SuperLiga – Runda 5// UTA vs Oțelul 1-1/ Rezumat Video/ Remiză între Mircea Rednic și Dorinel Munteanu

UTA și Oțelul Galați au terminat la egalitate, scor 1-1, într-o partidă din cadrul etapei a 5-a din SuperLigă.

Oțelul a deschis scorul în minutul 13, printr-o spectaculoasă lovitură de cap plasată de Juric, și a ținut de avantaj până în minutul 90+6, când Adăscăliței le-a oferit arădenilor posibilitatea de a executa un penalty.

Joao Pedro nu a refuzat cadoul și UTA a obținut un punct nesperat, însă meritat după cum a evoluat în partea secundă a meciului.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Mecului!

Foto ultras 24.ro – UTA vs Oțelul – captură video – Digi Sport

UTA vs OȚELUL 1-1 (0-1)

Au marcat Joao Pedro (90+7 – penalty) – Juric (13)

Statistici partidă// Posesia: 64%-36%; Șuturi pe poartă: 7-2; Șuturi pe lângă poartă: 5-5; Cornere: 10-4; Cartonașe galbene: 2-4

foto arhivă – UTA vs Oțelul – superbet.ro

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+9 – Final de meci.

Minutul 90+9 – Tsouka (UTA) respinge de pe linia porții!

Minutul 90+7 – GOOOLL UTA – Joao Pedro transformă penalty-ul, deși Iustin Popescu s-a dus pe minge!

Minutul 90+5 Penalty pentru UTA. Adăscăliței comite henț în suprafața de pedeapsă!

Minutul 90+5 – Oțelul rezistă eroic și respinge o nouă centrare venită din corner.

Minutul 89 – Un nou corner pentru echipa lui Rednic, executat de Cîmpanu și tot fără niciun efect pe tabelă.

Minutul 86 – R. Cristea obține un corner pentru UTA, dar arădenii nu obțin nimic din el.

Minutul 82 – Ezekiel și-a dat cu firma-n cap! Execuție de neînțeles a atacantului arădean!

Minutul 75 – Oțelul l-a pierdut pe Cisotti. Acesta părăsește terenul accidentat și este schimbat cu Neluț Roșu.

Minutul 64 – Mircea Rednic și Dorinel Munteanu recurg la schimbări. Vezi caseta tehnică.

Minutul 62 – UTA a devenit tot mai insistentă, în timp ce Oțelul a pierdut lupta de la mijlocul terenului.

Minutul 59 – Șutul lui J. Pedro este deviat în corner de Iustin Popescu.

Minutul 53 – Iustin Popescu, portarul Oțelului, intervine la picioarele lui Ezekiel și reține balonul.

Minutul 48 – Ocazie imensă a Oțelului, la lovitura de cap expediată de Stevanovic și respinsă de Rober Popa. Oțelul execută un corner.

Minutul 46 – Schimbări în cele două formații. Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+5 – Este pauză.

Minutul 45 – Omondi lovește transversala!

Minutul 40 – UTA este tot mai prezentă în preajma careului gălățean.

Minutul 32 – Șutul italianului Cisotti este blocat.

Minutul 23 – I. Popescu reține mingea expediată de Fabry.

Minutul 21 – Costache șutează din afara careului, dar mingea nu cadrează poarta.

Minutul 13 – GOOOLL OȚELUL – Lameira centrează și Juric înscrie cu o spectaculoasă lovitură de cap!

Minutul 8 – Șutul lui Zivulic este blocat.

UTA: Popa 6 – Râpă 5 (64, Tsouka 6), Conte 5,5 , Benga 5,5, Costa 5 (64, Mabea 5,5 – Fabry 5,5 (80, R. Cristea), Van Durmen 5,5, Mihai 4,5 (46, Joao Pedro 6)  – Costache 4,5 (64, Cîmpanu 5), Ezekiel 4, Omondi 5,5

Rezerve: Popescu, Trif, David, Joao Pedro, Ekmecki, Cîmpanu, Cirstea, Healf, Paulolo, Dozi, Mabea, Borcea
Antrenor: Mircea Rednic

OȚELUL: Popescu 7 – Adăscăliței 5, Cisse 5, Stevanovic 6, Zhelev 5,5 – Cisotti 6 (75, Neluț Roșu), Zivulic 5,5, Lameira 5,5 (46, Duric 5)– Maciel 5,5 (46, Djuric), Juric 6 (64, Al. Pop 4), Tănasă 4,5 (64, Andronache 5,5)

Rezerve: Kovalovc, Duric, Andronache, Chira, Hofman, Roșu, Pop, Neagu, Da Silva, Rus, Yabre, Maftei
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Satu Mare)

PROGRAM și REZULTATE – RUNDA 5

Vineri, 9 august

FCSB (5 puncte) – Farul Constanța 3-2 (4 p.) (1-2)/ Au marcat: Ștefănescu (42), Olaru (87, 90+4 – penalty) – I. Vînă (5), Grigoryan (43)

Sâmbătă, 10 august

FC Hermanstadt (5 p.) – FC Botoșani (3 p.) 2-1 (0-1)/ Au marcat: Ianis Stoica (79), Neguț (90+2 – penalty) – Șeroni (45+3)

UTA Arad (6 p.) –  Oțelul Galați (11 p.) 1-1 (0-1)/Au marcat: Joao Pedro (90+7 – penalty) – Juric (13)