SuperLiga- Runda 2// Poli Iași vs FC Botoșani 1-0/ Rezumat Video/ Poli Iași – domină, înscrie și câștigă derby-ul Moldovei!

Politehnica Iași a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, în primul meci din cadrul rundei a 2-a SuperLiga.

Derby-ul Moldovei a fost adjudecat de echipa portughezului Tony da Silva, unicul gol al partidei fiind înscris de Mihai Bordeianu, în minutul 7. Poli Iași obține astfel primele 3 puncte în acest sezon. în timp ce FC Botoșani a bifat a doua înfrângere consecutivă.

Prestația echipei patronatîă de Valeriu Iftime și antrenată de Bogdan Andone, suspendat patru etape după meciul cu Oțelul Galați, din prima etapă, lasă impresia întoarcerii în timp.

POLITEHNICA IAȘI vs FC BOTOȘANI 1-0 (1-0)

A marcat: Bordeianu (7)

Statistici partidă// Posesia: 50%-50%; Șuturi pe poartă: 5-1; Șuturi pe lângă poartă: 3-2; Cornere: 5-2; Cartonașe galbene: 1-3

Foto – arhivă/ Poli Iași vs FC Botoșani/ LPF

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+10 – Fluier final!

Minutul 90+1 – Momente tensionate generate de Tony da Silva și Țigănașu. Arbitrul Andrei Florin împarte cartonașe galbene și unul roșu pentru preparatorul fizic Vasile Gheorghe.

Minutul 90 – Corner pentru FC Botoșani. Ultima șansă pentru echipa lui Bogdan Andone.

Minutul 74 – Vali Gheorghe câștigă duelul cu Sadiku dar nu și cu Eduard Pap. Corner pentru Poli Iași

Minutul 70 – Modificări în ambele formații. Vezi caseta tehnică.

Minutul 67 – Chică-Roșă reia cu capul și J. Fernadez respinge în corner.

Minutul 62 – Chică-Roșă respinge greșit mingea centrată din corner și Tailson lovește bara!

Minutul 60 – Politehnica obține o nouă lovitură de la colțul terenului. Botoșaniul nu contează în atac!

Minutul 52 – R. Benzar părăsește terenul accidentat după doar 7 minute de la introducerea în teren!

Minutul 50 – Marele absent al meciului este Eduard Florescu (FC Botoșani).

Minutul 48 – Poli Iași execută un corner de pe flancul stâng și Samayoa trimite peste poartă, cu capul, însă a fost împins de Sadiku, din spate. Meciul a fost reluat.

Minutul 46 – Schimbare la FC Botoșani. R. Benzar i-a luat lui lui David Gabriel. Bodișteanu asigură regula Under 21!

Minutul 45+2 – S-a fluierat finalul primei reprize, dominată de Politehnica Iași, care, pe lângă golul marcat de Bordeianu, a mai irosit două ocazii clare de gol. Prestație modestă a echipei botoșănene, în special a liniei defensive.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu două minute.

Minutul 30 – Jucătorii Politehnicii au făcut pasul în spate și preferă contraatacurile. Jucătorii Botoșaniului domină, dar nu-și crează ocazii clare de gol.

Minutul 19 – Bodișteanu ratează întâlnirea cu mngea, în zona careului mic, și Ispas evită pericolul la poarta lui J. Fernandez.

Minutul 13 – Tailson ratează singur cu Eduard Pap. Defensiva Botoșaniului a fost prinsă pe picior greșit  în zona centrală!

Minutul 7 – GOOOLL POLI IAȘI – Bordeianu deschide scorul, cu stângul, din interiorul careului, după centrarea lui Todoroski.

Minutul 5 – Debut alert de partidă, cu acțiuni la ambele porți.

Minutul 3 – Ocazie mare pentru Poli Iași. Șutul lui Tailson, din unghi, este respins cu piciorul de portarul Botoșaniului.

POLI IAȘI: J. Fernandez 6,5 – Todoroski 6, F. Ilie 6, Samayoa 6, Ispas 5 – Ștefanovici 5,5 (70, L. Mihai 5), Bordeianu 6 (76, Itu), Marchioni 5,5, A. Roman 5 (90+1, Anatanaskoski) – Tailson 6 (90+1, Moreira) , Harrison 5,5 (70, V. Gheorghe 5)

Rezerve: Ailenei, Niga, Itu, Mihai, Da Silva, Miskovic, Araujo Soares, Teixeira, V. Gheorghe, M. Tănasă, A. Ciobanu, Anatanaskoski
Antrenor: Toni da Silva

FC BOTOȘANI: Pap 6 – Adams 5, Sadiku 4,5, Miron 4,5, Țigănașu 4,5 – David Gabriel 4,5 (46, R. Benzar, 53, Mitrov 4), Ferreira 4,5, Mouaddib 4,5 (70, Fulop 4) – Bodișteanu 4,5 (89, D. Ștefan), Chică Roșă 4, Mailat 4 (79, E. Lopez)

Rezerve: Kukic, Petro, Benzar, Celea, Mitrov, Fulop, Pavlovic, Romano, D. Ștefan, E. Lopez
Antrenor: Bogdan Andone

Arbitru:  Andrei Florin (Târgu Mureş). A1: Vodă Alexandru (Alba Iulia), A2: Bojan Cosmin (Târgu Mureş)
Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei). Arbitru AVAR: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare)