Superliga// Runda 15// REZUMAT VIDEO – FC Hermannstadt vs CFR 1-0 (0-0)// Gazdele câștigă printr-un golazzo înscris de Neguț// Hermannstadt termină turul pe 4, iar CFR pe 2

Hermannstadt învinge CFR și încheie turul de campionat pe locul 4! FCSB răsuflă ușurată, victoria sibienilor permițându-le să mai rămână cel puțin o etapă pe prima poziție, cu un punct peste cele 30 adunate de CFR după 15 etape.

La scorul de 1-0, în minutul 65, Hermannstadt a marcat prin Neguț, dar arbitrul Florin Chivulete a anulat golul la  semnalizarea asistentului de pe partea cu tribuna a II-a a stadionului Municipal. Nu este clar motivul nevalidării golului! Offsaid la Neguț nu a fost, iar Paraschiv nu a influențat faza.

Statistica partidei// Posesie: 36% – 64%; Șuturi pe poartă:4 – 3; Șuturi pe lângă poartă: 5 – 7; Cornere: 5 – 6; Cartonașe galbene: 2 – 2

A marcat: Neguț (61)

CRONICA LIVE

Final de meci.

Minutul 90+5 – Centrarea lui Bucuroiu este deviată în corner. Antohe aștepta mingea în fața porții. Ocazie mare pentru gazde.

Minutul 65 – Neguț înscrie, dar golul este anulat pentru offsaid la Paraschiv? Fază ciudată, greu de înțeles și pentru comentatori. Paraschiv nu a jucat mingea și nici nu a influențat faza! Nu se știe care este motivul nevalidării golului.

Minutul 64 – Mandorlini îl schimbă pe Camora cu Mogoș.

Minutul 61 – GOOOOLL HERMANNSTADT – Neguț șutează senzațional de la 17 metri și mingea ciupește transversala înainte de a intra în poartă!

Minutul 60 – Trei modificări în echipa clujeană.

Minutul 55 – Șutul lui Krasniqi este contrat și mingea este reținută de Căbuz.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Pauză.

Minutul 41 – Krasniqi șutează din 8 metri pe lângă poarta sibiană. Ocazie mare a formației clujene.

Minutul 17 – Dublă ocazie pentru Hermannstadt. Sava respinge în corner șutul lui Jipa, iar mingea centrată din corner lovește bara lataral stanga și revine în teren.

Minutul 13 – Prima ocazie aparține CFR-ului, șutul lui Otele fiind deviat cu picioarele de portarul Căbuz. Corner pentru formația clujeană.