Superliga// Runda 16// REZUMAT VIDEO – Poli Iași – CFR 3-3 (2-3)// Remizele au devenit preferatele formațiilor din Liga1

Planul CFR-ului era de a câștiga partida de la Iași și de a pune două puncte distanță față de FCSB. În minutul 22, Politehnica conducea cu 2-0, prin golurile lui Harrison și Katanec, și lumea fotbalistică se pregătea de savurarea unei surprize colosale. Apoi, din nimic, mijlocașii formației gazdă au început să dea rateu după rateu, linia defensivă fiind bulversată de atacurile formației clujene. În doar 22 minute, CFR a preluat conducerea, Avounou, Ajeti și Otele fiind autorii golurilor.

La pauză, Leo Grozavu i-a înlocuit pe Bordeianu, ex-CFR, și A. Gheorghiță, iar jocul moldovenilor a început să se lege. Intrducerea lui Alin Roman – în minutul 56 – a fost mai mult decât inspirată. Leo Grozavu a înțeles că Mogoș, fundașul dreapta clujean, se află într-o zi proastă, iar faza golului de 3-3 a venit tocmai din acea zonă. Alin Roman a centrat și Harrison a înscris.

Până mâine, Mardorlini&co ocupă prima poziție în clasament.

Statistica partidei// Posesie: 51%-49%; Șuturi pe poartă: 5-6; Șuturi pe lângă poartă: 9-10; Cornere: 8-5; Cartonașe galbene: 2-3

MVP: Harrison – 7

CRONICA LIVE

Fluier final.

Partida a fost prelungită cu 6 minute.

Minutul 79 – Ajeti părăsește terenul accidentat.

Minutul 76 – Trei cornere executate consecutiv de Poli Iași.

Minutul 75 – Sava respinge în corner șutul lui Luis Phelipe.

Minutul 69 – Bîrligea înscrie, însă golul este anulat la semnalizarea asistentului Daniel Mitruți. Golul este analizat în camera VAR și este anulat!

Minutul 62 – GOOOOLL POLI IAȘI – Alin Roman centrează și Harrison reia cu stângul, la colțul scurt. 3-3!!!

Minutul 55 – O nouă modificare în garnitura Politehnicii.

Minutul 48 – CFR beneficiază de două cornere consecutiv.

Bordeianu, fostul jucător al CFR-ului, a fost lăsat la cabine!

Minutul 46 – A început repriza a doua. Două modificări în echipa Politehnicii.

Pauză.

Minutul 44 – GOOOOLL CFR – Este 2-3!!! Otele înscrie cu o plasată lovitură de cap.

Minutul 42 – Fază nebună în careul Iașului. Cinci șuturi spre poarta lui Silviu Lung jr, dintre care unul a lovit bara!

Minutul 38 – GOOOOLL CFR – Ajeti înscrie cu un șut din interiorul careului. Zestrea de două goluri a Politehnicii s-a rispit în doar 16 minute!

Minutul 30 – Otele este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 26 – GOOOOLL CFR – Avounou înscrie cu un șut din 3 metri.

Minutul 25 – CFR execută un corner.

Minutul 22 – GOOOOLL POLI IAȘI – IN-CRE-DI-BIL!!! Luis Phelipe driblează și centrează într-un careu supraaglomerat și Katanec pune latul pentru un neverosimil 2-0!

Minutul 19 – O nouă lovitură de la colțul terenului pentru formația pregătită de Leo Grozavu.

Minutul 17 – Corner pentru Poli Iași.

Minutul 11 – GOOOOLL POLI IAȘI – Acțiune superbă de atac a Politehnicii și englezul Harrison reia în poarta clujeană din apropierea careului de 6 metri.

foto arhivă

POLI Iași: S. Lung Jr. 6 – Martac 5, Samayoa 6, Katanec 6, R. Ispas 5 – A. Ciobanu 5 (56, Alin Roman 6,5), Bordeianu 4 (46, Jatoba 6), Marchioni 5– A. Gheorghiță 4 (46, Stefanovici 6), Harrison 7 (90+4, Fl. Ilie), Luis Phelipe 7 (82, R. Ion)
Rezerve: Ailenei – Tincu, Jatoba, Fl. Ilie, Belu Iordache, Stefanovici, Itu, A. Roman, R. Ion
Antrenor: Leo Grozavu

CFR Cluj: R. Sava 5 – Mogoș 5, Ajeti 6 (79, M. Ilie), Kresic5, Morgan 5 – Muhar 5, Tachtsidis 5, Cvek 5 (84, Deac) – Avounou 6 (85, Fică), Bîrligea 5 (73, Juricic 5), Otele 6
Rezerve: Bălgrădean, Hindrich – M. Ilie, R. Filip, Fica, L. Mihai, C. Deac, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iași)
Arbitru: Sebastian Colțescu 7 (București), A1: Sebastian Gheorghe 7 (Suceava), A2: Daniel Mitruți 8 (Craiova)
Arbitru VAR: Marian Barbu (Făgăraș), AVAR: Iulian Dima (București)

Cotidianul electronic Ultras24.ro a decis să schimbe „tactica de joc” în privința redactării cronicilor. Începem de astăzi, vineri 10 noiemmbrie, cu primul meci din cadrul rundei a 16-a a Superligii.

Astfel, jucătorii vor fi notați pentru prestațiile lor, mai puțin cei care intră după minutul 80. În cazuri excepționale – înscrierea unui gol, cartonaș roșu – rezervele introduse vor primi note în „catalog.”

De note nu va scăpa nici brigada de arbitri, iar notarea pentru toți cei implicați în spectacolul fotbalistic începe de la 3!

În caseta de meciului se va regăsi și „rubrica’” MVP.