SuperLiga – Runda 4// Farul vs Poli Iași 2-0/ Rezumat Video/ „Marinarii” obțin prima victorie. Partida a fost întreruptă de două ori!

Farul a dispus de Politehnica Iași, scor 2-0, și a părăsit ultima poziție a clasamentului, ocupată acum de FC Hermannstadt.

Partida a fost plină de evenimente. În prima repriză a căzut nocturna, imediat după golul marcat de Rivaldinho. Jocul a fost reluat după 13 minute și Gabi Iancu a marcat pentru 2-0.

Repriza a doua a început pe o ploaie torențială. În minutul 64, cînd ploaia s-a transformat într-o veritabilă furtună, arbitrul Horia Mladinovici a luat decizia de a trimite echipele la vestiare. Ulterior, meciul a fost reluat, însă terenul îmbibat cu apă a anulat spectacolul fotbalistic.

foto – captură video – playsport.ro

Echipa lui Gheorghe Hagi a urcat provizoriu pe locul 7, cu 4 puncte, în timp ce Politehnica Iași rămâne în zona locurilor 12-14, cu o victorie și 3 înfrângeri.

FARUL vs POLI IAȘI 2-0 (2-0)

Au marcat: Rivaldinho (34), G. Iancu (45+11)

Statistici partidă// Posesia: 54%-46%; Șuturi pe poartă: 5-2; Șuturi pe lângă poartă: 6-3; Cornere: 3-5; Cartonașe galbene: 2-3

FARUL: Buzbuchi 6 – M. Popescu 6, Bălașa 6, Gustavo 5,5 (56, Sîrbu 5), Cr. Ganea 6 – Vînă 6, Nedelcu 5,5 (56, Dican 5,5), Grameni 6 – G. Iancu 6 (76, Dănuleasa), Rivaldinho 6 (76, Doicaru), Grygoryan 5,5 (61, Radaslavescu 5)

Rezerve: Ducan – Sîrbu, Dănuleasa, Grosu, Queirós, Radaslavescu, Casap, N. Popescu, Dican, A. Ciobanu, Doicaru, Al. Stoian
Antrenor: Gheorghe Hagi

POLI IAȘi: J. Fernandez 5,5 – Todoroski 5, Fl. Ilie 4,5, Samayoa 4,5, R. Ispas 5 (Atanaskosk) – A. Roman 4,5 (76, Miskovic), Bordeianu 5 – Tailson 4,5 (Harrison), Gouet 4,5, V. Gheorghe 4,5 (46, Kamberi 4,5)- A. Gheorghiță 4,5 (46, Stefanovici 5)

Rezerve: T. Niga – Atanaskoski, Guilherme, Claudio Da Silva, Stefanovici, Itu, Miskovic, D. Ciobanu, M. Tănasă, L. Mihai, Harrison, Kamberi
Antrenor: Anthony Da Silva

Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti). A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova)/ Arbitru VAR: Antonie Andrei (Bucureşti)/ Arbitru AVAR: Moroiță Andrei (Ploieşti)

SUPERLIGA – PROGRAM – RUNDA 4

Vineri, 2 august

Oțelul Galați – FC Hermanstadt 1-0 (0-0)/ A marcat: Juric (87)

Ora 22.00 Dinamo – Gloria Buzău 4-1 (2-0)/ Au marcat: Politic (10, 84), Opruț (27), Selmani (80) – Boateng (53 – autogol)

Sâmbătă, 3 august

Farul Constanța – Poli Iași 2-0 (2-0)/ Au marcat: Rivaldinho (34), G. Iancu (45+11)