Fotbal Intern

SuperLiga – Runda 13/ Poli Iași vs Unirea Slobozia 1-0/ Rezumat Video/ Unirea Slobozia – lovită din plin de ghinion: gol anulat și penalty ratat!

Published on

În penultima partidă din runda a 13-a, Politehnica Iași a învins-o pe Unirea Slobozia, scor 1-0, prin golul marcat de A. Gheorghiță, în minutul 24.

Final dramatic de partidă în Copou!

În minutul 90+2, Filip Ilie a restabilit egalitatea, printr-o plasată lovitură de cap, dar VAR-ul i-a anulat reușita pentru ofsaid. Decizia a venit după 7 minute de așteptare!

Foto/ Poli Iași vs Unirea Slobozia/ ultras24.ro – captură video

Apoi, în minutul 90+14, arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty pentru Unirea Slobozia, la hențul comis de Todoroski. „Veteranul” Toma și-a asumat responsabilitatea executării loviturii de la 11 metri și Fernandez, Jesus Fernandez, a parat-o!

Echipa pregătită de Emil Săndoi încheie etapa pe locul 9, cu 17 puncte, în timp ce Unirea Slobozia rămâne pe ultima poziția a clasamentului, cu 12 puncte, la egalitate cu FC Botoșani și FC Buzău.

POLI IAȘI vs UNIREA SLOBOZIA 1-0 (1-0)

Au marcat: A. Gheorghiță (24)

POLI IAȘI: J. Fernandez 7 – Todoroski 5, Samayoa 5,5, Guilherme Soares 5,5, Ispas 5,5 – V. Gheorghe 5 (67, Tailson 5), Bordeianu 5,5, Yves Oum Gouet 5, A. Gheorghiță 6 (78, Ștefanovici) – A. Roman 6 (78, Marchioni) – Kamberi 5 (90+11, Florin Ilie)

Rezerve: Niga, Atanaskoski, Ilie, Da Silva, Stefanovici, Miskovic, Itu, Garobbio, Teixeira, Goncalves, Harrison, Popa
Antrenor: Emil Săndoi

UNIREA SLOBOZIA: Rusu 6 – Medina 5 (57, Dorobanțu 5), Antoche 5,5, Pospielov 5,5, Toma 5 – Coadă 4,5 (46, Perianu 5), Pacionel 5,5 (80, F. Ilie 5,5)- Aganovic 5, Nkama 4,5 (65, Camara 5), Vlăsceanu 4,5 (46, Purece 5,5) – Gele 4,5

Rezerve: Krell, Ibrian, Dinu, Lemnaru, Perianu, Dorobanțu, Purece, Camara, Ilie, Șerbănică
Antrenor: Adrian Mihalcea

Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti)/ A1: Marchidanu Marius Cristian (Brăila) și A2: Marin Nicusor (Suseni – Argeş)/ Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti)/ Arbitru AVAR: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 13-a/ 18-21 octombrie

Vineri, 18 octombrie

Gloria Buzău – FC Hermannstadt 3-0 (1-0)/ Au marcat: Budescu (45+2 – penalty, 71), Matos (90+4)
Universitatea Cluj – Otelul Galați 2-0 (0-0)/ Au marcat: Dan Nistor (61 – penalty), Thiam (69)