SuperLiga – Runda 13// Petrolul vs CFR 0-0/ Rezumat Video + Nervii lui L. Munteanu/ Cel mai urât meci din SuperLiga!/ Petrolul – fără șut pe poarta CFR-ului!

Petrolul Ploiești și CFR Cluj au remizat, scor 0-0, în cea de-a patra partidă din cadrul etapei a 13-a din SuperLigă.

Cu peluzele goale, însă cu 4.300 de suporteri în tribune, ploieștenii și clujenii din cartierul Gruia au oferit o partidă nervoasă, fără realizări ofensive deosebite. cu doar două șuturi pe poartă, ambele parate de Zima.

În urma acestui URÂT rezultat de egalitate, Petrolul și CFR rămân poziționate în zona locurilor de play-off, ambele cu 19 puncte.

Louis Munteanu – introdus la începutul reprizei a doua – s-a revoltat împotriva deciziei lui Dan Petrescu de a-l schimba în minutul 90+4, cu mijlocașul defensiv Artean, iar Paul Papp, după încheierea meciului, s-a certat cu întreaga haită!

În urma acestui rezultat de egalitate, Petrolul și CFR au acumulat fiecare 19 puncte și rămân poziționate în zona locurilor de play-off.

PETROLUL: Zima 6 – Ricardinho 6, Papp 6, Huja 5,5, Dumitriu 6 – T. Keita 5 – M. Rădulescu 5 (73, D. Radu), Hanca 5,5 (85, Mateiu), Jyry 5, Grozav 5 – Bempah 5 (57, Moussaki 5)

Rezerve: Eșanu – Stănică, Roche, Mateiu, Jahic, Tolea, Moussaki, D. Ilie, D. Ra, du, Irobiso, M. Bratu, Boțogan
Antrenor: Mehmet Topal

CFR CLUJ: M. Popa 6 – Simao Rocha 5,5, Leo Bolgado 6, M. Ilie 5,5, Camora 5 – Fică 5,5, K. Keita 5 (68, Păun 4,5), Djokovic 5 – Deac 5, Michael 4,5 (46, L. Munteanu 4,5, 90+4, Artean), Korenica 5 (83, Postolachi)

Rezerve: Hindrich, Gal – Mogoș, Fl. Iacob, Boben, Graovac, Artean, R. Filip, Păun, Postolachi, L. Munteanu
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Marcel Bîrsan/ Asistenți: Vasile Marinescu, Radu Ghinguleac/ Arbitru VAR: Florin Andrei/ Asistent VAR: Adrian Popescu

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 13-a/ 18-21 octombrie

Vineri, 18 octombrie
Gloria Buzău – FC Hermannstadt 3-0 (1-0)/ Au marcat: Budescu (45+2 – penalty, 71), Matos (90+4)
Universitatea Cluj – Otelul Galați 2-0 (0-0)/ Au marcat: Dan Nistor (61 – penalty), Thiam (69)