SuperLiga – Runda 4// Live – Universitatea Craiova vs Petrolul 0-0/ Rezumat Video/ Petrolul a redevenit echipa greu de învins. Craiova – fără șut pe poarta lui Zima!

Petrolul Ploiești a fost surpriza plăcută a partidei de pe „Ion Oblemenco”, în care gazdele nu au reușit să expedieze niciun șut pe spațiul porții lui Zima. ZERO la 6 este raportul șuturilor trimise pe poartă, respectiv 9 la 4 pe lângă poartă!

Meciul a avut două momente discutabile. Primul s-a petrecut în minutul 45+2, când Mitriță l-a lovit fără minge pe Hanca și a fost avertizat doar cu cartonașul galben, iar al doilea i-a adus în prim-plan pe Hanca și Oshima, în careul Craiovei. Intervenția mijlocașului japonez a fost tratată cu superficialitate de arbitrul Ionuț Coza, dar și de Iulian Dima, aflat în cabina VAR.

Universitatea Craiova a acumulat 8 puncte și ocupă provizoriu poziția a doua în clasament, în timp ce Petrolul a legat două jocuri fără înfrângere și, cu cele 5 puncte adunate a urcat, tot provizoriu, pe locul 7.

UNIVERSITATEACRAIOVA vs PETROLUL 0-0

Statistici partidă// Posesia: 58%-42%; Șuturi pe poartă: 0-6; Șuturi pe lângă poartă: 9-4; Cornere: 8-6; Cartonașe galbene: 2-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+6 – Fluier final.

Minutul 90+5 – Ultima șansă pentru Universitatea Craiova, la un corner executat de Bană, însă Maldonaado reia peste poartă.

Minutul 84 – Keita îl blochează pe Paradela și gazdele execută un corner.

Minutul 78 – Mehmet Topal a decis să-l schimbe pe Denis Radu cu Tolea.

Minutul 74 – Paradela îl schimbă pe Houri.

Minutul 60 – Petrolul se aruncă în atac și șutul lui Gicu Grozav este respins în față, iar Hanca este blocat de Oshima. VAR-ul a considerat că intrarea mijlocașului japonez la picioarele lui Hanca a fost regulamentară. Hanca este schimbat cu Mateiu!

Minutul 59 – Ndong centrează și Bană reia mult peste poarta Petrolului. Ocazie importantă a Craiovei.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Alte două modificări în echipa de start a Universității Craiova. Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+5 – Este pauză.

Minutul 45+2 – Mitriță îl lovește fără minge pe Hanca și primește doar cartonașul galben. Iulian Dima – arbitru VAR – nu a intervenit!

Minutul 37 – Andrei Ivan părăsește terenul accidentat și este înlocuit cu Koljic!

Minutul 30 – Fotbaliștii Craiovei nu reușesc să străpungă „zidul galben”. Petrolul a devenit o echipă disciplinată tactic!

Minutul 20 – Ocazie mare pentru Petrolul, prin Gicu Grozav. Portarul Craiovei a respins în față și Maldonado a degajat în corner.

Minutul 16 – Zima reține centrarea din corner a lui Houri.

Minutul 12 – Oltenii revin în atac și Mitriță execută un corner de pe flancul stâng.

Minutul 8 – Denis Radu obține un corner pentru Petrolul. Ocazie pentru ploișteni. Tudorie nu a reușit să înscrie din interiorul careului mic. Apoi, Gicu Grozav obține o nouă lovitură de la colțul terenului. Momente excelente pentru Petrolul!

Minutul 2 – Keita șutează din marginea careului, la colțul scurt, și L. Popescu reține în doi timpi.

Foto – ultras24.ro – captură video – digi sport

Nicușor Bancu – deces în familie – este învoit pentru acest meci, iar Valentin Țicu este accidentat!

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu 6,5 – Vlădoiu 5 (46, Căpățînă 5) , Maldonado 5, Zajkov 5, Ndong 5 – Oshima 5, Mekvabishvili 4,5 (68, Crețu) – Baiaram 4 (46, Bană 5), Houri 5 (74, Paradela 4,5), Mitriță 4,5 – Ivan 4,5 (37, Koljic 4,5)

Rezerve: S. Lung jr., Lazar – Căpățînă, Gașpăr, Sierra, Badelj, Al. Crețu, Bană, Danciu, Paradela, Mora, Koljic

Antrenor Constantin Gâlcă

PETROLUL: Zima 6 – Ricardinho 6,5, Papp 7, Huja 7, Dumitriu 6,5 – T. Keita 6,5, Jyry 6 – D. Radu 5,5 (78, Tolea), Hanca 5,5 (60, Mateiu 5,5), Grozav 7 – Tudorie 5,5 (90+3, D. Ilie)

Rezerve: Eșanu, Bălbărău – Stănică, Tolea, Mateiu, Boțogan, M. Bratu, M. Rădulescu, D. Ilie, R. Bucur

Antrenor Mehmet Topal

Arbitru: Ionuț Coza (Cernica). Asistenți: Vasile Marinescu (București), Florian Vișan (Galați)/ Arbitru VAR Iulian Dima (București)/ Asistent VAR Raul Ghiciulescu (Lugoj)

SUPERLIGA – PROGRAM – RUNDA 4

Vineri, 2 august

Oțelul Galați – FC Hermanstadt 1-0 (0-0)/ A marcat: Juric (87)

Ora 22.00 Dinamo – Gloria Buzău 4-1 (2-0)/ Au marcat: Politic (10, 84), Opruț (27), Selmani (80) – Boateng (53 – autogol)

Sâmbătă, 3 august

Farul Constanța – Poli Iași 2-0 (2-0)/ Au marcat: Rivaldinho (34), G. Iancu (45+11)