SuperLiga – Runda 5// Rezumat Video/ FC Hermannstadt vs FC Botoșani 2-1/ Goluri marcate din faze fixe!

FC Hermannstadt a dispus de FC Botoșani, scor 2-1, în etapa a 5-a din SuperLiga. Echipa antrenată de Marius Măldărășanu a bifat primul succes din acest sezon, după cele două remize și tot atâtea înfrângeri înregistrate.

Toate golurile au fost marcate în urma unor faze fixe!

Vezi Cronica Live + Rezumatul Meciului!

FC HERMANNSTADT vs FC BOTOȘANi 2-1 (0-1)

Au marcat: Ianis Stoica (79), Neguț (90+2 – penalty) – Șeroni (45+3)

Statistici partidă// Posesia: 63%-37%; Șuturi pe poartă: 2-4; Șuturi pe lângă poartă: 3-5; Cornere: 8-1; Cartonașe galbene: 2-3

foto arhivă – FC Hermannstadt vs FC Botoșani/ superbet.ro

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+11 – Final de meci.

Minutul 90+6 – Mouaddib șutează peste poarta lui Căbuz, deși Enzo Lopez era liber în zona punctului de la 11 metri.

Minutul 90+2 – GOOOLL FC HERMANSTADT – Neguț transformă penalty-ul cu mari emoții. Este 2-1 și repriza a doua a fost prelungită cu 8 minute.

Minutul 89 – Penalty pentru FC Hermannstadt, în urma hențului comis de Sadiku!

Minutul 79 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Ianis Stoica înscrie dintr-o lovitură liberă, lateral stânga, cu largul concurs al portarului Pap.

Minutul 75 – Schimbări în ambele echipe. Vezi caseta tehnică.

Minutul 70 – Din corner, Balaure trimite în primul adversar!

Minutul 69 – Balaure trimite mingea în zidul Botoșaniului și Hermannstadt, până-n acest minut, nu a expediat niciun șut pe poarta lui Pap!

Minutul 67 – Jucătorii sibieni domină teritorial, dar sunt incapabili să-și creeze ocazii de gol. Publicul a început să-și piardă răbdarea.

Minutul 56 – Chică-Roșă, cu puține realizări și în acest meci, părăsește terenul accidentat și este înlocuit de Enzo Lopez.

Minutul 47 – Hermannstadt înscrie prin Bejan, dar golul este anulat pentru offsaid la Murgia. Faza este verificată la VAR, de 7 minute! Golul echipei sibiene a fost anulat!

Minutul 45+3 – Este pauză.

Minutul 45+3 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Șeroni deschide scorul printr-o puternică și plasată lovitură de cap.

Minutul 45+1 – Defensiva Botoșaniului este destabilizată de un joc rapid de pase, dar Chițu ratează din 7 metri, cu capul, mingea ocolind poarta lui Pap. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize.

Minutul 41 – Moldovenii încheagă un atac pozițional și Florescu șutează peste poarta lui Căbuz, din poziție centrală, de pe loc.

Minutul 32 – Al 7-lea corner pentru echipa sibiană! Șutul lui Balaure, din interiorul careului, este blocat.

Minutul 28 – Ocazie mare a FC Hermannstadt, la lovitura de cap a lui Balaure, din marginea careului mic. Centrarea a venit de la Oroian, de pe flancul drept.

Minutul 27 – Bodișteanu (Botoșani) expediază primul șut pe spațiul porții.

Minutul 20 – FC Botoșani este preocupată să se apere în zonă, în sistem 4-5-1. Sibienii obțin alte trei lovituri de la colțul terenului!

Minutul 13 – Ianis Stoica șutează slab, pe jos, și un fundaș botoșănean respinge.

Minutul 7 – A doua lovitură de colț pentru gazde.

Minutul 2 – Echipa sibiană beneficiază de primul corner. Defensiva moldoveană a respins mingea centrată de Balaure.

Minutul 1 – A început partida. Măldărășanu nu contează pe Markovici și Selimovici, ambii accidentați.

HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Oroian 5,5, Găman 5,5, Bejan 5,5, Goncalves 4,5 (77, Căpușă) – Murgia 5, Ivanov 5 – Balaure 4,5 (77, D. Iancu), R. Deaconu 4 (46, Neguț 5,5), I. Stoica 5,5 (90+5, Jipa) – Chițu 5
Rezerve: Pop, Muțiu, Ionuț Stoica, Căpușă, Ganfila, Jipa, Ciubotaru, Al. Luca, Neguț, Biceanu, Mihart
Antrenor: Marius Măldărășanu

BOTOȘANI: Pap 5 – Sadiku 4, Miron 5, Șeroni 6, Țigănașu 5 – Aldair Ferreira 5, Romano 4,5 (46, Solomon 4,5) – G. David 5,5 (74, Petro 4,5), E. Florescu 5,5 (74, Mouaddib 4,5), Bodișteanu 5 (87, Mitrov) – Chica-Roșă 4,5 (56, E. Lopez 5)

Rezerve: Kukik, Petro, Celea, Mitrov, Mouaddib, Fulop, Kaprof, Pavlovic, E. Lopez, Solomon, F. Junior.
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Sorin Vădana

PROGRAM și REZULTATE – RUNDA 5

Vineri, 9 august

FCSB (5 puncte) – Farul Constanța 3-2 (4 p.) (1-2)/ Au marcat: Ștefănescu (42), Olaru (87, 90+4 – penalty) – I. Vînă (5), Grigoryan (43)

Sâmbătă, 10 august

FC Hermanstadt (5 p.) – FC Botoșani (3 p.) 2-1 (0-1)/ Au marcat: Ianis Stoica (79), Neguț (90+2 – penalty) – Șeroni (45+3)