Superliga// Runda 20-a// VIDEO GOL – „U” Cluj vs Oțelul 0-1 (0-1)// Dorinel Munteanu – azi, cu o clasă peste Sabău// Nistor, suspendat pentru jocul cu CFR!

Dorinel Munteanu și „brigadierii” lui pleacă cu toate cele 3 puncte de pe Cluj Arena, în confruntarea cu Universitatea Cluj, și îi demonstrează lui Ioan Ovidiu Sabău că fotbalul se poate juca și în viteza a treia spre a patra.

La jocul bătrănesc propus de Sabău, cu studiu prelungit peste sfertul academic, la care se suprapune și aceeași așezare tactică, doi închizători indiferent de adversar, Dorinel Munteanu a răspuns cu unul simplu: mișcare în teren, maximum două atingeri, agresivitate, dublaj și… poarta adversă.

Mai mult, tehnicianul Oțelului a fost nevoit să efectueze și două modificări la jumătatea primei reprize, Cissoti și Bodișteanu părăsind terenul accidentați.

În partea secundă a jocului, în mințile jucătorilor clujeni s-a instaurat panica și haosul, iar schimbările lui Sabău au contribuit la haosul ce avea să vină începând cu minutul 75. Mingi aruncate în careu, pase date la primul coechipier și în orice condiții – mai mult de frica adversarului – fără un traseu prestabilit, ar fi rezumatul finalului pe care Dorinel Munteanu și l-a dorit spre administrare.

„U” Cluj a pierdut în această după-amiază șansa de a egala Rapidul la puncte și a împărți locul 4. dar și pe Dan Nistor, care, în minutul 90+1, și-a făcut rost de al patrulea cartonaș galben și nu va juca cu CFR, în Gruia.

Formația gălățeană a acumulat 26 de puncte și în ultimul meci din acest an va primi vizita FC Botoșani.

Statistica partidei// Posesia 63%-37%; Șuturi pe poartă: 3-3; Șuturi pe lângă poartă; 6-2; Cornere: 9-1; Cartonașe galbene: 5-5

A marcat A. Pop (25)

MVP – Cisse – 7

CRONICA LIVE

Fluier final. Universitatea Cluj vs Oțelul 0-1

Minutul 90+1 – Nistor primește cartonașul galben și va fi suspendat pentru meciul cu CFR Cluj!

Minutul 89 – Filip Ilie înscrie, dar golul este anulat pe motiv de offsaid!

Minutul 80 – Filip Ilie șutează din întoarcere și un fundaș deviază în corner.

Minutul 74 – Daniel Popa și Ianis Stoica sunt schimbați cu Filip Ilie și Robert Silaghi.

Minutul 68 – Sabău abordează finalul de partidă cu doi atacanți centrali. A intrat și Elvis Manu.

Minutul 68 – Ocazie uriașă a Universității Cluj. Ianis Stoica trimite din 8 metri peste poarta gălățeană!

Minutul 66 – Dur-Bozoancă respinge în corner mingea șutată de Cîmpanu.

Minutul 59 – Dublă schimbare la Universitatea Cluj. Au intrat Fossati și Cîmpanu.

Minutul 55 – Se joacă pe contre, Oțelului convenindu-i de minune acest stil de joc.

Minutul 53 – Zhelev îl deposedează în ultimul moment pe Vali Gheorghe.

Minutul 50 – Chipciu faultează inutil și le oferă gălățenilor o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Nicio schimbare în cele două formații.

Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 42 – Ocazie Universitatea. Vali Gheorghe, trecut pe flancul stâng în locul lui Ianis Stoica, centrează și Daniel Popa nu reușește să lovească mingea cu capul din 5 metri.

Minutul 36 – Simion șutează și un fundaș gălățean deviază mingea în corner.

Minutul 27 – Doukoure este avertizat cu cartonașul galben și Teleș îi încearcă vigilența lui Iliev, cu un șut de la aproximativ 22 de metri.

Minutul 25 – GOOOOLL OȚELUL – Maciel slalomează pe flancul drept – Mitrea și Simon sunt transformați în jaloane – centrează în 6 metri și Alex Pop înscrie.

Minutul 23 – Oțelul îi pierde pe Cisotti și Bodișteanu, ambii accidentați. Sunt înlocuiți cu R. Tănasă, respectiv Zivulic.

Minutul 21 – Alex Chipciu șutează de la aproximativ 20 de metri și mingea trece puțin peste poarta lui Dur-Bozoancă, fostul goalkeeper al Universității Cluj.

Minutul 15 – Fotbăliștii gălățeni dețin 55% din posesia balonului și au trimis un șut pe spațiul porții clujene, din care a ieșit un corner.

De pe margine, Ioan Ovidiu Sabău le cere jucătorilor să intre în ritmul partidei.

Minutul 8 – Ionuț Neagu șutează din lovitură liberă și Iliev respinge corner.

Cea mai recentă dispută din Superliga României: 12 august 2023, Oţelul – U Cluj 1-1, goluri marcate de Alexandru Pop, respectiv Dan Nistor.

Ioan Ovidiu Sabău vs Dorinel Munteanu: 10 jocuri în campionat – două victorii Sabău – 5 remize – 3 succese Munteanu.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

Echipele de start:

„U” Cluj: Iliev 6 – Chipciu 5, Pițian 5, Mitrea 4, Vătăjelu 5 – Simion 4 (68, E. Manu), Doukoure 5 (59, Fossati) – Gheorghe 5 (59, Cîmpanu), Nistor 5, Stoica 4 – Popa 4
Rezerve: Gorcea, Miron, Fossati, Popadiuc, Cîmpanu, Peteleu, Silaghi, Ilie, Manu
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Oțelul: Dur-Bozoancă 7 – Zhelev 7, Cisse 7, Lovric 7, Silva 7 – Cisotti 5 (23, Zivulic), Neagu 5 (62, Jardan), Teles 6 – Maciel 7 (90, Latouchent), Pop 6 (90, Cîrjan), Bodișteanu 5 (23, R. Tanasă)
Rezerve: Stoian, Cîrjan, Jardan, Fatai, Zivulic, Tănasă, Yabre, Latouchent, Rus
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Istvan Kovacs // Asistenți: Vasile Marinescu, Ferencz Tunyogi// Arbitru VAR: Cătălin Popa // Asistent VAR: Rareș Vidican