Superliga// Restanță – Runda a 7-a// Poli Iași – Sepsi 1-0// VIDEO – Moldovenii obțin prima victorie pe teren propriu// Sepsi, a 6-a înfrângere consecutivă

Politehnica Iași obține primele trei puncte pe propriul teren în fața unui adversar mult mai valoros. însă aflat într-o profundă criză, pe care nici pauza de două săptămâni nu a ajutat-o să-și revină. Sepsi a înregistrat la Iași cea de-a 6-a înfrângere consecutivă, egalându-și recordul negativ înregistrat în play-off-ul ediției 2018-2019.

În tribunele stadionului s-a aflat și o fanfară! Pe unele stadioane din țară nu este permis accesul cu brichete, însă la meciurile Politehnicii poți să intri cu trompete și trombon!

De această anomalie am mai avut parte în Cotroceni, pe când FC Național era în Liga I și Gino Iorgulescu președinte de club, nu de Liga Profesionistă  de Fotbal!!!

Statistica partidei: Posesia: 47%-53%; Șuturi pe poartă: 6-3; Șuturi la poartă: 9-5: Cornere: 4-4: Cartonașe galbene: 2-3; Eliminat: Leo Grozavu

Cronică Live

Fluier final.

Minutul 90+7 – Andrei Chivulete arbitreză în stilul său: șmecherește!

Minutul 90 – Două schimbări la Poli Iași. I. Gheorghe primește cartonașul galben. Cu galben este avertizat și Bordeianu.

Minutul 89 – Alin Roman ratează din 13 metri, după ce Luis Phelipe a driblat doi adversri și i-a pasat cu călcâiul.

Minutul 85 – Arbitrul Andrei Chivulete s-a dus la monitorul VAR pentru a revedea faza. Debeljuh se afla în poziție de offsaid. Golul este anulat! Rămâne 1-0 pentru Poli Iași.

Minutul 81 – Leo Grozavu protestează și arbitrul Andrei Chivulete îl elimină de pe banca tehnică.

Minutul 81 – GOOOOLL SEPSI – Debeljuh deviază mingea în poarta ieșeană în urma unei centrări dep e partea stanga a atacului. Golul este analizat în camera VAR!

Minutul 73 – Sștefănescu trimite în bară din lovitură liberă.

Minutul 67 – Aganovic ratează o bună șansă de a restabili egalitatea.

Minutul 61 – Două schimbări la Sepsi.

Minutul 60 – Am avut dreptate! Matei este încălțat cu ghete ortopedice. A ratat și din 4 metri!! Mingea trimisă de acesta nu a prins cadrul porții și nici nu a ieșit în aut de poartă. S-a întors în teren de la efectul dat!!!

Singurul succes din contul moldovenilor s-a consemnat pe 5 iulie 2020, CSM Poli – Sepsi OSK 3-1.

Minutul 53 – Bălașa este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 50 – Defensiva covăsneană trenură din toate încheieturile. Sergiu Buș șutează peste poartă, poziție centrală, din zona punctului cu var.

Minutul 48 – GOOOOLL POLI IAȘI – Brazilianul Luis Phelipe deschide scorul. Acesta finalizează o cursivă acțiune de atac, cu un șut plasat din interiorul careului. Luis Phelipe a fost introdus în minutul 46!

Minutul 46 – A început repriza a doua. Leo Grozavu a efectuat o modificare la pauză.

Statistica primelor 45 de minute: Posesia 44%-56%; Șuturi pe poartă: 4-0; Șuturi la poartă: 3-2; Cornere: 2-2; Cartonașe galbene: 0-1

S-a fluierat finalul primei reprize.

Minutul 44 – Alin Roman șutează puternic din interiorul careului și Niczuly respinge în lateral. Ocazie Poli Iași!

Minutul 43 – Poli Iași domină finalul primei reprize.

Primul meci a avut loc pe 28 august 2017, CSM Poli Iaşi – Sepsi OSK 0-2 (dublă Claudiu Herea).

VIDEO cu penalty ratat de Matei!

Minutul 36 – Matei este eroul negativ al primei reprize. De la 20 de metri a șutat de parcă ar fi încălțat cu ghete ortopedice! Îl imită și Bordeianu!!

Minutul 34 – Niczuly își ține echipa în viață cu două intervenții spectaculoase.

Minutul 27 – Posesia mingii: Poli 36% – Sepsi 64%.

Minutul 25 – Ștefan centrează în fața porții ieșene și Matei trimite în plasa laterală. A fost o fază de poartă, nu ocazie de gol!

Mediile de vârstă: Poli Iaşi – 25 ani şi 8 luni; Sepsi OSK Sf. Gheorghe – 25 ani şi 11 luni.

Minutul 19 – Sepsi obține a două lovitură de colț. Este 2-2 la cornere.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 10 ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus covăsnenii, un joc a fost câştigat de ieşeni, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Minutul 14 – Ciobanu driblează în interiorul careului și centrează pentru Buș, însă devierea acestuia este respinsă cu piciorul de Niczuly. Mare ocazie pentru Poli Iași, care beneficiază de un corner.

Minutul 10 – Matei primește un cartonaș galben.

Minutul 4 – Matei lovește transversala de la 11 metri!

Minutul 3 – Katanec îl faultează pe Ștefănescu în suprafața de pedeapsă și Chivulete dictează penalty pentru Sepsi!

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

POLI IAȘI: Ailenei – Katanec, Fl. Ilie, R. Ispas – Martac (71. Itu), Al. Roman (90+2, Jatoba), Bordeianu, Marchioni, Ștefanovici – A. Ciobanu (46, L. Phelipe), Sg. Buș (90+5, Harrison)
Rezerve: Jankov – Itu, Tincu, Harrison, Jatoba, L. Phelipe, Gheorghiță, R. Ion, A. Dumitru
Antrenor: Leo Grozavu

SEPSI: Niczuly – Aganovic (73, Varga), Bălașa, Ninaj, Fl. Ștefan – I. Gheorghe, J. Rodriguez (61, Debeljuh), Rența – C. Matei, Safranko (61, Rondon), Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan – Oroian, Kecskes, Kallaku, Alimi, Damașcan, R. Varga, Rondon, Debeljuh
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Andrei Chivulete (București), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Andrei Constantinescu (București)
Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache (București), AVAR: Marius Marchidanu (Brăila)