Superliga// Runda 17-a// REZUMAT VIDEO – Petrolul – FC Botoșani 2-1 (0-0)// Moldovenii au mai pierdut o bătălie!

FC Botoșani a mai pierdut o bătălie în durul război pentru supraviețuirea în Superligă. Pe a 17-a!

A cui e vina? A jucătorilor? Da, e și a jucătorilor. A staff-urilor tehnice? Da, cu siguranță și a lor. A rămas patronul!

Pentru un cronicar aflat departe de Moldova fotbalul din Botoșani se vede altfel, deloc implicat emoțional și cu siguranță neinfluențat de interesele locului și al localnicilor.

Cronicarul vede un patron zburat de pe șine, cu gura slobodă, cu opinii despre șeful LPF, FRF, cu dorința de a muta echipa în Suceava, analist al echipei naționale, cu vreo trei antrenori schimbați, dornic parcă să ajungă în Liga 2 cu cât mai repede, cu atât mai bine!

Și cu asta, atât despre Valeriu Iftime!

Statistica partidei// Posesie: 60%-40%; Șuturi pe poartă: 7-2; Șuturi pe lângă poartă: 7-7; Cornere: 6-3; Cartonașe galbene: 1-2

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90 – Cinci (5) minute de prelungiri.

Minutul 85 – Florin Pîrvu efectuează trei modificări.

Minutul 81 – GOOOOLL FC BOTOȘANI – Florescu transformă penalty -ul și Botoșani mai are aproximativ 15 minute pentru a egala.

Minutul 80 – Penalty pentru Botoșani! Țicu a comis henț în suprafața de pedeapsă.

Minutul 71 – Trei schimbări la FC Botoșani.

Minutul 70 – Diomande și Mutombo sunt avertizați cu cartonașul galben pentru niște intrări dure.

Minutul 55 – GOOOOLL PETROLUL – Ducan gafează și Grozav înscrie pentru 2-0. Acesta este un TONTOGOL!

Minutul 52 – GOOOOLL PETROLUL – Gazdele deschid scorul printr-un gol întâmplător înscris de V. Țicu.

Minutul 46 – A reînceput partida.

Minutul 45+4 – Benzar confirmă ce am scris trei rânduri mai jos. S-a încălțat invers!

Prima repriză a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 41 – Ocazie mare pentru Botoșani. Zima respinge șutul lui Ilicic din 7 metri!

Minutul 37 – Benzar s-a încălțat invers și din 20 de metri șutează la 8 metri de poartă. Poate chiar 10 metri!

Minutul 29 – Penalty pentru Petrolul! Mutombo este avertizat cu cartonașul galben. Faza este verificată de VAR! Poziție de offsaid la Grozav, iar cartonașul galben este anulat.

Minutul 24 – Grozav reia imprecis de la 10 metri și mingea ocolește poarta Botoșaniului.

Minutul 24 – Este rândul gazdelor să beneficieze de un corner.

Minutul 22 – Corner pentru Botoșani, primul din acest meci.

Minutul 13 – Dican și Țigănașu nu reușesc să șuteze pe poarta Petrolului din interiorul careului de 16 metri. O dublă oportunitate pentru Botoșani.

Minutul 6 – Centrare Muși și șutul Grozav este blocat.

Minutul 1 – A început partida. Valentin Țicu este titular.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

foto// Prima Sport

Au marcat: V. Țicu (52), Grozav (55) – Florescu (81-11m)

MVP – Seto – 6

PETROLUL: Zima 6 – Doua 5, Papp 5, Huja 5, Țicu 6 – Jefferson 6, Seto 6, Diomande 5 (85, Pedro Justiniano) – Musi 6 (85, Mitrov), G. Grozav 6 (85, Omrani), Jair 5
Rezerve: Eșanu – Pedro Justiniano, Garutti, D. Radu, Mitrov, M. Roman II, I. Răducan, Omrani, Abusashvili
Antrenor: Florin Pîrvu

BOTOȘANI: Ducan 5 – R. Benzar 4, Mutombo 4, Țigănașu 5, A. Dragu 5 (71, Pinson 4) – Dican 5 – G. David 5, Ed. Florescu 6 (88, F. Adams) – C. Petro 5 (71, Casap 5), M. Ilicic 5 (58, Drole 5), N’goma 5 (71, Mouaddib 5)
Rezerve: G. Ureche – Șeroni, F. Adams, Mouaddib, Olinga, Cărăușu, Pinson, Casap, Drole
Antrenor: Andrei Patache

Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova), A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Popescu Adrian (Craiova), Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Slabu Stelian (Braşov)