SuperLiga – Runda a 10-a// FC Botoșani vs FC Buzău 3-3/ Rezumat Video/ Aldair și Ișfan – goluri spectaculoase într-un „thriller” neașteptat!

Meci dramatic și spectaculos la Botoșani, într-o partidă cu șase goluri între ocupantele locurilor 15 și 16 în SuperLiga României.

foto ultras24.ro – captură video

Budescu (FC Buzău) a stabilit scorul la pauză, după un șut din marginea careului, iar imediat după pauză a fost aproape de a puncta din nou, dar a ratat inexplicabil.

Cele trei schimbări efectuate de Liviu Ciobotariu au fost decisive în relansarea partidei. Mouaddib a restabilit egalitatea în minutul 69, pentru ca Aldair – folosit titular până la finalul meciului – să înscrie pentru 2-1, cu un șut de la 45 de metri (!!!), din cercul de la centrul terenului.

Frumusețea golului marcat de portughez a fost imediat anulată de autogolul lui Matricardi, care a readus-o pe FC Buzău în joc.

În minutul 89, spre marea satisfacție a spectatorilor prezenți pe „Municipalul” din Botoșani, Ongenda a trimis mingea în poarta lui Lazar, din interiorul careului, și meciul părea jucat.

foto ultras24.ro – captură video – FC Botoșani vs FC Buzău

Dar, pe fondul unei pasivități greu de înțeles a cel puțin 4 jucători gazdă, Ișfan înscrie din interiorul careului, la colțul lung, după o preluare fină și un dribling scurt.

În urma acestei remize, FC Botoșani și FC Buzău își păstrează locurile în clasament.

FC BOTOȘANI vs FC BUZĂU 3-3 (0-1)

Statistica partidei// Posesia: 58%-42%; Șuturi pe poartă: 7-5; Șuturi pe lângă poartă: 10-3; Cornere: 7-4; Cartonașe galbene: 3-2

FC BOTOȘANI: Pap 5,5 – Salomon 4,5 (46, Ongenda 6), Miron 4,5, Matricardi 4 – Adams 5, Ferreira 6,5, Florescu 5 (90+2, Șeroni), Bodișteanu 4,5 (46, S. Pănoiu 5,5), Țigănașu 4,5 – Kaprof 4,5 (46, Mouaddib 5,5), Lopez 5 (79, Cică-Roșă)

Rezerve: Ciobanu, Petro, Sadiku, Șeroni, Pavlovic, David, Mouaddib, Da Silva Junior, Mitrov, Pănoiu, Chica Roșa, Ongenda
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Buzău: Lazar 4 – Scheda 4,5, Turda 4,5, Cestor 4,5, Dumitrașcu 4,5 (46, Lovric) – Albu 5, Akhmatov 5 (77, Canadjija), Tavares 5 – Jipa 5 (61, A. Stan 5, Matos 4,5 (72, Ișfan 6), Budescu 6

Rezerve: Greab, Pîrvulescu, Lovric, Dobrosavlevici, Grosu, Călin, Canadija, Tescan, Dumitru, Ișfan, Stan
Antrenor: Eugen Neagoe

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti) / Asistenți: Radu Ghinguleac, Ionuț Neacșu (ambii din Bucureşti)/
Arbitru VAR: Cătălin Popa (Piteşti).

PROGRAMUL RUNDEI a 10-a/ 20- 23 septembrie:

Vineri, 20 septembrie

FC Botoșani – FC Buzău 3-3 (0-1)/ Au marcat: Mouaddib (69), Aldair (74), Ongenda (89) – Budescu (40), Matricardi (80), Ișșfan (90+1)