SuperLiga – Runda 3// Farul vs FC Botoșani 0-1/ Rezumat Video/ Botoșaniul dă lovitura în „Casa Regelui”!/ Farul – fără gol marcat în 3 etape!

Liviu Ciobotariu a schimbat sistemul de joc și starea de spirit în vestiarul echipei, a declarat portarul Eduard Pap la finele partidei de la Ovidiu, unde FC Botoșani a învins-o pe Farul Constanța, scor 1-0!

Echipa „Regelui” a expediat un singur șut pe poarta Botoșaniului și 13 pe lângă, după trei etape fiind singura din SuperLigă fără gol marcat și doar cu un punct obținut.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

FARUL vs FC BOTOȘANI 0-1 (0-0)/ A marcat: Bodișteanu (47)

Statistici partidă// Posesia: 67%-33%; Șuturi pe poartă: 1-4; Șuturi pe lângă poartă: 13-1; Cornere: 7-5; Cartonașe galbene: 1-4; Eliminat: F. Adams (56 – cartonaș roșu direct)

Foto arhiva Digi sport/ Farul vs FC Botoșani

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Doicaru îi dă emoții lui Pap, cu un șut de la 22 de metri. Rivaldinho obține un corner.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 8 minute!

Minutul 81 – Ocazie și pentru echipa din nordul Moldovei, șutul lui Fulop a fost deviat în corner. Botoșaniul mai obține o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 77 – Rivaldinho lovește transversala Botoșaniului!

Minutul 76 – Chică Roșă și Florescu sunt schimbați de Fulop și Enzo Lopez.

Minutul 74 – Pap respinge torpila lui Cristi Ganea și Farul execută un corner. Se intensifică atacurile jucătporilor constănțeni.

Minutul 68 – Dican reia cu capul pe lângă poarta fostei sale echipe.

Minutul 61 – Două schimbări la Farul și una la FC Botoșani. Vezi caseta tehnică!

Minutul 58 – M. Popescu are o intrare criminală asupra lui Șeroni și arbitrul nu-i acordă cartonașul roșu!!!

Minutul 56 – Friday Adams primește cartonașul roșu pentru o talpă pusă pe glezna lui Gustavo!

Minutul 54 – Chică Roșă ezită să șutezze și apoi Farul obține o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 47 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Friday Adams îi pasează lui Bodișteanu și acesta înscrie printr-un șut la colțul lung, de la aproximativ 17 metri. Excepțională angajarea lui F. Adams pentru ex-jucătorul Farului!

Video Gol – FC Botoșani

Minutul 46 – O primă schimbare la Farul. Vezi caseta tehnică. A început repriza a doua

Minutul 45+3 – Este pauză. Farul încheie a 5-a repriză fără gol marcat în acest sezon de SuperLigă!

Minutul 45+2 – Sadiku îl busculează pe Ciobanu la 17 metri de poarta lui Pap. Gabi Iancu șutează în zid și Farul va executa un corner.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 43 – Aldair șutează dintr-o bucată, de la aproximativ 23 de metri, și Buzbuchi respinge în corner.

Minutul 40 – Joc de uzură, cu multe pase greșite, deloc spectculos.

Minutul 28 – Buzbuchi boxează mingea expediată dintr-o „liberă” de Florescu, din flancul drept

Minutul 25 – Cristi Ganea centrează și Grigoryan, scăpat din marcaj, reia cu capul peste poarta lui Pap. Prima mare ocazie de gol a Farului!

Minutul 20 – Pressing-ul comandat de Liviu Ciobotariu nu este pe placul jucătorilor constățeni, vizibil incomodați de această strategie.

Minutul 15 – Chică-Roșă obține o lovitură liberă de la aproximativ 22 de metri, poziție centrală. Florescu șutează în zid!

Minutul 12 – Oaspeții execută primul corner din acest meci. Buzbuchi reține mingea după o respingere greșită a unui fundaș al Farului.

Minutul 7 – Bodișteanu cade în careul Farului și arbitrul îi acordă cartonașul galben pentru simulare!

FARUL: Buzbuchi 6 – Sîrbu 5 (61, Bălașa 4,5), M. Popescu 5, Gustavo 5,5, Cr. Ganea 6 – Dican 5,5, Queiros 4,5 (61, Doicaru 4,5), Grameni 4,5 (68, Nedelcu 4,5) – Grigoryan 5,5 (82, Stoian), G. Iancu 5, V. Ciobanu 4,5 (46, Rivaldinho 5)

Rezerve: Ducan, Grosu, Dănuleasa, M. Balașa, A. Cocoș, Nedelcu, Casap, Vînă, Radaslavescu, Doicaru, Stoian, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC BOTOȘANI: E. Pap 6,5 – Sadiku 6, A. Miron 6,5, Șeroni 6,5, Pavlovic 6 – Aldair 6 (83, Petro), E. David 6 (83, Mitrov) – F. Adams 3, Ed. Florescu 4,5 (75, Fulop), Bodișteanu 6,5 (63, Romano 5,5) – Chică Roșă 5 (75, E. Lopez)

Rezerve: Kukic, A. Ciobanu, Petro, Celea, Mouaddib, Kaprof, L. Fulop, D. Ștefan, Romano, Ilas, E. Lopez
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Flueran Viorel Nicuțor (Craiova). Asistenți: Bîrdeş Romică (Piteşti), Ilinca Cristian Daniel (Craiova)
Arbitru VAR: Găman George Cătălin (Craiova). Asistent VAR: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE – RUNDA 3

Vineri, 26 iulie

FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)/ Au marcat: Murgia (6) – Pospielov (40)

FCSB – Oțelul Galați 0-2 (0-1)/ Au marcat: Cisotti (44), Zivulic (60)

Sâmbătă, 27 iulie

Politehnica Iași – Gloria Buzău 1-2 (1-1)/ Au marcat: A. Roman (29) – Matos (45+12, 53)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Dinamo București 1-1 (1-0)/ Au marcat: Fl. Ștefan (29) – Neagu (74)