Superliga// Runda 17-a//Hermannstadt – Poli Iași 0-0// Petrescu, de la gazde, ratează un penalty în minutul 90+5!

Marius Măldărășanu, cel mai norocos antrenor din Superligă, a cules trifoiul cu patru foi în minutul 90+4, când echipa sa a a primit un penalty, dar l-a scăpat din mâini până să-l desemneze ca executant pe Petrișor Petrescu, în absența lui Paraschiv și Balaure. Pe teren se mai afla și Neguț.

Partida a avut ritm, intensitate, însă execuțiile combatanților au lăsat de dorit, tehnica părăsindu-i în acest meci chiar și pe cei de la care nu te așteptai să calce pe minge sau să dea cu călcâiul în pământ.

Hermannstadt a înregistrat cel de-al 10-lea rezultat de egalitate, 25 de puncte, iar Poli Iași a acumulat 19 puncte, încheiind al cincilea meci consecutiv la egalitate.

Statistica partidei: Posesie: 44% – 56%; Șuturi pe poartă: 4-3; Șuturi pe lângă poartă: 9-2; Cornere: 2-2; Cartonașe galbene: 2-2

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90+5 – Petrișor Petrescu șutează pe lângă poartă!!!

Minutul 90+4 – Penalty pentru Hermannstadt!

Minutul 95+2 – Fl. Ilie comite henț în suprafața de pedeapsă. Istvan Kovacs este chemat la monitorul VAR!

Minutul 90 – Partida a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 88 – Silviu Lung jr. salvează din fața lui Fonseca. Ocazie mare pentru sibieni.

Minutul 83 – Paraschiv și Oroian sunt trecuți pe bancă. Au intrat Medina și Fonseca.

Minutul 81 – Neguț centrează greșit, iar câteva secunde mai târziu, la poarta formației sibiene, Luis Phelipe se complică și ratează o acțiune de atac.

Am deschis catalogul pentru notarea jucătorilor.

Minutul 70 – Balaure, inexistent astăzi, și Alhassan au fost înlocuiți.

Politehnica Iași a controlat cu autoritate primele 15 minute din actul secund. Marius Măldărășanu a decis să-l schimbe pe Gabi Iancu și să-l introducă pe Neguț.

Minutul 58 – Alhassan vede cartonașul galben, al 4-lea, și nu va juca etapa viitoare.

Minutul 48 – Ocazie pentru Poli Iași. Nou-intratul Buș șutează la colțul lung și Căbuz respinge.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Două modificări în echipa Politehnicii Iași.

S-a încheiat prima repriză. Hermannstadt a dominat și și-a creat trei ocazii de gol. Paraschiv și Balaure sunt până acum două mâini moarte în atacul formației sibiene. De partea cealaltă, meritul Politehnicii în aceste prime 45 de minute este că a scăpat fără gol. Linia mediană a recuperat o sumedenie de mingi, dar nu a existat continuitate în dezvoltarea acțiunilor ofensive. Zero faze de poartă și niciun corner.

Minutul 36 – Luis Felipe este faultat din spate de Bejan, iar Istvan Kovacs îi arată sibianului cartonașul galben.

Minutul 31 – Marchioni este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 29 – Hermannstadt beneficiază de primul corner. Martac i-a pasat greșit lui Silviu Lung jr și acesta nu a reușit să o trimită în aut.

Minutul 25 – Nicio lovitură de la colțul terenului până în acest minut.

Minutul 20 – Mare ocazie pentru gazde. Paraschiv scapă spre poarta Politehnicii, Silviu Lung jr. nu merge pe fentă și sibianul intră în unghi, șutul acestuia trecând pe lângă poartă.

Minutul 16 – Poli Iași încearcă să-i răspundă Hermannstadt-ului prin Bordeianu, însă șutul acestuia prinde altitudine și se duce mult peste poarta lui Căbuz.

Minutul 12 – Dublă ocazie Hermannstadt. Silviu Lung jr. respinge în lateral șutul lui Alhassan și apoi este rândul lui Bordeianu să se opună golului la șutul lui Butean.

Minutul 5 – Debut liniștit de partidă. Nu am consemnat nicio fază periculoasă la cele două porți. Balaure a trimis un șut anemic și neinspirat pe spațiul porții moldovene.

foto// orage sport

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

MVP-ul partidei: Silviu Lung jr. – 7

HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Butean 5, Bejan 5, Stoica 5, Oroian 5 (83, Medina)– Balaure 4 (70, Petrescu 4), Mino 5, Alhassan 6 (70, Biceanu 5), Jipa 5 – Iancu 5 (60, Neguț 5), Paraschiv 4 (83, Fonseca)
REZERVE: Muțiu, Biceanu, Bucuroiu, Fonseca, Găman, Medina, Murgia, Neguț, Petrescu
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

POLI IAȘI: Lung Jr 7. – Martac 5, Ilie 5, Katanec 6, Ispas 5 – Ciobanu 5 (46, A. Roman 5), Bordeianu 5 (75, Jatoba 5), Marchioni 5, Stefanovici 5 – Luis Phelipe 5 (90, Samayoa), Harrison 4 (46, Buș 5)
REZERVE: Ailenei, Buș, Jatoba, Dumitru, Gheorghiță, Ion, Roman, Samayoa, Tincu
ANTRENOR: Leo Grozavu

Arbitru: Kovacs Istvan (Carei), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui), Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Bârleanu Vlad (Bucureşti)