Superliga// Runda 17-a// REZUMAT VIDEO – Oțelul – Universitatea Craiova 1-3 (1-0)// Hat-trick Mitriță!

Alex Mitriță înscrie 3 goluri în partea secundă a partidei cu Oțelul și îi provoacă formației gălățene cea de-a treia înfrângere pe teren propriu, din tot atâtea suferite în cele 17 etape disputate. Succesul Universității Craiova este absolut meritat, gălățenii fiind prezenți în joc până spre finalul primei reprize.

Statistica partidei// Posesia: 35%-65%; Șuturi pe poartă: 2-3; Șuturi pe lângă poartă: 4-5; Cornere: 6-4; Cartonașe galbene: 2-2

MVP – Mitriță – 8

Fluier final.

Minutul 83 – GOOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Ariel Lopez și Lovric se încurcă reciproc și Mitriță înscrie pentru a 3-a oară.

Minutul 80 – GOOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Mitriță îl depășește pe Cisse și înscrie cu un șut plasat, un fel de „scăriță”, pe lângă Dur-Bozoancă.

Minutul 79 – Craiova revine în ofensivă și obține două cornere.

Minutul 75 – Execuție spectaculoasă a fundașului Lovric, „foarfecă” pe spate, și Popescu reține.

Minutul 71 – A. Ivan este înlocuit cu Roguljic.

Minutul 68 – Oțelul și-a epuizat schimbările!

Dorinel Munteanu simte că echipa sa a pierdut lupta de la centrul terenului, iar defensiva se clatină la fiecare atac oltean. Trei schimbări la Oțelul.

Minutul 55 – Dur-Bozoancă intervine salvator la șutul lui Mitriță.

Minutul 53 – GOOOOLL Universitatea Craiova. Markovic îi pasează lui Mitriță și acesta înscrie din interiorul careului de 16 metri. Faza este analizată în cabina VAR. Gol valabil!

Minutul 50 – Lovric intervine în propriul careu și oltenii irosesc o nouă ocazie de a restabili egalitatea.

Minutul 48 – Dublă ocazie pentru Craiova. Crețu și Danciu nu reușesc să trimită mingea în poartă din careul mic.

Este pauză.

Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 43 – Ocazie mare de gol Universitatea Craiova. Lovric a respins mingea de pe linia porții!

Minutul 40 – Crețu trimite cu capul și Dur-Bozoancă reține. Mingea a venit centrată din corner.

Minutul 33 – Markovic l-a înlocuit pe Koljic.

Minutul 30 – Koljic părăsește terenul. Acuză amețeli!

Minutul 24 – Este rândul Craiovei să solicite penalty. Mitriță a căzut în urma unui duel cu fundașul Cisse.

Minutul 19 – GOOOOLL OȚELUL – AL Pop tranformă penalty-ul!

Minutul 15 – Teleș este faultat de Screciu în suprafața de pedeapsă. Jocul continuă, însă după un minut arbitrul Feșnic este chemat la monitorul VAR. Penalty!

Minutul 1 – Oțelul obține două cornere consecutiv. Cisse trimite cu capul și Popescu reține.

Partida a început cu o oră întârziere din cauza condițiilor meteorologice.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

Oțelul Galați: Dur Bozoancă 6 – Zhelev  5 (62, Adăscăliței 5), Cisse 4, Lovric 5, M. Silva 5 – Jardan 6 (69, A. Lopez 4), Zivulic 5, S. Teles 5 (60, Neagu 5) – Maciel 5 (60, Fatai 5), Al. Pop 5, Bodișteanu 5
Rezerve: R. Stoian – S. Rus, G. Cîrjan, Fatai, I. Neagu, Adăscăliței, R. Tănasă, A. Lopez, Yabre
Antrenor: Dorinel Munteanu

Universitatea Craiova: L. Popescu 6 – Căpățînă 6, Screciu 6, R. Silva 6, Bancu 7 – A. Crețu 7, Mateiu 6 (84, Kurtic)- Danciu 6 (84, Baiaram), Ivan 5 (72, Roguljic 6), Mitriță 8 – Koljic 5 (33, Markovic 6)
Rezerve: Lazar – Ndong, Kurtic, Roguljic, Ișfan, L. Houri, Baiaram, A. Trică, J. Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Arbitru: Horațiu Feșnic 6 (Cluj-Napoca), A1: Alexandru Cerei 6 (Cluj-Napoca), A2: Valentin Avram 6 (București), Arbitru VAR: Mariana Trandafir (București), AVAR: Cătălin Popa (Pitești)