au încheiat la egalitate.

Farul: Aioani – Sârbu (46, Dussaut), K. Boli (86, E. Sali), M. Popescu, Kiki – T. Băluță, Artean, Grameni (76, Borgnino) – Gustavo Costa (46, L. Munteanu), Rivaldinho (65, Doicaru), Budescu
Rezerve: Buzbuchi – Dussaut, Diogo Quieros, G. Marins, N. Popescu, Borginho, Enes Sali, L. Munteanu, Iustin Doicaru
Antrenor: Gheorghe Hagi

UTA Arad: F. Iacob – D. Rodrigues, Conte, Benga, Abeid – Freitas – Micovschi (78, Carp), Fabry (63, Omondi), C. Mihai (78, R. Pop), Ofosu (63, Căpușă) – G. Cooper (55, Luckassen).
Rezerve: Kucher, Stolnik, Carp, Stahl, R. Pop, Herald Marku, Omondi, Căpușă, Luckassen
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: George Găman (Craiova), A1: Mircea Orbuleț (București), A2: Adrian Popescu (Craiova)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari), AVAR: Andrei Moroiță (Ploiești)