Superliga// Runda 15// REZUMAT VIDEO// FCSB vs Rapid 1-2 (0-2)// Rapid are antrenor, FCSB un „sobor” de slujitori

Rapid învinge FCSB într-un derby controlat tactic din primul și până în ultimul minut. Cristiano Bergodi a reușit să le predea slujitorilor de pe banca tehnică a FCSB o lecție de fotbal pragmatic, speculativ, divers și calculat pe diferite perioade de timp din meci.

Sigur, golurile lui Papeau și Iacob au făcut diferența pe tabela de marcaj, însă acestea nu ar fi venit dacă pe banca Rapidului ar fi stat unul dintre slujbașii de la palat. Niciodată!

Statistica partidei// Posesie: 63% – 37%; Șuturi pe poartă: 7 – 5; Șuturi pe lângă poartă: 5 – 4; Cornere: 5 – 2; Cartonașe galbene: 2 – 3

Au marcat: Dawa (65) – Papeau (39), Iacob (45+2)

CRONICA LIVE

Partida a fost prelungită cu 7 minute!

Minutul 85 – FCSB înscrie, dar golul este anulat pentru offsaid la Dorin Rotariu. Faza este verificată la VAR! Golul râmâne anulat!

Minutul 80 – Atacuri haotice și finalizări ridicole ale lui Florinel Coman și Octavian Popescu. FCSB joacă la întîmplare.

Se joacă pe contre și Rapid irosește două ocazii prin Funsho.

Minutul 65 – GOOOOLL FCSB – Dawa reduce din handicap cu o plasată lovitură de cap, mingea fiind centrată din corner.

Minutul 54 – Florin Coman a luat jocul pe cont propriu și se face de râs!

Minutul 49 – FCSB execută un corner.

Schimbări la FCSB. Ovidiu Popescu și Compagno au fost înlocuiți cu Octavian Popescu, respectiv Dorin Rotariu.

Minutul 46 – A început repriza a doua. La partidă asistă 40.560 de spectatori.

Minutul 45+2 – GOOOOLL RAPID – Voleul lui Iacob se duce sub transversala lui Tîrnovanu.

Prima repriză a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 39 – GOOOOLL RAPID – Papeau deschide scorul cu un șut la colțul scurt, din 5 metri, după ce i-a ridiculizat pe Dawa și Pantea.

Minutul 36 – Oaidă, ex-FCSB, îl faultează pe Olaru și primește cartonașul galben.

Minutul 33 – Pantea primește cartonașul galben pentru un cot în gâtul lui Papeau.

Minutul 23 – Ovidiu Popescu îl faultează dur pe Papeau și jucătorii ambelor formații se îmbrâncesc sub privirile lui Colțescu. Ovidiu Popescu a fost avertizat cu cartonașul galben.

Show-ul pirotehnic a fost reluat, iar Sebastian Colțescu a întrerupt meciul pentru aproximativ 4 minute. De această dată, „piromanii” au fost suporterii Rapidului.

Minutul 13 – Florin Coman ne arată cât de egoist poate fi când vrea. A preferat să mai încerce un dribling în plus și șutul a fost blocat.

Minutul 1 – Partida a început după încheierea parțială a show-ului pirotehnic declanșat de peluza FCSB.

ECHIPELE de START:

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea (56, Crețu), Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu,Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Al. Albu, Papeau (80, Onea) – Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II (74, Kait)
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Stelian Slabu