Superliga// Runda 16// REZUMAT VIDEO – FCSB – FC U 1948 Craiova 2-1 (2-0)// „Steliștii” revin pe primul loc

„Steliștii” lui Gigi Becali au câștigat cu multe emoții în fața FC U 1948 Craiova, 2-1, și pun trei puncte distanță față de CFR Cluj și patru de Rapid.

Aceasta este prima victorie pe care FCSB a obținut-o pe teren propriu în fața squadrei familiei Mititelu.

Statistica partidei// Posesie: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 5-2; Șuturi pe lângă poartă: 1-6; Cornere: 2-7; Cartonașe galbene: 4-0; Eliminat: V. Crețu (57)

MVP – Fl. Coman – 7

Final de meci.

Minutul 65 – GOOOOLL FC U 1948 – Bahassa execută o lovitură liberă, Blănuță se înalță și trimite cu capul în poarta FCSB.

Minutul 57 – Crețu este eliminat pentru un fault dur comis asupra lui Bahassa.

Este pauză..

Minutul 12 – GOOOOLL FCSB – Olaru transformă penalty-ul dictat de arbitrul Adrian Cojocaru, care a considerat că Mascarenhas l-a faultat pe Băluță.

Minutul 9 – GOOOOLL FCSB – Florinel Coman îl învinge pe Gurău dintr-o lovitură liberă, plasând mingea la colțul scurt, lângă bara lateral stânga.

Peluza Nord asistă la partidă însă nu-și încurajează favoriții!

FCSB: Târnovanu – V. Crețu 3, Ngezana 6, Lixandru 6, Radunovic 6– Djokovic 6, Ad. Șut 6, Olaru 6 (84, Dawa) – Al. Băluță 6 ( 90+3, Miculescu), Radaslavescu 5, Fl. Coman 7 (65, O. Popescu)
Rezerve: A. Vlad – Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu
Antrenor: Elias Charalambous

FC U Craiova: Gurău 5 – R. Negru 5 (46, D. Henriques), , Compagnucci 6, Lacroix 6, Mascarenhas 6 – Dr. Albu 6, Van Durmen 6 – Sidibe 5 (71, Baeten), A. Chițu 5, Bahassa 6 (71, Ibrahim) – V. Blănuță 7
Rezerve: R. Popa – D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi) / Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Iulian Călin (Ştefăneşti) / Arbitru AVAR: Romică Bîrdeş (Piteşti)