SuperLiga – Runda 4// CFR vs „U” Cluj 2-3/ Rezumat Video/ După 9 ani, „U” Cluj o bate pe CFR, unde o doare mai rău, în Gruia!

Pe arena din cartierul clujean Gruia, Universitatea Cluj a învins-o pe CFR Cluj, scor 3-2, în derby-ul Clujului, la capătul unei partide spectaculoase.

Succesul obținut de echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău nu poate fi pus la îndoială, nici măcar de Dan Petrescu.

CFR a deschis scorul în minutul 24, printr-o execuție fenomenală a lui Păun, mini-foarfecă, mingea oprindu-se în vinclul porții lui Gertmonas.

În minutul 33, Blănuță a șutat slab din 4 metri și Thaqi a intervenit providențial, respingând de pe linia porții.

Finalul primei reprize a găsit-o pe CFR îngramădită în propriul careu, „U” irosind trei uriașe ocazii de a marca, prin Thiam, Iulian Cristea și Masoero, la două dintre acestea intervenind Sava.

„U” a început repriza a doua decisă să restabilească egalitatea cât mai repede, însă a avut mare noroc la șutul lui Artean, din 18 metri, mingea lovind bara.

Prea sigură că nu i se poate întâmpla nimic rău în acest meci, CFR a tratat cu lejeritate revenirea „Șepcilor roșii” la cârma jocului și tabela de marcaj a început să se miște și-n dreptul Universității.

Masoero a punctat pentru 1-1, cu capul, apoi Blănuță a făcut rost de un penalty și Dan Nistor l-a transformat impecabil, dar nou-introdusul Michael și-a făcut simțită prezența în careul Universității și a marcat pentru 2-2, ajutat și de intevenția stângace a lui Iulian Cristea!

Meci nebun, suporterii celor două echipe clujene trecând de la agonie la extaz în cîteva minute!

Spre surprinderea tuturor, Universitatea nu a clacat psihic și Ovidiu Popescu a înscris pentru 3-2, din centrarea lui Ovidiu Bic.

După trei minute, „U” putea înscrie golul patru, dar diagonala lui Bic a lovit bara!

Foto „U” Cluj contra CFR, în Gruia, 3-2 – fcucluj.ro

În cele 7 minute adiționale dictate de Radu Petrescu, pe fondul cântecelor suporterilor Universității Cluj, Bîrligea a șutat pe lângă poarta lui Gertmonas, din poziție nu tocmai dificilă, iar Blănuță și-a bătut joc de un contraatac.

Patronul CFR a explicat de ce a acceptat inversarea manșelor cu „U” Cluj

Vezi Cronica Lve + Rezumatul Video!

CFR vs „U” Cluj 2-3 (1-0)

Statistici partidă// Posesia: 52%-48%; Șuturi pe poartă: 6-7; Șuturi pe lângă poartă: 7-2; Cornere: 6-3; Cartonașe galbene: 0-3

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+3 – Blănuță  își bate joc de un contraatac trei contra trei!

Minutul 90 – Repriza a fost prelungită cu 7 minute!

Minutul 90 – Diagonala lui Bîrligea trece pe lângă poarta Universității!

Minutul 87 – Matei Ilie a fost scos înafara terenului și primește îngrijiri medicale. Dan Petrescu și-a terminat schimbările!

Minutul 85 – Ocazie pentru CFR, la lovitura de cap a lui Michael.

Minutul 82 – Ioan Ovidiu Sabău efectuează trei modificări. Vezi caseta tehnică.

Minutul 80 – Ovidiu Bic lovește bara porții lui Sava!

Minutul 77 – GOOOLL „U” CLUJ – Ovidiu Bic centrează și Ovidiu Popescu înscrie cu capul, în ciuda intervenției lui Sava!

Minutul 72 – GOOOLL CFR – Michael înscrie din interiorul careului, mingea fiind deviată de Iulian Cristea.

Minutul 69 – GOOOLL U CLUJ – Dan Nistor înscrie din penalty!

Minutul 68 – Penalty pentru „U” Cluj! Matei Ilile comite henț în suprafața de pedeapsă, în urma șutului expediat de Blănuță.

