SuperLiga – Runda 2// Cronică Live + Video Goluri/ Universitatea Craiova vs UTA 4-2/ Succes categoric obținut de olteni

Meci spectaculos în Bănie, pe „Ion Oblemenco”, între Universitatea Craiova și UTA, scor 4-2, în cadrul etapei a doua a din SuperLigă.

Golurile echipei lui Costel Gâlcă au fost marcate de Zajkov, Paradela, Baraiam și Mitriță. Pentru UTA au înscris Ezekiel și Benga.

Vezi cronica LIVE + VIDEO cu cele 6 goluri marcate.

UNIVERSITATEA CRAIOVA vs UTA 4-2 (1-1)

Statistici partidă// Posesia: 63%-37; Șuturi pe poartă; 8-5; Șuturi pe lângă poartă: 8-2: Cornere: 8-3; Cartonașe galbene: niciunul!

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+5 – Final de meci.

Minutul 90+3 – GOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Vlădoiu recuperează, pasează și Mitriță înscrie cu stângul. Este 4-2!

Minutul 90+2 – GOOOLL UTA – După două intervenții ale portarului L. Popescu, Benga înscrie cu capul din zona careului mic.

Minutul 85 – Echipa olteană forțează înscrierea golului 4!

Minutul 73 – GOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Nou-intratul Baiaram înscrie pentru 3-1, cu largul concurs al portarului R. Popa.

Minutul 72 – Ultimele două schimbări la Craiova!

Minutul 58 – GOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Bană profită de gafa lui Conte și îi pasează cubanezului Paradela, care înscrie de la aproximativ 11 metri,

Minutul 51 – L. Popescu respinge în lateral șitul expediat de J. Pedro.

Minutul 46 – Oltenii execută un corner de pe partea dreapta.

Minutul 46 – Nicio schimbare la pauză în cele două formații. A început repriza a doua.

Minutul 45+3 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – GOOOLL UTA – Căpățână este deposedat de Ezekiel, Van Durmen pătrunde și centrează în fața porții, iar Ezekiel restabilește egalitatea!

Minutul 44 – Arădenii execută un corner, însă mingea ajunge în cele din urmă brațele portarului L. Popescu.

Minutul 42 – Costache își bate joc de unul dintre puținele atacuri poziționale ale UTA-ei.

Minutul 36 – GOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Mitriță centrează și Zajkov înscrie printr-o plsată lovitură de cap, la colțul lung.

Minutul 35 – Benga câștigă duelul cu Koljic și acordă corner.

Minutul 29 – Mitriță șutează în picioarele lui Koljic, care s-a demarcat pe direcția șutului.

Minutul 26 – Fază hilară de care Omondi profită, dar centrarea nu este ajunsă de Ezekiel.

Minutul 20 – Se joacă doar la poarta UTA-ei!

Minutul 19 – După pauză de hidratare Koljic ratează din interiorul careului de 16 metri. Pasa a venit de la Mitriță.

Minutul 14 – Oltenii au pus stăpânire pe joc și beneficiază de a doua lovitură de la colțul terenului.

Minutul 11 – Crețu reia imprecis din 7 metri!

Minutul 10 – Gazdele execută primul corner, însă Cristi Mihai respinge mingea centrată.

Minutul 2 – Mitriță a revenit în primul „11” al Universității Craiova. În schimb, A. Ivan și Bancu sunt rezerve!

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu 6 – Căpățînă 4 (67, Vlădoiu 5), Maldonado 5, Zajkov 6, Badelj 5 (55, Bancu 5,5) – Al. Crețu 6 (67, Anzor 5), Houri 6 – Bană 5,5 (72, Baiaram 6), Mitriță 5, Paradela 6 – Koljic 4 (72, C. Mora 5)

Rezerve: Lazar, Lung Jr. – Vlădoiu, Gaspar, Sierra, Bancu, Anzor, Danciu, Barbu, Montoya, Baiaram, Ivan
Antrenor: Costel Gâlcă

UTA: R. Popa 5 – Râpă 4,5 (80, R. Trif), Benga 5, Conte 4,5, Rodrigues 4,5 – Van Durmen 5, Machado 5 (80, Fabry), C.Mihai 5 (57, Halaf 4,5) , Costache 4 (57, R. Cristea 5) – Ezekiel 6 (70, Dumiter 4,5), Omondi 4,5

Rezerve: Iliev – Trif, Fabry, David, Iurasciuc, Ekmecki, Halaf, R.Cristea, Dumiter
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti)/ A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)/ Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare). Arbitru AVAR: Antonie Andrei (Bucureşti)

SUPERLIGA – PROGRAM RUNDA 2 – REZULTATE

Iată programul complet al etapei a doua:

Vineri, 19 iulie

Politehnica Iași – FC Botoșani 1-0 (1-0)/ A marcat: Bordeianu (7)

Unirea Slobozia – FCSB 2-2 (1-1)/ Au marcat: F. Ilie (36), Doronțu (89) – Lixandru (33), D. Olaru (55 – penalty)

Sâmbătă, 20 iulie

Universitatea Craiova – UTA Arad 4-2 (1-1)/ Au marcat: Zajkov (36), Paradela (58), Baiaram (73), Mitriță (90+3) – Ezekiel (45), Benga (90+2)