SuperLiga – Runda 2// Video Goluri/ „U” Cluj vs FC Hermannstadt 3-1/ „Șepcile roșii” – 4 puncte după două etape!

Universitatea Cluj a învins-o pe FC Hermannstadt, scor 3-1, și cu remiza obținută în Ghencea, contra FCSB, a acumulat patru puncte, la fel ca Universitatea Craiova.

Vladislav Blănuță a deschis scorul în minutul 7, printr-o plasată și puternică lovitură de cap, iar după 30 de minute a semnat „dubla”. Între timp, Dan Nistor înscrisese din penalty, în minutul 20.

Prima repriză s-a încheiat cu golul înscris cu capul de Bejan, „căpitanul” Hermannstadt, în urma unui corner executat de pe partea stângă.

La pauză, Măldărășanu a considerat că prin efectuarea a trei modificări echipa sa va fi în stare să întoarcă rezultatul, dar Markovic, Oroian și D. Iancu nu au produs minunea.

„U” Cluj s-a mulțumit să administreze centrul terenului, printr-o posesie prelungită a balonului după minutul 60, și să nu-i permită Sibiului să se aproprie prea agresiv de poarta lui Gertmonas.

Vezi Cronica Live + Video cu Golurile Înscrise!

UNIVERSITATEA CLUJ vs FC HERMANNSTADT 3-1 (3-1)

Au marcat: Blănuță (7, 37), Nistor (20 – penalty) – Bejan (41)

Statistici partidă// Posesia: 59%-41%; Șuturi pe poartă: 6-2; Șuturi pe lângă poartă: 6-3; Cornere: 3-8; Cartonașe galbene: 1-1

Foto H.M.R./ ultras24.ro – „U” Cluj vs FC Hermannstadt

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de meci.

Minutul 88 – Murgia reia cu capul peste poarta lui Gertmonas.

Minutul 75 – Ronald Deaconu, inexistent în acest meci, este schimbat cu Chițu, iar în locul lui Biceanu a intrat Ivanov.

Minutul 72 – Fază spectaculoasă creată de „U” Cluj, dar finalizată imprecis de Simion. Apoi, după un minut, Ovidiu Bic șutează în brațele lui Căbuz.

Minutul 65 – Trei schimbări la „U” Cluj. Thiam este întâmpinat cu urale de fanii echipei clujene! Vezi caseta tehnică.

Minutul 60 – Universitatea Cluj a reintrat în posesia mingii și impune ritmul partidei. sabău se pregătește să efectueze primele schimbări.

Minutul 55 – Jovan Markovic, introdus la pauză, obține un corner.

Minutul 49 – Hermannstadt încearcă să controleze mijlocul terenului. Început bun al reprizei a doua pentru fotbaliștii sibieni.

Minutul 46 – La pauză, Măldărașanu a efectuat trei schimbări. Vezi caseta tehnică.  A început repriza a doua.

Minutul 45+4 – Final de prima repriză.

Minutul 41 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Bejan scapă de marcajul lui Cristea și înscrie cu capul. Este 3-1!

Video cu golurile de 3-0 și 3-1!

Minutul 37 – GOOOLL „U” Cluj – Ovidiu Bic șutează din interiorul careului, Căbuz respinge în față și Blănuță înscrie în poarta goală! Inițial, asistentul Cosmin Vatamanu a semnalizat offsaid la atacntul Universității Cluj.

Minutul 31 – FC Hermannstadt execută un corner de pe partea stângă și Găman reia cu capul pe lângă poarta clujeană.

Minutul 29 – U” Cluj are posesie de 71% și Franck Tchassem, de la aproximativ 20 de metri, șutează peste ppoarta lui Căbuz.

Minutul 20 – GOOOLL „U” CLUJ – Dan Nistor șutează pe centrul porții și echipa clujeană conduce cu 2-0!

Minutul 19 – Penalty pentru „U” Cluj!

Foto H.M.R./ ultras24.ro – Dan Nistor – penalty!

Minutul 16 – Fază fierbinte în careul sibian. Mingea centrată de Rață a fost atinsă cu mâna de Goncalves. Meciul este întrerupt! Horia Mladinovici este chemat la monitorul VAR!

Minutul 14 – Masoero reia cu capul și Căbuz respinge în corner. Mingea a lovit și transversala!

Minutul 7 – GOOOLL „U” CLUJ – Blănuță reia imparabil cu capul mingea centrată din corner de Dan Nistor!

Minutul 5 – Sibienii dau replica prin Neguț și FC Hermannstadt obține prima lovitură de la colțul terenului.

Minutul 3 – Boboc obține primul corner pentru „U” Cluj.

„U” CLUJ: Gertmonas 6 – Boboc 6,5, Masoero 6, I. Cristea 6, Chipciu 6 – Ov.Popescu 6, Bic 6,5 – Rață 6 (65, Simion 6), Nistor 6,5 (90+2, Codrea), Tchassem 5 (65, Thiam 5) – Blănuță 6,5 (65, Silaghi 5)

Rezerve: Gorcea, Oancea, Ștefan, Mitrea, Simion, Codrea, Moraru, Silaghi, Șfaiț, Suciu, Thiam, Kis
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Hermannstadt: Căbuz 6 – Căpușă 5, V. Găman 4,5, Bejan 5, Goncalves 4 (46, Oroian 4,5) – Balaure 4,5, Murgia 5, Biceanu 4,5 (75, Ivanov 4,5), I.Stoica 4 (46, D. Iancu 4,5) – R. Deaconu 4,5 (75, Chițu 4,5) , Neguț 4,5 (46, Markovic 4,5)

Rezerve: I.Pop, V.Muțiu – P.Iancu, I. Gandila, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Luca, Ivanov, Chițu, Markovic
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru:  Horia Mladinovici/ Asistenți Adrian Ghinguleac, Cosmin Vatamanu (toți din București)/ Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (București)/ Arbitru AVAR:  George Roman (Timișoara)

SUPERLIGA – PROGRAM RUNDA 2 – REZULTATE

Iată programul complet al etapei a doua:

Vineri, 19 iulie

Politehnica Iași – FC Botoșani 1-0 (1-0)/ A marcat: Bordeianu (7)

Unirea Slobozia – FCSB 2-2 (1-1)/ Au marcat: F. Ilie (36), Doronțu (89) – Lixandru (33), D. Olaru (55 – penalty)

Sâmbătă, 20 iulie

Universitatea Craiova – UTA Arad 4-2 (1-1)/ Au marcat: Zajkov (36), Paradela (58), Baiaram (73), Mitriță (90+3) – Ezekiel (45), Benga (90+2)

FC Rapid 1923 – CFR 1907 Cluj 2-2 (1-1)

Duminică, 21 iulie

Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 3-1 (3-1)/ Au marcat:  Blănuță (7, 37), Nistor (20 – penalty) – Bejan (41)