Minutul 64 – Dan Petrescu îl va introduce pe atacantul Michael. A ieșit Postolachi.

Minutul 59 – GOOOLL „U” CLUJ – Dan Nistor centrează cu stângul și Lucas Masoero înscrie cu capul. Este 1-1!

Minutul 56 – „U” revine în atac și Nistor execută un corner. Jocul este oprit de arbitrul Radu Petrescu. Dan Nistor și asistentul Sebastian Gheorghe au fost loviți de obiecte aruncate de suporterii CFR!

Minutul 53 – Păun îi așează mingea lui Artean și acesta lovește bara din dreapta porții lui Gerrtmonas!

Minutul 51 – „U” Cluj deține posesia în debutul reprizei.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Nicio schimbare în cele două formații.

Minutul 45 – CFR este salvată de fluierul arbitrul Radu Petrescu. Este pauză.

Minutul 44 – Cascadă de ocazii la poarta CFR. Sava respinge cu piciorul în bară mingea trimisă cu capul de Iulian Cristea, iar călcâiul lui Masoero, din 6 metri, este blocat de Thaqi.

Minutul 43 – O nouă ocazie imensă a Universității Cluj, prin Thiam!

Minutul 33 – Ocazie incredibilă irosită de Universitatea Cluj. Mingea șutată de Blănuță nu a depășit cu întreaga circumferință linia porții și a fost respinsă de Thaqi!

Minutul 24  GOOOLL CFR – Nicolae Păun, scăpat din marcajul lui Masoero, reia pe spate și mingea se duce în vinclul porții lui Gertmonas.

Minutul 21 – Thiam ia o acțiune pe cont propriu, dar se complică și defensiva „feroviară” intervine.

Minutul 20 – Echipa lui Dan Petrescu a început să tureze motoarele.

Minutul 19 – Gertmonas respinge șutul lui Thaqi, infiltrat pe partea apărată de Chipciu, și după un minut reține șutul lui Nicolae Păun.

Minutul 10 – Nicio fază notabilă la cele două porți.

Foto – ultras24.ro

Minutul 1 – A început partida. Suporterii Universității Cluj domină fondul sonor, ca de fiecare dată!

CFR CLUJ: Sava – Thaqi, Graovac, M. Ilie, Simao Rocha – Artean 5,5 (70, Muhar), K. Keita, Fică 5,5 ( 84, Korenica) – Postolachi 5,5 (66, Michael), L. Munteanu 5 (70, Bîrligea), Ad. Păun 6 (70, Tachtsidis)

Rezerve: Hindrich – Camora, Mogoș, Kresic, Boben, Muhar, Tachtsidis, Deac, Nkololo, Korenica, Bîrligea, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

„U” CLUJ: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu, Bic 6,5 (82, Tchassem)  – Rață 5,5 (63, Codrea), Nistor 6 (82, Mitrea), Thiam 5 (82, Bettaieb) – Blănuță

Rezerve: Gorcea – Oancea, Șt. Andrei, B. Mitrea, G. Simion, Codrea, Moraru, Șfaiț, R. Silaghi, Tchassem, Bettaieb, Kis
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Radu Petrescu/ Asistenți: Mircea Grigoroiu, Sebastian Gheorghe/ Arbitru VAR: Andrei Chivulete
Arbitru AVAR: Marius Marica

SUPERLIGA – PROGRAM – RUNDA 4

Vineri, 2 august

Oțelul Galați – FC Hermanstadt 1-0 (0-0)/ A marcat: Juric (87)

Ora 22.00 Dinamo – Gloria Buzău 4-1 (2-0)/ Au marcat: Politic (10, 84), Opruț (27), Selmani (80) – Boateng (53 – autogol)

Sâmbătă, 3 august

Farul Constanța – Poli Iași 2-0 (2-0)/ Au marcat: Rivaldinho (34), G. Iancu (45+11)

Ora 22.00 FC Botoșani – FCSB – Amânat!

Duminică, 4 august

Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești 0-0

CFR 1907 Cluj – Universitatea Cluj 2-3/ Au marcat: Păun (24), Michael (72) – Masoero (59), Dan Nistor (69 – penalty), Ovidiu Popescu (77)